Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2021-08-06 >>>

 

XXIII Kongres Brokerów

 

Nawigacja

2021-08-09  

|<<

   

 >>|

2021-08-06  

<<<

>>>

 >>|

2021-08-05  

|<<

     

 

Data publikacji: 2021-08-06

Dz.U. nr: 5297

Najważniejsze, żeby był!

(Aon, GrECo, Howden Donoria, MAK, Marsh, Nord Partner, SPBUiR, STBU, WDB, WTW)

Kiedy w maju 2019 roku wracaliśmy z Mikołajek, nikt z nas nie przypuszczał, że za rok nie spotkamy się znów w tym samym miejscu... Mamy rok 2021 i po zdecydowanie zbyt długiej przerwie z niecierpliwością czekamy na wrzesień. Właśnie po to, by zobaczyć się na XXIII Kongresie Brokerów. Oczekiwania samych brokerów nie są wygórowane. Najważniejsze, żeby Kongres był!

- Anna Trzcińska

 

XXIII Kongres Brokerów będzie pierwszym po ponadrocznej przerwie i jednocześnie pierwszym w nowej rzeczywistości. Jak mówi Ewa Mazur, członek zarządu Howden Donoria, od marca 2020 r. budujemy relacje w środowisku na nowo, zdalnie lub w trybie hybrydowym, w erze nowych technologii:

"Uważam, że jako środowisko zdaliśmy ten egzamin. Nie mam problemu ze spotkaniami przez internet, bo tego wymaga sytuacja. Z drugiej strony - miło będzie wrócić do tradycyjnej formy spotkań i mieć szansę rozmawiać ze wszystkimi, którzy będą na wyciągnięcie ręki. To jest atut Kongresu i spotkań w realnym świecie".

Marek Porczyński, Chief Broking Officer, członek zarządu Aonu:

"Wyjątkowość tegorocznego kongresu dla mnie wynika z faktu, że nie spotkaliśmy się ani w trudnym 2020 roku, ani niepewną wiosną 2021. Liczę, że podczas przesuniętego na wrzesień wydarzenia swoim aktywnym uczestnictwem damy wyraz jedności środowiska, które ma wspólne interesy, pomimo że na co dzień twardo ze sobą rywalizuje lub negocjuje. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, aby stawać się coraz lepszymi dla naszych klientów".

I dodaje, że Kongres Brokerów to już wieloletnia tradycja spotkań środowiska brokerów i ubezpieczycieli:

"Spotykamy się, aby zacieśnić relacje, domknąć transakcje, na nowo poukładać to, co nas poróżniło, odświeżyć stare i nawiązać nowe kontakty. Formuła kongresu stwarza przestrzeń dla dyskusji, zdobywania wiedzy, ale i wspólnej zabawy. I tak co roku, ale tylko raz na rok. Jest to najważniejsze wydarzenie wspólnotowe dla brokerów i szerzej - ubezpieczeniowców".

Brokerzy i ubezpieczyciele nie spotkali się ani w trudnym 2020 roku, ani niepewną wiosną 2021.

Łaknienie kontaktu

Krzysztof Bromka, prezes Nord Partner, wspomina, że wszystkie dotychczasowe Kongresy Brokerów były dla środowiska ubezpieczeniowego niepowtarzalne z różnych czasami powodów: "Raz była to niezwykła oprawa, nazwijmy to "artystyczna", innym razem "zawartość" merytoryczna". Zawsze jednak ta "wyjątkowość" miała wspólny mianownik, a mianowicie "spotkanie całego rynku ubezpieczeniowego i budowanie relacji pomiędzy jego uczestnikami":

"Nieważne kim kto jest, czy starym "wyjadaczem", jak napisała Pani Redaktor Ania Trzcińska 😊, czy początkującym brokerem. Ważne jest to, że Kongres, jak żadne inne wydarzenie rynkowe, sprzyja budowaniu relacji i tych czysto ludzkich, i tych przedmiotowych, które potem procentują dla wszystkich w naszej codziennej pracy i pozytywnych kontaktach biznesowych".

Zdaniem Krzysztofa Bromki, kongres udowadnia, wbrew opinii niektórych, że relacyjność w kontaktach branżowych, a później także z klientami, jest równie ważna jak profesjonalizm oraz wiedza i żadne komputery, apki, itp. tego nie zastąpią, bo na początku zawsze jest człowiek:

"Od lat dyskutujemy nad formułą Kongresu, a tak naprawdę formuła broni się sama od ponad 20 lat, a reszta to już tylko (i aż) kwestia sprawnej organizacji i zaangażowania się uczestników zarówno w atrakcyjność części merytorycznej, jak i tej drugiej 😊, na którą także wszyscy czekają i za którą tęsknią..."

