Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2008-02-08 >>>

 

Odszkodowanie dla współposiadacza

 

Nawigacja

2008-02-11  

|<<

   

 >>|

2008-02-08  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2008-02-07  

|<<

     

 

Data publikacji: 2008-02-08

Dz.U. nr: 1924

Jednoznaczne rozstrzygnięcie

(Rzecznik Ubezpieczonych, SN)

Sąd Najwyższy w sposób dość szeroki zinterpretował zasady odpowiedzialności ubezpieczycieli przy ubezpieczeniu OC. - pisze Piotr Czublun, radca prawny w CMS Cameron McKenna

 

Największą korzyścią, jaka wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 7 lutego 2008 r. wydanej na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych (sygn. akt III CZP 115/07 ) jest to, że w sposób jednoznaczny rozstrzyga ona kwestie, które różnie były interpretowane zarówno przez doktrynę, jak i przez wcześniej rozstrzygające składy SN.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 34 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną

Praktyczną konsekwencją może być podniesienie składek z tytuł ubezpieczenia OC.

w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Z kolei przepis art. 822. § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Przy tak sformułowanych przepisach oraz przy niejednolitej linii orzeczniczej, część ubezpieczycieli odmawiała wypłaty świadczenia z tytułu ubezpieczenia OC, jeżeli poszkodowanym był pasażer będący jednocześnie osobą bliską kierującego pojazdem lub też współposiadaczem pojazdu.

Wobec niejednolitej praktyki rynkowej Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego zagadnienia przez Sąd Najwyższy.

Nie wchodząc w szczegółową analizę wydanej uchwały, co wymagałoby obszerniejszego opracowania, można jedynie stwierdzić, że Sąd Najwyższy w sposób dość szeroki zinterpretował zasady odpowiedzialności ubezpieczycieli przy ubezpieczeniu OC. Praktyczną konsekwencją takiego stanu rzeczy może być podniesienie składek z tytuł ubezpieczenia OC, w szczególności przez tych ubezpieczycieli, którzy w swojej dotychczasowej praktyce odmawiali wypłaty odszkodowania poszkodowanym pasażerom, będącym wraz z kierowcą współposiadaczem pojazdu.

Piotr Czublun

Radca prawny w CMS Cameron McKenna

 

Zobacz firmy: Rzecznik Ubezpieczonych, SN

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2008-02-08 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.