Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-02-28 >>>

 

Rocznica TUW PZUW

 

Nawigacja

2020-03-02  

|<<

   

 >>|

2020-02-28  

<<<

>>>

 >>|

2020-02-27  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-02-28

Dz.U. nr: 4935

4 lata działania i współpracy

(PZU, PZU Zdrowie, Standard & Poor's, TUW PZUW)

TUW PZUW obchodzi w tym roku 4. rocznicę działalności operacyjnej. Pierwszą polisę wystawiliśmy 29 lutego 2016 roku. A że był to rok przestępny, to mamy specyficzną sytuację i rzeczywistą rocznicę możemy świętować raz na 4 lata.

- Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW

 

Po 4 latach działalności operacyjnej mogę powiedzieć, że były to lata systematycznego rozwoju. Budowę TUW PZUW zaczynaliśmy od 4 osób, dziś zaangażowanych jest ponad 200. Mamy blisko 50 związków wzajemności członkowskiej i prawie 400 członków. Liczby te pokazują, że rynek czekał na ubezpieczenia wzajemne i TUW PZUW. Choć nie ma jeszcze opublikowanych wyników rynku za 2019 rok, szacujemy, że wartość zebranej składki umożliwi nam objęcie pozycji lidera wśród TUW-ów w Polsce.

Dywersyfikacja

Najliczniejszą grupą w naszym portfelu są podmioty medyczne (150 członków). Kolejna to instytucje kościelne, przede wszystkim zakony (blisko 100), które ze względu na specyfikę majątku (często zabytki) trudno ubezpieczać na zasadach komercyjnych. Jako ciekawostkę dodam, że ekonomowie zarządzający majątkiem kościelnym czy zakonnym wykazują dużą receptywność i zrozumienie, czym jest wspólna praca nad ryzykiem.

Kolejną istotną częścią portfela TUW PZUW jest oczywiście sektor Power & Energy - największy pod względem wartości. Silne stało się również affinity, które funkcjonuje jako sprzedaż ryzyk towarzyszących dla naszych klientów, a konkretnie sieci ich klientów. Nie stawiamy za to i na pewno nie będziemy stawiali - w przeciwieństwie do całego rynku - na komunikację. Tu udział oscyluje wokół 2-3% i tego zamierzamy się trzymać. Komunikacja dla TUW PZUW to ubezpieczenia uzupełniające do kompleksowego podejścia do zabezpieczenia ryzyk naszych klientów.

Pracujemy nad powrotem ubezpieczeń wzajemnych na rynek samorządów. Nowością w ofercie są ubezpieczenia zdrowotne. Oczywiście nie wyważamy otwartych drzwi - w grupie jest spółka PZU Zdrowie i to z nią współpracujemy w tym zakresie. TUW PZUW jest front-endem, a PZU Zdrowie, z imponującą liczbą placówek medycznych, zajmuje się obsługą. Podobnie jak w ubezpieczeniach korporacyjnych, tak i w przypadku pakietów medycznych każdą ofertę szyjemy na miarę.

Tu dochodzimy do najważniejszego: idea wzajemności w ubezpieczeniach jest idealna dla podtrzymania dyskusji z klientem i jego brokerem o zakresie i warunkach ubezpieczenia, bez niewygodnej otoczki związanej z Prawem zamówień publicznych. Żeby stworzyć dobry pakiet, trzeba rozmawiać z klientem. By otrzymać dobrą, adekwatną ofertę, trzeba rozmawiać z ubezpieczycielem.

Budowę TUW PZUW zaczynaliśmy od 4 osób, dziś zaangażowanych jest ponad 200. Mamy blisko 50 ZWC i 400 członków.

