Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-03-23 >>>

 

Z perspektywy Brukseli

 

Nawigacja

2020-03-24  

|<<

   

 >>|

2020-03-23  

<<<

>>>

 >>|

2020-03-20  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-03-23

Dz.U. nr: 4951

Nie będzie kwarantanny legislacyjnej

(KE, ONZ, PIU, UE)

Policymakerzy robią swoje. W związku z pandemią pracują nieco wolniej, ale starają się pchać do przodu wszystkie istotne dla ubezpieczycieli projekty. W ostatnim już tekście z cyklu "Z perspektywy Brukseli" chciałabym podsumować stan prac nad najważniejszymi regulacjami dla branży ubezpieczeniowej.

- Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Unijni urzędnicy w związku z koronawirusem rozważają przesunięcie niektórych konsultacji publicznych. Bruksela jednak niezmiennie emocjonuje się swoimi wielkimi projektami.

Klimat rządzi

Mimo trwającej kwarantanny, nie ma dnia bez dyskusji na temat zrównoważonego finansowania. W dyskusjach najważniejsze są zagadnienia klimatyczne. ONZ nawołuje, by o tym nie zapominać. Przedstawiciele organizacji mówią, że COVID-19 to krótkoterminowe wyzwanie, a zmiany klimatyczne są istotniejsze i mają dłuższy horyzont. Prace nad sustainable finance będą więc trwać.

Ostry wjazd w 2022 r.

Za 2 lata UE wdroży dyrektywę komunikacyjną. Ułatwi to uznawanie oświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Jest to istotne w kontekście transgranicznym. Samo wystandaryzowanie oświadczenia nie budzi kontrowersji. Jako branża nie zgodziliśmy się natomiast na obowiązek publikacji przez zakłady polityki wyliczania składki w oparciu o oświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. To obniżałoby konkurencyjność. UE przyjęła nasze postulaty. Ostatecznie będziemy publikować informacje o polityce, a nie pełną treść polityki.

2023 pod hasłem MSSF 17

Wyzwaniem 2023 roku będzie wdrożenie MSSF 17. Oznacza to wiele zasadniczych zmian w bilansie i rachunku zysków i strat. Będzie to wymagało gruntownych zmian modelowania, zbiorów danych, zasobów aktuarialnych, systemów informatycznych, szkolenia pracowników i komunikacji z inwestorami.

Mimo trwającej kwarantanny, nie ma dnia bez dyskusji na temat zrównoważonego finansowania.

Kluczowy 2024 rok

Z kolei za 4 lata przyjdzie nam wdrażać zmiany w dyrektywach i rozporządzeniach, dotyczących Solvency II, IDD, a także PRIIPs. Zrewidowane regulacje uwzględnią cele środowiskowe i społeczne, wynikające z zasad zrównoważonego rozwoju. Mają też ułatwić cyfryzację, co trzeba odczytywać jako szansę dla ubezpieczycieli.

Z drugiej strony, nie obędzie się bez kosztów. Będziemy więcej raportować, tworzyć jeszcze więcej planów i patrzeć nie tylko na swoją działalność, ale też na to, czy np. inwestowanie w te same aktywa co inni ubezpieczyciele, zwiększa ryzyko systemowe. To zwiększa bezpieczeństwo i buduje zaufanie, ale ma swoją cenę. Branża ma duże wątpliwości, czy na pewno potrzeba nam funduszu gwarancyjnego dla większej liczby ubezpieczeń, systemu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, a także dodatkowych buforów kapitałowych z tytułu ryzyka systemowego. Bruksela dość często patrzy na ubezpieczycieli jak na banki i kopiuje w naszej branży bezpośrednio rozwiązania, które sprawdzają się w bankowości. Niestety zbyt często UE i Komisja Europejska nie chcą zauważyć, że ubezpieczyciele to nie banki i mają własne modele biznesowe.

UE i Komisja Europejska nie chcą zauważyć, że ubezpieczyciele to nie banki i mają własne modele biznesowe.

Dzielmy się wiedzą

Poza regulacjami branżowymi, toczą się prace nad aktami, które będą miały wpływ na naszą działalność, choć nie dotyczą wyłącznie rynku ubezpieczeniowego. Rozpoczyna się tworzenie nowego RODO. Kończą się z kolei prace nad e-privacy. Bruksela pracuje też nad uregulowaniem pozwów zbiorowych. Czeka nas kolejna rewizja AML i dyrektywy o rachunkowości. Zostaną uregulowane nowe technologie.

W natłoku nowych projektów kluczowe jest to, byśmy dzielili się wiedzą. W ten sposób możemy wspólnie walczyć o jak najlepsze warunki działalności dla polskich ubezpieczycieli. O tym, co dzieje się w Brukseli, informujemy na bieżąco na blogu ekspertów PIU. Brukselskie biuro PIU jest natomiast stale do dyspozycji rynku, nie tylko zakładów ubezpieczeń, ale także nadzorcy i regulatora.

Iwona Szczęsna (i.szczesna@piu.org.pl)

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń


Partnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń.


Archiwum:

Z perspektywy Brukseli

 

Zobacz firmy: KE, ONZ, PIU, UE

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-03-23 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.