Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-06-29 >>>

 

Ważne

 

Nawigacja

2020-06-30  

|<<

   

 >>|

2020-06-29  

<<<

>>>

 >>|

2020-06-26  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-06-29

Dz.U. nr: 5017

Maciej Fedyna nowym prezesem Generali

(Axa, Bezpieczny.pl, Concordia, Generali, KNF, Proama, Union Investment, Uniqa)

  • Andrea Simoncelii został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Generali
  • Robert Sagała został powołany członka zarządu, odpowiedzialnego za finanse w Generali

 

Rada nadzorcza powołała Macieja Fedynę na nowego prezesa Generali z dniem 1 lipca 2020 r. Decyzja rady nadzorczej podlega zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Maciej Fedyna, dotychczasowy członek zarządu odpowiedzialny za finanse w Generali, zastąpi Andreę Simoncellego, który został powołany na nowego przewodniczącego rady nadzorczej Generali, Generali Życie i Generali Finance.

Luciano Cirinà, dyrektor Regionalny Austrii, Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji oraz dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej Generali w Polsce, mówi:

"Dziękuję Andrei Simoncellemu za jego zaangażowanie w przekształcenie Generali Polska w odnoszącą sukcesy firmę. Przez ostatnie pięć lat umacniał on pozycję rynkową Generali i uczynił z niej zdrową oraz rentowną firmę o bardzo wysokim współczynniku wypłacalności. Generali w Polsce nie tylko rozwijało się organicznie, ale także przejęło spółki Concordia Polska oraz weszło na rynek zarządzania aktywami, przejmując Union Investment, obecnie Generali Investments TFI. Andrea Simoncelli zbudował znakomity zespół profesjonalistów, którzy są gwarancją kontynuacji rozwoju Generali w Polsce. Gratuluję Maciejowi Fedynie objęcia tej ważnej funkcji i życzę mu powodzenia w nowej roli. Gratuluję również wszystkim członkom zarządu doskonałych wyników osiągniętych w ostatnich latach".

1 lipca 2020 r. Maciej Fedyna obejmie obowiązki prezesa zarządu trzech spółek: Generali, Generali Życie i Generali Finance. Maciej Fedyna jest także prezesem zarządu Concordii.

Andrea Simoncelli, nowy przewodniczący rady nadzorczej Generali, podkreśla:

"Bardzo się cieszę, że tę funkcję powierzono osobie związanej z Generali Polska od 10 lat. Jestem pewien, że Maciej, wspierany przez innych członków zarządu, poradzi sobie z nową rolą i będzie kontynuował wzrost Generali w Polsce. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować akcjonariuszom, szczególnie Luciano Cirinà, członkom EXCO i wszystkim pracownikom Generali Polska za zaufanie w ciągu tych lat, na kontynuację którego liczę w nowej roli".

Maciej Fedyna, nowy prezes Generali, dodaje:

Rajmund Rusiecki został powołany na członka zarządu majątkowego Generali w celu nadzorowania integracji sieci sprzedaży Concordii i Generali oraz kanału bancassurance.

"Bardzo doceniam zaufanie jakim obdarzyła mnie rada nadzorcza i akcjonariusze Generali Polska, powierzając mi tę odpowiedzialną funkcję. Liczę na dalsze zaangażowanie wszystkich pracowników Generali Polska w kontynuację wzrostu naszej firmy".

Maciej Fedyna jest związany z Generali od marca 2011 r. Zaczynał pracę jako dyrektor Departamentu Controllingu, a w 2014 r. objął stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za obszar finansów. W listopadzie 2018 r. został jednocześnie prezesem Concordii. Od tego czasu Concordia stale się rozwija i osiąga bardzo dobre wyniki w swojej działalności, jednocześnie koncentrując się na integracji z Generali. Efektem tego jest pełne prawne połączenie operacyjne Concordii Życie z Generali Życie, które zostało zakończone w ciągu jedenastu miesięcy od przejęcia oraz pierwsza w historii demutualizacja na polskim rynku, czyli przekształcenie Concordia TUW w Concordia T.U.

W związku z wyborem Macieja Fedyny na stanowisko prezesa, rada nadzorcza postanowiła powołać z dniem 1 lipca 2020 r. Roberta Sagałę, dyrektora Departamentu Aktuariatu Finansowego i Reasekuracji w Generali, na nowego członka zarządu, odpowiedzialnego za finanse w spółkach Generali. Robert Sagała pracuje w Generali od października 2008 r. i od samego początku jego kariera zawodowa rozwijała się w obszarze aktuarialnym. W listopadzie 2014 r. objął funkcję Głównego Aktuariusza w Generali i Generali Życie nadzorującego funkcję aktuarialną. Jego doświadczenie aktuarialne jest ważne dla zapewnienia lepszego zrozumienia rosnącej złożoności działalności ubezpieczeniowej.

