Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-02-03 >>>

 

Z perspektywy Brukseli

 

Nawigacja

2020-02-04  

|<<

   

 >>|

2020-02-03  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2020-01-31  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-02-03

Dz.U. nr: 4916

Walka o e-privacy

(KE, PIU, UE)

E-privacy to rozporządzenie o prywatności i łączności elektronicznej. Ma uzupełniać RODO i dostosować przepisy o ochronie prywatności do szybkiego postępu technologicznego. Z jednej strony daje szansę na budowanie produktów w oparciu o lepsze dane. Z drugiej zaś, musi mieć na radarze prawo do prywatności użytkowników. W jaki sposób znaleźć kompromis?

- Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Dla ubezpieczycieli rozporządzenie e-privacy jest kluczowe, bo decyduje o tym, czy będziemy mieli prawo do zbierania i przetwarzania danych z tzw. urządzeń końcowych - smartfonów, wearables, itp.

Trzy lata prac

Projekt rozporządzenia powstał w styczniu 2017 r. i do dziś jest w porządku obrad Rady UE. Kolejne prezydencje nie zdołały zaprezentować tekstu, który byłby akceptowalny dla krajów członkowskich. Poprawki powodowały więcej zamieszania niż przejrzystości. Obecnie kierująca pracami prezydencja chorwacka chce przedstawić kompromisowy tekst rozporządzenia do marca 2020 r. Poprzednia taka obietnica, złożona jeszcze przez prezydencję fińską, skończyła się odrzuceniem propozycji przez 15 państw członkowskich, reprezentujących około 80% społeczeństwa UE.

Gdzie leży pies pogrzebany?

Proponowane rozwiązanie pozwalałoby ubezpieczycielom przetwarzać dane, bez każdorazowej zgody użytkownika końcowego.

W projekcie kluczowy jest art. 8, który mówi o przetwarzaniu danych z urządzeń. Obecnie proponowane rozwiązanie pozwalałoby ubezpieczycielom przetwarzać dane, bez każdorazowej zgody użytkownika końcowego. Oczywiście odbywałoby się to świadomie, natomiast bez konieczności spełniania wymogu formalnej zgody przy każdorazowym pobieraniu i analizowaniu danych. Oferta ubezpieczeniowa, stworzona na podstawie takiej analizy, daje naprawdę dużo ciekawych możliwości. Od zniżek za działania prewencyjne i prozdrowotne (widzę, że mój klient poszedł pobiegać - mogę zaoferować niższą cenę), do bardziej zindywidualizowanej oceny ryzyka.

Co dalej?

Zanim to jednak nastąpi, państwa członkowskie muszą się porozumieć co do ostatecznej wersji rozporządzenia. Bez tego, cyfrowa transformacja Europy zostanie poważnie zahamowana. Nowa Komisja Europejska i Parlament stanowią szansę na nowy początek debaty. Dlatego 60 stowarzyszeń branżowych, reprezentujących różne rodzaje działalności [ubezpieczenia, motoryzacja, technologia medyczna, sprzęt budowlany, elektronika użytkowa, sprzęt AGD, handel detaliczny, bankowość, wydawcy i agencje komunikacyjne] wysyłają kolejne (to już trzeci) wspólne listy do państw członkowskich, aby te zwróciły się do Komisji Europejskiej o ponowne przedstawienie projektu rozporządzenia. Problem jednak w tym, że Komisja Europejska nie zamierza przedstawić nowego projektu. Zatem gruntowne zmiany dokonają się podczas trilogów. Na dziś jednak jest tyle wersji rozporządzenia, że nie wiadomo, od którego tekstu zaczniemy dalsze prace.

Państwa członkowskie muszą się porozumieć co do ostatecznej wersji rozporządzenia.

Miejmy nadzieję, że prace zakończą się do czerwca 2020. Od lipca bowiem prezydencję przejmą Niemcy. Ich dotychczasowe stanowiska w pracach Rady zdecydowanie nie szły w stronę ułatwienia ubezpieczycielom dostępu do danych, a klientom do nowych usług i spersonalizowanej obsługi.

Jeśli nie uda nam się rozwiązać sprawy teraz, pozostanie tylko postulowanie wykreślenia art. 8 z rozporządzenia i uregulowanie dostępu do urządzeń końcowych w przepisach krajowych. A te w obecnym brzmieniu również tworzą bariery.

Iwona Szczęsna (i.szczesna@piu.org.pl)

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń


Partnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń.


Archiwum:

Z perspektywy Brukseli

 

Zobacz firmy: KE, PIU, UE

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-02-03 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.