Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2022-01-21 >>>

 

Prawo Asekuracyjne

 

Nawigacja

2022-01-24  

|<<

   

 >>|

2022-01-21  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2022-01-20  

|<<

     

 

Data publikacji: 2022-01-21

Dz.U. nr: 5411

Prawo Asekuracyjne Nr 4/2021

Zamów prenumeratę "Prawa Asekuracyjnego"


Patronem wydania numeru 4/2021 "Prawa Asekuracyjnego " jest InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group


W kwartalniku między innymi:


Prof. UŁ/UM dr hab. Małgorzata Serwach, Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki

"Zadośćuczynienie pieniężne za naruszenie więzi rodzinnej najbliższych członków rodziny poszkodowanego w świetle nowego art. 4462 k.c."

Artykuł dotyczy tła uchwalenia, treści, sposobów interpretacji i konsekwencji uchwalenia nowego art. 4462 k.c. Autorzy dokonują krytycznej analizy tego przepisu, wskazując na wiele wątpliwości, których ustawodawca nie rozstrzygnął, uchwalając nowy przepis Kodeksu cywilnego. W szczególności problematyczna wydaje się relacja nowego przepisu do przepisów dotychczas obowiązujących odnoszących się do możliwości zasądzania zadośćuczynienia pieniężnego na rzecz osób pośrednio poszkodowanych oraz zasady stosowania tego przepisu do stanów zdarzeń sprzed dnia jego wejścia w życie.


Prof. UEK dr hab. Monika Szaraniec

"Zakaz dystrybucji niektórych umów ubezpieczenia na życie z UFK jako nadzorcza interwencja produktowa KNF"

Artykuł ukazuje praktyczne aspekty regulacji prawnej dającej uprawnienie Europejskim Urzędom Nadzoru (ESA) i krajowym organom nadzorczym do stosowania instrumentów nadzorczych w celu przeprowadzenia interwencji produktowej, w szczególności dla ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. W opracowaniu została przedstawiona istota decyzji produktowych oraz podstawy prawne kompetencji unijnych i krajowych organów nadzoru w obszarze interwencji produktowej w zakresie umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zanalizowane zostały przyczyny oraz treść produktowej decyzji wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dotyczącej zakazu dystrybucji niektórych umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym od 1 stycznia 2022 r.


Wojciech Majewski

"Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - nowe środki ochrony nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego"

W artykule przedstawiono problematykę nabywania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i zasady stosowania środków ochrony nabywców na wypadek upadłości deweloperów lub innych trudności z przeniesieniem prawa własności tych nieruchomości. Zaprezentowano drogę do przyjęcia nowych przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, uchwalonej w maju 2021 r. Największą zmianą wynikającą z przyjęcia nowych regulacji jest utworzenie w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, którego rolą będzie zapewnienie nabywcom pełnej ochrony i pewności odzyskania wszystkich wpłaconych na mieszkaniowe rachunki powiernicze środków w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej lub upadłości dewelopera. W artykule zostały omówione zasady funkcjonowania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz obowiązki i uprawnienia dla uczestników rynku deweloperskiego, jakie wynikają z jego funkcjonowania.


Iwona Kaczorowska-Kossowska

"Wątpliwości wokół konieczności występowania o zgodę pacjenta na udostępnienie ubezpieczycielowi dokumentacji medycznej w tzw. szkodach medycznych"

W artykule zostało omówione zagadnienie udostępniania zakładowi ubezpieczeń dokumentacji medycznej pacjenta przez podmiot wykonujący działalność leczniczą w sytuacji skierowania przez poszkodowanego roszczenia z tytułu szkody wyrządzonej w związku z wykonywaniem działalności leczniczej (tzw. szkody medyczne). Problematyka ta koncentruje się wokół kwestii konieczności (lub jej braku) pozyskania zgody pacjenta na takie udostępnienie. Ze względu na uregulowanie przepływu dokumentacji szkody, będącej w tym przypadku jednocześnie dokumentacją medyczną, zarówno w przepisach regulujących tryb likwidacji szkód majątkowych, jak i w przepisach o działalności leczniczej zachodzi potrzeba omówienia skutków zderzenia tych dwóch reżimów prawnych udostępniania dokumentów zakładowi ubezpieczeń. W szczególności celowe jest rozważenie, czy przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w związku z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych stanowią samodzielną podstawę do udostępnienia ubezpieczycielowi dokumentacji medycznej niezbędnej do likwidacji szkody, czy też udostępnienie takie powinno być poprzedzone pozyskaniem zgody poszkodowanego na takie udostępnienie.


Beata Mrozowska-Bartkiewicz, Paweł Matej

"Glosa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie Powiat Ostrowski przeciwko Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (C 383/19)"

W dniu 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C 383/19 wydał w trybie prejudycjalnym wyrok dotyczący wykładni art. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności. Wyrok ten ma istotne znaczenie dla praktyki ubezpieczeniowej, a w szczególności dla zachowania spójności polskiego systemu ubezpieczeń obowiązkowych w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez nich pojazdu. (..) Glosowany wyrok dotyczy potwierdzenia zasady, że w obowiązującym polskim porządku prawnym nie przewidziano możliwości odstąpienia od spełniania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej czy zwolnienia od takiego obowiązku, gdy posiadacz danego pojazdu w jakimś okresie nie może z niego korzystać ze względu na stan techniczny pojazdu.


Katarzyna Kędziora

MSSF 17 "Umowy ubezpieczenia"

W listopadzie 2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Komisji Europejskiej (UE) 2021/2036 z dnia 19 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1126/2008 w odniesieniu do Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 17. Standard ten wprowadza nowe rozwiązania w zakresie rozpoznania w księgach rachunkowych umów ubezpieczenia oraz wyceny zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia i umów reasekuracji, jak również określa sposób prezentacji tych zdarzeń w sprawozdaniu finansowym. Autorka przedstawia szczegółowo najważniejsze ustalenia wynikające ze standardu i dokonuje porównań do rozwiązań stosowanych dla celów systemu Wypłacalności II oraz dla celów statutowych. MSSF 17 oznacza rewolucję dla całego rynku ubezpieczeń, a w szczególności dla zakładów ubezpieczeń, których akcje lub akcje ich jednostek dominujących są notowane na aktywnych rynkach.


Piotr Falarz

"Zmiany ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dnia 31 października 2021 r."

W dniu 31 października 2021 r. w życie weszły najnowsze zmiany ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniającą rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE. Szczególny zakres zmian dotyczy m.in.: rozszerzenia katalogu instytucji obowiązanych do rejestracji beneficjentów rzeczywistych; zintensyfikowania środków bezpieczeństwa finansowego względem beneficjentów rzeczywistych; uszczelnienia obowiązków w zakresie zgłoszeń beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) prowadzonego przez Ministerstwo Finansów.


www.prawoasekuracyjne.pl



Materiał promocyjny Fundacji "Prawo Ubezpieczeniowe", wydawcy kwartalnika "Prawo Asekuracyjne"

Zamówienia: prenumerata

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2022-01-21 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.