Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2021-06-10 >>>

 

O edukacji nie tylko ubezpieczeniowej

 

Nawigacja

2021-06-11  

|<<

   

 >>|

2021-06-10  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2021-06-09  

|<<

     

 

Data publikacji: 2021-06-10

Dz.U. nr: 5256

Polityczne odkłamywanie "składki"

(NFZ)

W poprzednich felietonach wyrażałem pogląd, że dyskusja o zmianie systemu zabezpieczenia zdrowotnego może mieć co najwyżej charakter akademicki. Tego zdania nie zmieniam, bo - jak potwierdza to Polski Ład - mamy jednak tkwić w poprawianiu systemu, którego nie da się poprawić. Przekonanie o tym, że sam wzrost nakładów publicznych znacząco zmieni dostęp do zabezpieczenia zdrowotnego jest naiwne, ale ma stale nadzwyczajne znaczenie polityczne. Co gorsze, Kowalski w zapewnienia polityczne może znowu chcieć uwierzyć. Znowu, bo dodaję, że nie chodzi mi wyłącznie o dzisiejszą władzę; również o wcześniejsze i zapewne przyszłą.

Pojawił się jednak poważny problem - nazwijmy go naukowo instrumentalnym - związany z kategorycznym stwierdzeniem o przeznaczaniu na ochronę zdrowia 7% PKB. Chodzi o sposób zgromadzenia odpowiednich środków publicznych. To, że będzie wzrastał udział środków prywatnych przeznaczanych na zdrowie, nie ulega wątpliwości. Oby tylko tych drugich nie wydawano na suplementy diety i pozorną ochronę ubezpieczeniową.

Zagadnień edukacyjnych związanych z zapowiadanymi rozwiązaniami finansowymi w ochronie zdrowia jest mnóstwo. Sądzę, że coś, co można nazwać politycznym odkłamywaniem "składki", może przynieść nieoczekiwany efekt edukacyjny. Może pozwolić zrozumieć, co to jest składka/premium, składka/contribution, podatek celowy, podatek w ogóle, opłata.

- Tadeusz Szumlicz, redaktor naczelny portalu edukacyjnego "Jest ryzyko... jest ubezpieczenie"

 

Nie tylko Kowalski może wreszcie zrozumieć, że to, co nazywa się składką -...

Całość liczy znaków: 5030


ZAMÓW PRENUMERATĘ!!!

 

 

 

Logowanie dla subskrybentów "Dziennika Ubezpieczeniowego"

Prosimy o podanie adresu e-mail, na który przesyłany jest Dziennik Ubezpieczeniowy:

Na podany adres przesłany zostanie specjalny e-mail z "otwierającym" Archiwum Dziennika Ubezpieczeniowego linkiem.

 

Uwaga!

W przypadku spółek, które wykupiły otwartą subskrypcję Dziennika (rozsyłany wewnętrznie lub w intranecie), można wpisać po prostu swój adres email, np: Jan.Kowalski@TwojaFirma.pl.

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.