Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2019-12-30 >>>

 

Z perspektywy Brukseli

 

Nawigacja

2019-12-31  

|<<

   

 >>|

2019-12-30  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2019-12-27  

|<<

     

 

Data publikacji: 2019-12-30

Dz.U. nr: 4893

Start do wyścigu o dane

(EIOPA, KE, PIU, UE)

Samochody stały się komputerami na kołach. To oznacza więcej danych do komercyjnego wykorzystania. Potrzebne są tylko odpowiednie przepisy. Branża ubezpieczeniowa zazwyczaj broni się przed nowymi regulacjami. Tym razem nie powinna.

- Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Strategia Komisji Europejskiej i kilka rezolucji Parlamentu Europejskiego mówi o tym, że niektóre podmioty zewnętrzne powinny mieć bezpieczny i sprawiedliwy dostęp do danych w pojeździe. Producenci samochodów z kolei bronią modelu zamkniętego. PIU zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli pracuje nad tym, by wygrała pierwsza opcja. Oczywiście w pojęciu "niektóre podmioty zewnętrzne" powinni mieścić się ubezpieczyciele.

Co ma z tego klient?

Dzięki szerokiemu dostępowi do danych, ubezpieczyciele mogą nieomal w czasie rzeczywistym udzielić klientowi informacji czy zorganizować pomoc. Dane z pojazdu to także szybsza rekonstrukcja zdarzenia, co oznacza szybszy przelew odszkodowania na konto poszkodowanego i mniejsze prawdopodobieństwo fraudu.

Dane z pojazdów dają też możliwość stosowania innowacji, takich jak dostosowanie składki do stylu jazdy czy do częstości korzystania z samochodu. To dawałoby nie tylko oszczędności klientom, ale mogłoby się też przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Wszystko brzmi pięknie. Brakuje jednego

Aby to wszystko stworzyć, potrzebne są regulacje na poziomie UE. Kierowcy muszą zachować kontrolę nad danymi pojazdu, ale mieć swobodę udostępniania ich bez zgody producenta. Branży ubezpieczeniowej udało się już przekonać do działań wiele stron, ale złożony proces decyzyjny w KE oraz rozrzucenie tematu po wielu dyrekcjach generalnych nie ułatwia sprawy. Na szczęście unijni urzędnicy z reguły popierają tę inicjatywę. Popiera nas również EIOPA. Jej przewodniczący, Gabriel Bernardino, mówi wprost, że konsumenci mają prawo korzystać z innowacji i dlatego trzeba pracować nad zagadnieniem dostępu do danych.

Postęp technologiczny oznacza nie tylko innowacyjne usługi, ale także czyni transport bezpieczniejszym i czystszym.

Aby powstały dobre regulacje dla ubezpieczycieli, musimy nieustannie przekonywać Brukselę, jak dużą wartość z dostępu do danych mieliby klienci. W prezentowaniu swoich racji nie działamy sami. Współpracujemy z ubezpieczycielami z UE, a także tworzymy koalicję z branżą motoryzacyjną. W listopadzie br. koalicja wezwała decydentów UE do przedstawienia w 2020 r. przepisów, zapewniających równe warunki dla dostępu do danych w pojazdach. W manifeście koalicja opowiedziała się za tym, by zewnętrzne podmioty (za zgodą kierowcy) miały:

  • niezależny i bezpośredni dostęp w czasie rzeczywistym do danych w pojazdach, które nie są monitorowane przez producentów pojazdów,
  • dwukierunkową komunikację z pojazdem i jego funkcjami, niezależną od producenta pojazdu,
  • bezpieczną i niezależną zdalną interakcję z kierowcą,
  • niezależne oprogramowanie w pojeździe w celu przetwarzania danych jak najbliżej jego źródła.

Regulacje potrzebne są teraz

Postęp technologiczny oznacza nie tylko innowacyjne usługi, ale także czyni transport bezpieczniejszym i czystszym. Aby pozwolić konsumentom w pełni korzystać z postępu, musimy stworzyć przepisy dające im bezpieczeństwo, ale i swobodę wyboru. Decyzje legislacyjne muszą zapaść jak najszybciej. Inaczej dystans pomiędzy postępem technologicznym a postępem legislacyjnym będzie nie do nadrobienia. Na Nowy Rok życzmy więc sobie, by decyzje legislacyjne zapadły jak najszybciej.

Iwona Szczęsna (i.szczesna@piu.org.pl)

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń


Partnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń.


Archiwum:

Z perspektywy Brukseli

 

Zobacz firmy: EIOPA, KE, PIU, UE

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2019-12-30 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.