Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2022-07-28 >>>

 

O edukacji nie tylko ubezpieczeniowej

 

Nawigacja

2022-07-29  

|<<

   

 >>|

2022-07-28  

<<<

>>>

 >>|

2022-07-27  

|<<

     

 

Data publikacji: 2022-07-28

Dz.U. nr: 5540

Zabezpieczenia percepcja

W poprzednich felietonach zwróciłem uwagę na dziesięć aspektów zabezpieczenia społecznego (socjalnego), z ogólniejszym podziałem omówionych aspektów na te o znaczeniu ideowym i na te o wymiarze instrumentalnym. W ramach aspektów instrumentalnych odnotowałem już problemy związane z finansowaniem systemu i dostępem do świadczeń. Dzisiaj o pozostałych aspektach uznanych za instrumentalne, a więc zarządczym, legislacyjnym i percepcyjnym, który wydaje się szczególnie niedoceniany.

O zabezpieczeniu socjalnym zapewnianym przez państwo mamy zróżnicowane zdania. Nie chodzi mi jednak w tym stwierdzeniu o poglądy ideowe czy profesjonalne opinie o istniejących rozwiązaniach. Chodzi o zdezorientowanie Kowalskiego wynikające - mówiąc najogólniej - z nieznajomości stanu rzeczy. O taką nieznajomość stanu rzeczy niestety wręcz się dba. Przekazywanie rzetelnej, uporządkowanej informacji zdaje się nikomu nie służyć. Poniekąd profesjonaliści (politycy, dziennikarze, rynek finansowy) nie wywiązują się lub nie chcą się wywiązywać z tego, czego należałoby od nich wymagać. Elementarna znajomość zabezpieczenia socjalnego jest nieprzypadkowo stale zniekształcana (powiedzmy przez półprawdy, niedoinformowania, niedomówienia), z różnych stron i z różnych powodów (lepsze określenie niż z różnych przyczyn).

Jest zniekształcana przez polityków różnych opcji, bo nawet zmiany podatkowe nie tworzą takiej areny gry politycznej, jak zabezpieczenie socjalne. Jest zniekształcana przez dziennikarzy, którym pobieżne wrzucanie tematów z zabezpieczenia socjalnego daje większy odzew w postaci niby komentarzy (czytaj: hejtu). Jest zniekształcana przez rynek finansowy (również rynek ubezpieczeniowy), bo ułatwia namawianie do podejmowania decyzji oczekiwanych przez instytucje finansowe.

Zniekształcanie informacji o systemie zabezpieczenia socjalnego mogę zauważyć "testując" wstępną wiedzę studentów. Reagowanie na takie zniekształcenia jest poważnym problemem edukacyjnym.

- Tadeusz Szumlicz, redaktor naczelny portalu edukacyjnego "Jest ryzyko... jest ubezpieczenie"

 

Problem zniekształcania wiedzy o publicznym zabezpieczeniu socjalnym, w...

Całość liczy znaków: 4584


ZAMÓW PRENUMERATĘ!!!

 

 

 

Logowanie dla subskrybentów "Dziennika Ubezpieczeniowego"

Prosimy o podanie adresu e-mail, na który przesyłany jest Dziennik Ubezpieczeniowy:

Na podany adres przesłany zostanie specjalny e-mail z "otwierającym" Archiwum Dziennika Ubezpieczeniowego linkiem.

 

Uwaga!

W przypadku spółek, które wykupiły otwartą subskrypcję Dziennika (rozsyłany wewnętrznie lub w intranecie), można wpisać po prostu swój adres email, np: Jan.Kowalski@TwojaFirma.pl.

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.