Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-02-03 >>>

 

Grupa PZU: KORPO ma RACJE

 

Nawigacja

2020-02-04  

|<<

   

 >>|

2020-02-03  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2020-01-31  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-02-03

Dz.U. nr: 4916

PZU - kompleksowe rozwiązania dla flot

(PZU)

Jednym z naszych zadań na 2020 rok jest bycie jak najbliżej klientów flotowych. Dla Pionu Klienta Korporacyjnego PZU branża transportowa jest niezwykle ważnym segmentem i chcemy to jeszcze mocniej akcentować.

Gdy rozmawiamy z przewoźnikami, często słyszymy od nich, że czują dużą niepewność biznesu oraz rosnącą presję kosztową, a nie ubezpieczymy przecież ryzyka stagnacji w Niemczech czy wzrostu cen ropy. Mamy jednak zidentyfikowanych wiele innych aspektów działalności przewoźników, gdzie jako PZU możemy pomóc: chcemy wspierać klientów w zarządzaniu ryzykiem - doradzać, jak ograniczać koszty szkód, ich częstość, a w efekcie zmniejszać cenę ubezpieczenia. Dzięki takim działaniom poziom obsługi firm flotowych jest naszym wyróżnikiem na rynku.

- Jakub Sajkowski, Konrad Owsiński, Pion Klienta Korporacyjnego PZU

 

Naszym klientom korporacyjnym oferujemy szereg korzyści wynikających z doświadczenia PZU w zarządzaniu ryzykiem i budowaniu długofalowych relacji. Właśnie tak rozumiemy relację ubezpieczyciela z klientami. Dodatkowo dbamy o to, aby współpraca była stabilna i przewidywalna, również w aspekcie cenowym. Wówczas najefektywniej można pracować nad ograniczeniem liczby szkód i ich kosztów.

Dla klientów flotowych PZU ma szereg rozwiązań, które są osią naszej oferty na rok 2020. Dziś, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku tygodni, chcemy opowiedzieć o nich szerzej.

Programy prewencyjne

PZU od lat prowadzi własne programy prewencyjne, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób i mienia oraz wypracowywanie nawyku bezpiecznych zachowań. Dla klientów flotowych Pion Klienta Korporacyjnego PZU przygotował dwie nowe odsłony programów skierowanych do klientów flotowych. Ich celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drodze, szkolenie i edukacja oraz ograniczenie liczby i wartości szkód. Wszystko po to, aby w przyszłości zmniejszyć wysokość składek ubezpieczeniowych.

  • PZU Bezpieczna Flota

To kompleksowy program prewencyjny, który realizujemy od 2010 roku. Dzięki temu zwiększamy świadomość bezpieczeństwa na drodze oraz poprawiamy umiejętności prowadzenia pojazdów przez kierowców flotowych. Połączenie praktyki i teorii pozwala nam zweryfikować i rozwinąć wiedzę kierowców w tym obszarze. Nasi klienci mogą ćwiczyć na płycie poślizgowej czy też skorzystać ze szkoleń z jazdy defensywnej z elementami eko-jazdy w ruchu miejskim. Proponujemy także szkolenia ze specjalistami z zakresu psychologii transportu, pierwszej pomocy medycznej oraz przepisów prawa o ruchu drogowym. Udostępniamy platformę do szkoleń e-learningowych oraz symulator VR.

  • PZU Audax

To program prewencyjny dla naszych klientów nastawiony na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ograniczających ryzyko szkód. Celem programu jest poprawa wskaźnika szkodowości m.in. z wykorzystaniem telemetrii i innych działań prewencyjnych.

Dla klientów flotowych PZU ma szereg rozwiązań, które są osią oferty na 2020 rok.

W ramach Audax doradzamy i wdrażamy u klientów rozwiązania technologiczne; rejestratory monitorujące pokonywaną trasę czy rejestrujące kolizję drogową, czujniki wspierające bezpieczeństwo drogowe, czujniki parkowania, kamery cofania, urządzenia monitorujące zaśnięcie kierowcy w czasie jazdy za kierownicą, ultradźwięki odstraszające zwierzęta. W ten sposób pokazujemy, jak nowoczesna technologia i innowacyjne rozwiązania mogą pomóc kierowcom i osobom zarządzającym flotami.

Zarządzanie ryzykiem we flocie

Jako pierwszy ubezpieczyciel na rynku powołaliśmy Zespół Zarządzania Ryzykiem we Flotach. Jak już pisaliśmy w grudniowym artykule (zobacz: Prosta droga dla flot), aby jeszcze lepiej odpowiadać na szczególne potrzeby klientów w tym obszarze, przeprowadziliśmy też wewnętrzną zmianę w obszarze underwritingu dla flot. Zgrupowaliśmy branże o podobnych charakterystykach i przypisaliśmy je do poświęconych im zespołów underwriterów. Dzięki temu lepiej rozumiemy specyfikę działalności klienta i wyzwania, z którymi musi się mierzyć, co przekłada się na bardziej precyzyjną ocenę ryzyka i trafniejszą ofertę cenową na kolejne lata.

