Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2021-05-14 >>>

 

Chwile

 

Nawigacja

2021-05-17  

|<<

   

 >>|

2021-05-14  

<<<

>>>

 >>|

2021-05-13  

|<<

     

 

Data publikacji: 2021-05-14

Dz.U. nr: 5239

Trzej inżynierowie

(Ergo, Ergo Hestia, HLC, Hartford Steam Boiler, Hestia, Munich Re, SGSP)

W tym roku sopocki ubezpieczyciel ERGO Hestia obchodzi 30-lecie. Zapraszamy do wspomnień! Kontynuujemy cykl publikacji, w którym ludzie ubezpieczeń blisko związani z ERGO Hestią wspominają istotne dla branży wydarzenia z ostatnich 30 lat.

 

Zbigniew Żyra, Dyrektor Hestia Corporate Solutions, Ergo Hestia, Prezes Zarządu Hestia Loss Control Sp. z o.o.:


Kto z nas nie marzył o tym aby być strażakiem? Ja swoje marzenie zrealizowałem. Skończyłem Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie - brałem udział w akcjach ratowniczych ryzykując życie i zdrowie nie tylko własne, ale również uczestniczących w nich podopiecznych. Przez kilka lat piąłem się po szczeblach strażackiej kariery. Zdarzyło mi się także wykonać kilka ekspertyz dla na nowo powstałej firmy ubezpieczeniowej Hestia Insurance. Dzięki tej pracy otrzymałem od prezesa tej dynamicznie rozwijającej się firmy zaproszenie "na pokład". Perspektywa wizytacji elektrowni, hut, kopalni węgla i innych dużych zakładów produkcyjnych obudowana atrakcyjnym programem edukacyjnym w firmach reasekuracyjnych zwyciężyła. Zaryzykowałem, a w zasadzie zaryzykowaliśmy, ponieważ oprócz mnie jeszcze jeden z moich kolegów, Krzysztof Kowalczyk, pojawił się w murach centrali firmy. W pokoju biurowym z napisem "Dział Zarządzania Ryzykiem" już czekał na nas zatrudniony kilka tygodni wcześniej doświadczony inżynier elektryk. Był rok 1994 - Ergo Hestia stworzyła pierwszy na polskim rynku zespół inżynierów ryzyka.

To był nowatorski krok i jednocześnie wyraźny sygnał, że Ergo Hestia rezygnuje z transakcji typu "kupowanie kota w worku". Wcześniej ubezpieczyciele w Polsce nie przeprowadzali rozbudowanej technicznej oceny ryzyka, której wynik miałaby wpływ na warunki ochrony ubezpieczeniowej. Stawki taryfowe dla danej branży były takie same, niezależnie od tego, czy ubezpieczana fabryka była nowoczesna, czy wyeksploatowana do granic możliwości, czy była zlokalizowana nad rzeką, czy na wzniesieniu niezagrożonym powodzią.

Stworzenie pierwszego na polskim rynku zespołu inżynierów ryzyka było nowatorskim krokiem. I wyraźnym sygnałem, że Ergo Hestia rezygnuje z transakcji typu "kupowanie kota w worku".

My postanowiliśmy działać inaczej, bardziej profesjonalnie, bardziej odpowiedzialnie i z rozmachem. Oczywiście napotykaliśmy wiele trudności np. w zdobyciu odpowiednich informacji, ale zawsze można było znaleźć skuteczne rozwiązania. "Wejście na drzewo" w celu sprawdzenia rozmieszczenia budynków na terenie zakładu nie stanowiło większego problemu. Dziś wystarczy klinkiecie myszką, aby to sprawdzić.

Audytowanie przedsiębiorstw pozwoliło nam na wyciąganie "najlepszych kąsków", poprawianie jakości ryzyka w miejscach gdzie były takie możliwości oraz na odrzucanie "klientów niereformowalnych". Taka strategia przyniosła oczekiwane rezultaty. Była również inspiracją dla naszych konkurentów. W ciągu kilku kolejnych lat inni ubezpieczyciele podążyli naszą ścieżką budując własne zespoły inżynierskie. Wizyty inżynierów ryzyka w zakładach produkcyjnych i obiektach usługowych stały się standardową procedurą na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Dziś nasz zespół inżynierski - Hestia Corporate Solutions - to kilkunastu inżynierów ryzyka o różnych specjalnościach takich jak: ochrona przeciwpożarowa, budownictwo, mechanika, chemia, ochrona środowiska, bezpieczeństwo cybernetyczne, systemy komunikacji bezprzewodowej czy bezpieczeństwo flot pojazdów.

To ogromne doświadczenie - tysiące audytów ryzyka i rekomendacji prewencyjnych, konsultacji, szkoleń i warsztatów. To Risk Focus - pierwsza i jedyna na polskim rynku, wielokrotnie nagradzana publikacja na temat ryzyka ubezpieczeniowego. Narzędzia do modelowania ryzyka powodziowego, prowadzenia testów penetracyjnych infrastruktury IT czy symulatory jazdy. Współpraca ze strategicznymi partnerami m.in.: Ergo, Munich Re czy Hartford Steam Boiler. To w końcu wykorzystywanie nowoczesnych technologii takich jak termowizja czy Internet Rzeczy do celów prewencji i predykcji szkodowej. To terabajty danych niezbędnych do właściwej wyceny i poprawienia jakości ryzyka. To pełna ekspertyza inżynierska, którą Ergo Hestia udostępnia swoim klientom od wielu lat.

A wszystko zaczęło się skromnie, prawie 30 lat temu, od "trzech muszkieterów", bo tak nas wtedy nazywano.

 

Linki:  

Zobacz:

Wszystkie teksty z cyklu Chwile

Zobacz także:

Komentarz Czytelnika


Partnerem cyklu jest ERGO Hestia.

 

Zobacz firmy: Ergo, Ergo Hestia, HLC, Hartford Steam Boiler, Hestia, Munich Re, SGSP

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2021-05-14 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.