Kamienie milowe

Kluczowym momentem dla TUW PZUW był trzeci rok działalności. To wtedy, w 2018 roku, przebiliśmy granicę pół miliarda złotych zebranej składki i przestaliśmy być start-upem. Nieustanny rozwój zapewnił nam ocenę ratingową, wystawioną przez agencję Standard & Poor's, na poziomie A- z perspektywą stabilną. W 2019 roku agencja podniosła perspektywę do pozytywnej. Dla kilkuletniej firmy to wielkie wyróżnienie. Choć jednocześnie przyznaję, że nie patrzymy na swoje osiągnięcia w oderwaniu od rzeczywistości. Jesteśmy częścią największej instytucji finansowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Współpracujemy w Grupie PZU na wielu płaszczyznach oraz korzystamy synergicznie z wielu rozwiązań. Ponadto przynależność do Grupy PZU uwiarygadnia nas wśród potencjalnych klientów. Jednak cała reszta to nasza ciężka praca u podstaw. TUW PZUW niczego nie dostał na tacy. Z każdym członkiem, zanim do nas przystąpił, osobiście rozmawialiśmy i przekonywaliśmy go do idei wzajemności. To efekt tysięcy przejechanych po kraju kilometrów. Początkowo odpowiadaliśmy za to tylko w duecie Rafał Kiliński - Aneta Zawistowska. Później dołączali kolejni pracownicy TUW PZUW i tak znaleźliśmy się w miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj i które jest tak dobrze oceniane. Dostrzeżono to również poza Polską, gdzie TUW PZUW uznano drugim najszybciej rozwijającym się TUW-em na świecie (wg rankingu Global 500, lipiec 2019 r. Zobacz: PZUW drugim najszybciej rozwijającym się TUW-em na świecie).

Nasze ambicje

Zmierzamy do osiągnięcia 1 mld zł przypisu. To obecnie nasza największa ambicja. Chcemy też potwierdzić i utrzymać swoją pierwszą pozycję wśród TUW-ów w Polsce. Aby wciąż mocno propagować ideę wzajemności w ubezpieczeniach, rozważamy zmianę statutu firmy. Do tej pory nasi członkowie automatycznie wchodzili w moratorium na dopłaty i zwroty. Aby wejść w pełną wzajemność, konieczne było złożenie oświadczenia. Niewykluczone, że w niedługim czasie to zmienimy: wszyscy członkowie TUW PZUW będą wtedy funkcjonowali na zasadach wzajemności - chyba że dobrowolnie zrezygnują. Będą oczywiście mieli do tego prawo.

Idea wzajemności jest idealna dla podtrzymania dyskusji z klientem i jego brokerem o zakresie i warunkach ubezpieczenia.

Są branże, które ubezpieczamy wyłącznie w formule wzajemność. To m.in. wspomniane już instytucje kościelne. Podobnie będzie z tzw. branżami o podwyższonym ryzyku ubezpieczeniowym. Wciąż poszukujemy dla siebie ciekawych nisz. Chociaż nie planujemy ubezpieczać wszystkiego, to żadnej branży nie chcemy mówić kategorycznego "nie". Tutaj jesteśmy zgodni z linią przyjętą w całej Grupie PZU.

Nie mówimy nie

Jeden z naszych najnowszych programów przygotowany został z myślą o podmiotach, które zajmują się składowaniem i przetwarzaniem odpadów. Z reguły są to podmioty nieubezpieczalne lub trudne do komercyjnego ubezpieczenia. Oczywiście nie zrezygnujemy z survey'ów i analizy ryzyka, ale chcemy podejść do klientów z większym zrozumieniem. Podzieliliśmy więc ten segment na 4 grupy, uwzględniające skalę działalności oraz jakość stosowanych zabezpieczeń. Firma, która zacznie z nami współpracę i będzie działała zgodnie z zaleceniami inżynierów ryzyka, z czasem będzie mogła przejść z poziomu bazowego na kolejne. Nawet przy tym najniższym dostanie propozycję ubezpieczenia, bo wychodzimy z założenia, że lepiej mieć ochronę w ograniczonym zakresie niż żadną.

Jako że mocno wierzymy w mechanizm wzajemnościowy i jego wpływ na większą dbałość o minimalizację ryzyka, nie boimy się współpracy z trudnymi branżami. Kolejną będzie drzewna. Pozostajemy też otwarci na propozycje brokerów obsługujących specyficzne ryzyka. To oni doskonale znają potrzeby rynku. Ufam, że przez 4 ostatnie lata przekonaliśmy rynek i brokerów do tego, że jesteśmy otwarci na współpracę.

Rafał Kiliński

Prezes TUW PZUW


Partnerem artykułu jest Grupa PZU.

 

Zobacz firmy: PZU, PZU Zdrowie, Standard & Poor's, TUW PZUW

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-02-28 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.