Z dniem 1 lipca 2020 r. rada nadzorcza powołała Rajmunda Rusieckiego na członka zarządu majątkowego Generali w celu nadzorowania przez niego integracji sieci sprzedaży Concordii i Generali, a także kanału bancassurance. Rajmund Rusiecki jest związany z Generali od września 2011 r., a od kwietnia 2014 r. pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż w Generali Życie. Od listopada 2018 r. jest również członkiem zarządu odpowiedzialnym za sprzedaż w Concordii.

Jednocześnie Gregor Pilgram odchodzi z rady nadzorczej Generali. Składy rad nadzorczych i Zarządów Generali PTE i Generali Investments TFI pozostają bez zmian. (KR)

Za:

Generali (2020-06-26), Maciej Fedyna nowym Prezesem Zarządu Generali w Polsce


Kiedy na przełomie 2015 i 2016 roku Andrea Simoncelli obejmował rządy w Generali, wielu wystarczyło, że ma garnitur. Co prawda poprzedni prezesi, Andrzej Jarczyk i Artur Olech, też nosili, ale potem na 2 lata zapanowała moda raczej na koszulki polo. I osławione "jump"...

Andrea Simoncelli przejął organizację... rozedrganą, niespójną, niepewną siebie. Nie, by można było winić tylko "jump". I przed "jump" Generali nie było wzorem rozsądnego, mądrego udziałowca. Andrzej Jarczyk nie odchodził z firmy, bo doskonale dogadywał się z szefami, którzy jasno określali zadania i cele. Dymisja Artura Olecha nie była z kolei wzorem spokojnej sukcesji. Nie pomagały gigantyczna strata przejęta z Proamy i masakra w unit-linkach (już tylko podkreślona w 2017 roku pierwszym przegranym pozwem zbiorowym).

Nie, Generali - jako właściciel - nie popełniło jednego, prostego błędu. W Polsce Generali bardzo długo popełniało błędy. Co sprowadziło na ich polskie operacje dużo, dużo problemów.

Z tymi wszystkimi problemami Andrea Simoncelli poradził sobie. A szczególnie pierwsze lata jego prezesury, choć trudne, wielu pracowników uzna zapewne za swoje najlepsze w organizacji. Inna rzecz, że nie był po to, by go lubili. Miał zadanie do wykonania. Jedynie do zakupów i do sprzedaży nie miał szczęścia. Do zakupów - wiadomo. Concordia była piękna, ale mała. Bezpieczny.pl - fajny bardzo, technologiczny i sprzedażowy, ale to jednak nie ubezpieczyciel. Może obiektywnie nie było w Polsce okazji do zakupów w rozsądnej cenie. A sprzedaż? Zatrudniony Adam Malinowski jest już poza organizacją. Z Rogerem Hodgkissem mamy raczej "szorstką przyjaźń".

Teraz...

W ubezpieczeniach mówi się, że kiedy szefem zostaje dyrektor finansowy, spółka idzie na sprzedaż. Nie tylko w ubezpieczeniach pewnie. Ale Maciej Fedyna po prostu od dawna był dla Andrei Simoncellego prawą ręką. Chyba myśleli podobnymi wartościami. Trudno oczekiwać, by mógł na następcę wybrać kogoś innego. A nowy prezes, w Generali przecież wcześniej, bo od 2011 roku, znany jest też z tego, że słucha. Przez współpracowników, teraz podwładnych, bardzo dobrze oceniany, profesjonalny. Lubiany. Choć zawsze bez poufałości.

Maciej Fedyna ma pole oczyszczone przez Andreę Simoncellego. Dostał już względnie poukładaną, przynoszącą zysk organizację. Z zarządzaniem, w tym zarządzaniem ludźmi, budową atmosfery, ma szanse poradzić sobie nawet lepiej niż poprzednik. Ale ma też i znacznie, znacznie trudniejszą sytuację rynkową. Bo choć finanse są teraz w co najmniej dobrym, a może nawet w bardzo dobrym stanie, Generali ze średniaka rynku grozi degradacja do pozycji małego ubezpieczyciela. Nie, by straciło udział w rynku. To konsolidacja sprawiła, że część konkurentów już uciekła. Albo ucieknie, jeśli Unice uda przejąć się Axę. Nie będzie więc łatwo.

Kierunek, w którym podąży teraz polskie Generali, znają pewnie Andrea Simoncelli i Maciej Fedyna. Trzymamy kciuki!

Marcin Z. Broda

Redaktor naczelny

 

Zobacz firmy: Axa, Bezpieczny.pl, Concordia, Generali, KNF, Proama, Union Investment, Uniqa

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-06-29 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.