Sylwia Kozłowska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej i Finansowych, Willis Towers Watson, zauważa, że na Kongresie każdy szuka czegoś innego. Oczekiwania "starych wyjadaczy" są inne niż podejście początkujących brokerów:

"Wszyscy wiemy, że biznes to relacje, a zadbanie o te na dystans to nie lada zadanie. Żadne Teamsy, Skype'y, Messsengery, WhatsAppy nie zastąpią rozmowy twarzą w twarz. A Kongres daje możliwość spotkania ich wielu w tym samym czasie i w tym samym miejscu. Choć i tak często trzeba wybierać, z kim się spotkać, z kim porozmawiać, bo nie dla wszystkich dzień łączy się z nocą. Myślę jednak, że to ważne wydarzenie dla młodych brokerów, którzy specjalistów, underwriterów, prezesów czy innych dyrektorów mogą wreszcie spotkać i uczłowieczyć ich obraz namalowany w głowie tylko na podstawie stopki w mailu. Niektórzy mogą nie mieć ku temu śmiałości, ale trzeba wykorzystać tę jedyną szansę.

Myślę, że frekwencja w tym roku dopisze, gdyż już wszyscy łakniemy kontaktów, a powód do takowych każdy sobie znajdzie".

Żadne Teamsy, Skype'y, Messsengery, WhatsAppy nie zastąpią rozmowy twarzą w twarz.

Przede wszystkim relacje

"Dziś, w tych dziwnych czasach, głównym i najważniejszym oczekiwaniem jest to, żeby Kongres Brokerów po prostu się odbył" - mówi Monika Koszykowska, kierownik Zespołu Brokerskiego, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi. Jej zdaniem formuła całego przedsięwzięcia schodzi na dalszy plan, gdyż środowisko najzwyczajniej potrzebuje - po rocznej przerwie - integracji. To właśnie ona powinna być hasłem przewodnim:

"Teraz jest bowiem czas na odbudowywanie relacji, których utrzymywanie przez ostatni rok były utrudnione. Czas na rozmowy o aktualnych problemach czy branżowych sprawach. W końcu poza wideoczatami ograniczonymi do ekranów komputerów. To również dobra chwila, żeby jak co roku wziąć udział w kulturalnych wydarzeniach: panelach, spotkaniach. Relacje: to przecież jest esencja corocznych spotkań. Dobrze będzie znów móc je budować na żywo".

Także Marlena Stańczak-Libich, dyrektor Działu Klienta Strategicznego w Marshu, podkreśla, że Kongres to przede wszystkim relacje:

"Tak jak i nasza praca brokerska, która dzięki temu, że dobrze się znamy, lubimy, cenimy, ma także odzwierciedlenie w naszym biznesie. Z kongresem mam dobre wspomnienia, i jakkolwiek formuła ewoluuje, to zawsze pozostaje ten sam fundament, którym jest wspólne spotkanie i możliwość bezpośredniej rozmowy".

I dodaje:

"Środowisko ubezpieczeniowe jest dość hermetyczne, przez co również mocno zintegrowane. Okazji do spotkań, jeszcze przed pandemią, było dużo, czy to związanych ze współpracą przy obsłudze klienta, szkoleniowych lub nieformalnych przy kawie.

Kongres brokerów daje możliwość odświeżenia znajomości i spotkania osób z różnych szczebli ubezpieczycieli i brokerów w ściśle określonych ramach czasowych. Cenię sobie możliwość spotkania ogólnie mówiąc "rynku", uściśnięcia dłoni kolegów, także tych z konkurencji, spotkania byłych szefów i kolegów z poprzednich struktur zawodowych".

Jak mówi Paweł Przybył, dyrektor ds. zarządzania biznesem, STBU, mimo że w nazwie spotkania widnieje słowo "brokerów", to ogromną wartością Kongresu jest to, że integruje brokerów nie tylko między sobą, ale i z przedstawicielami ubezpieczycieli:

"Dobrze jest, że mamy okazję poznawać osoby, które niekoniecznie zasiadają w zarządach ubezpieczycieli, a bardziej odpowiedzialne są za naszą codzienną współpracę. Cieszę się na tegoroczny Kongres - on jest szczególnie ważny, bo następuje po rocznej przerwie. Przerwie, w której pracowaliśmy zdalnie i nie mieliśmy okazji do bezpośrednich interakcji".

Ogromną wartością Kongresu jest to, że integruje brokerów nie tylko między sobą, ale i z przedstawicielami ubezpieczycieli.

Brokerzy potrafią "dobrze się spotkać"

"Nie wyobrażam sobie naszego rynku ubezpieczeniowego bez Kongresu Brokerów" - mówi Paweł Paluszyński, prezes GrECo - "To coroczne święto branży ubezpieczeniowej, mające swoją ponaddwudziestoletnią tradycję". Kongres to miejsce spotkań i wymiany poglądów - zarówno w formie oficjalnej - paneli, wystąpień, prezentacji, jak i integracji środowiska - tak samo dla wszystkich ważnej. Dzięki Kongresowi brokerzy mogą spotkać się z ubezpieczycielami w jednym miejscu i dzięki temu, że wszyscy najważniejsi uczestnicy rynku tam są, bardzo owocnie spędzić te 3 dni.