Zespół Zarządzania Ryzykiem we Flotach odpowiada za obniżenie ryzyka ubezpieczeniowego we flotach. Efektywnie zmniejszamy frekwencję i średnią wartość szkody, poprawiamy szkodowość floty oraz promujemy bezpieczne zachowania na drodze. Zespół analizuje historię szkód klienta i przeprowadza audyt, po którym wydajemy rekomendacje - podpowiadamy, co klient powinien zrobić, by szkodowość w jego firmie malała.

"PZU Wsparcie Prawne za Granicą" dla flot w transporcie międzynarodowym

To usługa skierowana do wszystkich firm, których kierowcy jeżdżą za granicę. Ubezpieczony otrzymuje natychmiastową pomoc prawną w razie wypadku komunikacyjnego za granicą. Wystarczy, że zadzwoni pod numer alarmowy, a jego sprawą zajmie się specjalista PZU, który dodatkowo wesprze językowo kierowcę np. podczas rozmów z policją, służbami ratunkowymi, uczestnikami czy świadkami zdarzenia. Wspieramy naszych klientów w 37 krajach Europy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zapominamy, jak wielu kierowców pochodzi zza naszej wschodniej granicy, dlatego zgłoszenia przyjmowane są również w języku rosyjskim.

Nasze narzędzia

Klienci flotowi doceniają nasze nowoczesne narzędzia, dlatego stale poszukujemy kolejnych, które systematycznie włączamy do naszych programów prewencyjnych. To m.in. efekt współpracy z najbardziej kreatywnymi start-upami.

Wiemy, jak wygląda praca zawodowego kierowcy i stąd wziął się pomysł, by szkolenia przygotować w formie e-learningowej, która oprócz większej dostępności, pozwala nam na co dzień szkolić jeszcze więcej kierowców. Tematykę dopasowujemy do kierunku, w którym podróżują dane floty. Szkolenia zawierają m.in. elementy różnic w prawie poszczególnych państw, zwyczaje i normy zachowania po zdarzeniu drogowym.

Jako pierwszy ubezpieczyciel na rynku powołaliśmy Zespół Zarządzania Ryzykiem we Flotach.

Do szkolenia kierowców wykorzystujemy również symulatory, aby móc skutecznie oduczyć takich zachowań, jak np. jazda "na zderzaku", co w szkole jazdy czy na torze treningowym byłoby ciężkie do przeprowadzenia. Symulatory umożliwiają rozszerzenie szkolenia: o jazdę w nocy, w trudnych warunkach atmosferycznych, w przypadku uderzenia czy dachowania... To wszystko pozwala nam przygotować program z uwzględnieniem określonych potrzeb danej floty.

To działa!

Najważniejsze jednak jest to, że rozwiązania, które proponujemy naszym klientom flotowym, naprawdę działają. Najlepiej widać to na przykładach. Ostatnio jeden z naszych klientów miał szkodę w Belgii. Choć w rzeczywistości to kierująca samochodem osobowym wyjechała z drogi podporządkowanej wprost pod polską ciężarówkę, winą próbowano obarczyć naszego klienta. Początkowo, jako obcokrajowiec, był na straconej pozycji, ale dzięki rozmowie z konsultantem PZU, który poinstruował kierowcę, jak działać, a następnie sam porozmawiał z policjantem, udało się udowodnić, jak w rzeczywistości wyglądał przebieg zdarzenia. W efekcie policjant zmienił decyzję i winą obciążył kierującą samochodem osobowym, a nasz klient został uwolniony od odpowiedzialności za szkodę.

Szkody w transporcie potrafią dużo "ważyć", wszyscy to wiemy. Coraz bardziej rozumieją to również przedsiębiorcy, którzy oczekują stabilizacji stawek ubezpieczeniowych. Nasze rozwiązania pokazują klientowi, że również od niego zależy, ile zapłaci, ale co ważne: nie uwrażliwiają go tylko na cenę, ale na zarządzanie ryzykiem i długofalową współpracę z ubezpieczycielem. Taka też pozostaje nasza filozofia pracy z klientami flotowymi. Nie tylko w 2020 roku.

Jakub Sajkowski

Dyrektor Biura Analiz i Oceny Ryzyka Ubezpieczeń Korporacyjnych w PZU

Konrad Owsiński

Dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w PZU


Partnerem cyklu jest PZU.

 

Zobacz firmy: PZU

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-02-03 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.