Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2021-05-24 >>>

 

Idzie nowe w zdrowotnych

 

Nawigacja

2021-05-25  

|<<

   

 >>|

2021-05-24  

<<<

>>>

 >>|

2021-05-21  

|<<

     

 

Data publikacji: 2021-05-24

Dz.U. nr: 5245

Ubezpieczenia komplementarne: możemy pojechać szybciej

(EMA, Laven, NFZ)

Obecnie Polska tkwi w ogonie peletonu po innowacje w medycynie, a w systemie opieki zdrowotnej wszyscy stoją dziś w korku. Ubezpieczenia komplementarne mogą stworzyć nowy pas ruchu - wszyscy będziemy mogli pojechać szybciej. Może to być tempo i kierunek taki, jak w Szwajcarii, Australii czy w Holandii; tam ubezpieczenia komplementarne funkcjonują już od lat.

- Piotr Karda, prezes Laven

 

Europejska Agencja Leków cały czas dopuszcza w procedurze centralnej nowe, lepsze leki do obrotu w Unii Europejskiej, a więc także i w Polsce. Niestety coraz więcej nowoczesnych leków i wyrobów medycznych, które pozwalają na zastosowanie najskuteczniejszych metod leczenia, jakie zna medycyna, nie jest dostępnych dla Polaków. W 2012 r. nie refundowano w Polsce 256 technologii medycznych, które zostały zarejestrowane w UE, natomiast w 2019 r. już 880 technologii medycznych w naszym kraju pozostawało poza finansowaniem ze środków publicznych.

Dodatkowe bezpieczeństwo dla pacjentów

Pandemia jeszcze bardziej pogorszyła trudny dostęp do świadczeń opieki medycznej, zwłaszcza specjalistycznej. Wzrosła sprzedaż polis zdrowotnych, ale te obejmują głównie podstawowe usługi, coraz częściej niewystarczające. Rozwiązaniem są komplementarne ubezpieczenia zdrowotne, które zapewniają dostęp do innowacyjnych terapii nierefundowanych przez NFZ, ale dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej i w Polsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy chcą mieć możliwość korzystania z najnowocześniejszych metod leczenia, firma Laven przygotowała propozycję trzech różnych pakietów ubezpieczeń komplementarnych. Częścią wspólną polis są protezy po amputacji kończyn (w tym również protezy bioniczne), a także druga opinia medyczna z wiodących klinik na świecie i e-konsultacja u lekarzy pierwszego kontaktu.

Game changer na rynku ubezpieczeń grupowych

Polisy komplementarne mogą być dostosowane do potrzeb pracowników poszczególnych przedsiębiorstw - mają liczne przewagi nad benefitami dotychczas proponowanymi pracownikom w programach lojalnościowych:

  • są skierowane do pracowników w wieku do 60. roku życia;
  • koszt polisy może pokrywać pracodawca samodzielnie, ale można także zaplanować współpłacenie ze strony pracownika.

Polisy komplementarne mogą być dostosowane do potrzeb pracowników poszczególnych przedsiębiorstw.

Pożądana społeczna odpowiedzialność biznesu

Pandemia uczyniła dbałość o zdrowie wiodącym tematem dyskusji towarzyskich, politycznych i medialnych. Nie tak dawno, wśród benefitów pracowniczych dominowały między innymi karty na siłownie, bony turystyczne czy... możliwość pracy zdalnej. Dziś nie ulega wątpliwości, że oczekiwania pracowników zmieniły się, a polisy ubezpieczeń komplementarnych są najlepszą odpowiedzią na potrzeby rynku i - w dobie powszechności programów lojalnościowych - mogą stać się oczekiwanym benefitem warunkującym trwałe zatrudnienie.

Ubezpieczenia komplementarne mają wpływ nie tylko na zasoby ludzkie konkretnego przedsiębiorstwa. Firmy, które wykupią polisy komplementarne dla swoich pracowników, jednocześnie odciążają publiczny system opieki zdrowotnej. Dzięki temu przyczyniają się do poszerzania możliwości leczenia wszystkich Polaków o metody, które nie zostały objęte koszykiem świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ.

Piotr Karda

Prezes Laven


Partnerem cyklu jest Laven.


Zobacz:

pozostałe teksty z cyklu Idzie nowe w zdrowotnych

 

Zobacz firmy: EMA, Laven, NFZ

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2021-05-24 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.