Ewa Siniarska, prezes MAK Re, podkreśla, że Kongres to jedyne takie forum umożliwiające nawiązywanie kontaktów oraz wielopoziomową dyskusję na istotne dla branży tematy, w gronie branżowych ekspertów. To możliwość spotkania oraz rozmowy z wieloma interesującymi osobami:

"Już sam fakt, że dwudziesta trzecia edycja Kongresu Brokerów cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, a chęć przyjazdu zadeklarowały wszystkie czołowe firmy brokerskie i ubezpieczeniowe z naszego rynku, pokazuje, jak bardzo potrzebne i wyczekiwane jest to wydarzenie. Poprzednie Kongresy pokazały, że nawet pomimo różnic w sposobie myślenia, potrafimy się ze sobą "dobrze spotkać" - dyskutować, słuchać wzajemnie, darzyć się szacunkiem i cieszyć się z samego faktu spędzenia czasu w takim gronie.

"Dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych za wysiłek i zaangażowanie w prace na rzecz organizacji kolejnego Kongresu, pomimo wielu trudności i ograniczeń związanych z pandemią. Będzie nam niezmiernie miło po raz kolejny móc aktywnie uczestniczyć w tym wyjątkowym dla branży wydarzeniu. Po tak trudnym dla wszystkich pandemicznym okresie liczymy na wzajemną wymianę pozytywnej energii, która jest nam tak bardzo potrzebna w życiu codziennym. Do zobaczenia!"

Kongres jest miejscem, w którym można na żywo pielęgnować relacje budowane na odległość przez cały rok.

Bez alternatywy

Wojciech Woźnica, dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych i Head of Natural Resources, WTW, uważa, że tegoroczny Kongres jest zapowiedzią stopniowego powracania do normalności. I dodaje:

"Spotkania kongresowe, od kiedy pamiętam, zawsze służyły integracji środowiska ubezpieczeniowego. Nie ma tak szerokiej i otwartej formuły spotkań w innych krajach naszego regionu".

Jak mówi Barbara Piekarek, broker starszy specjalista, STBU:

"Najlepsze wspomnienia związane z Kongresem Brokerów to te, które powstały w pierwszych edycjach, w jakich miałam okazję brać udział. Młody broker może w tych okolicznościach zyskać to, co w branży najważniejsze - znajomości z ubezpieczycielami. Od pracowników oddziałów, po najważniejszych przedstawicieli centrali. Ogromna wartość, jeśli na co dzień od Warszawy dzielą go setki kilometrów".

Jednak po latach Kongres też ma swoją wartość. Staje się miejscem, w którym można na żywo pielęgnować relacje budowane na odległość przez cały rok. I poznać z pierwszej ręki najświeższe informacje z branży.

Hubert Puliński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Życiowych i Osobowych, GrECo, podkreśla, że Kongres to dyskusje panelowe dotyczące działalności brokerskiej oraz ciekawe wystąpienia będące "na czasie" z bieżącymi wyzwaniami. Oprócz oficjalnych paneli jest to miejsce, gdzie w stosunkowo krótkim czasie można umówić się na bardzo dużo spotkań z partnerami, czy to w sprawach biznesowych, czy po prostu, aby w końcu poznać się osobiście z kimś, z kim pracujemy od miesięcy, a nigdy nie widzieliśmy się poza wirtualnym światem.

I takie są właśnie oczekiwania brokerów. Renata Szatkowska, dyrektor, Zespół Ubezpieczeń Majątkowych i Likwidacji Szkód, broker - WDB, po Kongresie oczekuje możliwości spotkania się z pracownikami ubezpieczycieli, z którymi na co dzień współpracuje, oraz brokerami, których zna. Tym bardziej, że kontakt bezpośredni został zakłócony przez pandemię. Radosław Grzęda, dyrektor Zespołu Ubezpieczeń Grupowych, broker - WDB, dodaje do tej listy ciekawe, merytoryczne prelekcje o zmianach na rynku i ogólnie w branży, wynikających ze zmieniającego się otoczenia. Jednak najważniejsze oczekiwanie jest jedno: żeby Kongres się odbył. Bo to niemające alternatywy spotkanie branżowe:

"Każdy szczerze zainteresowany może doskonale się tu odnaleźć oraz zrealizować swoje potrzeby biznesowe i towarzyskie".

Anna Trzcińska

Zastępca redaktora naczelnego


Partnerem tekstu jest Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

 

Zobacz firmy: Aon, GrECo, Howden Donoria, MAK, Marsh, Nord Partner, SPBUiR, STBU, WDB, WTW

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2021-08-06 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.