Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2019-12-09 >>>

 

Z perspektywy Brukseli

 

Nawigacja

2019-12-10  

|<<

   

 >>|

2019-12-09  

<<<

>>>

 >>|

2019-12-06  

|<<

     

 

Data publikacji: 2019-12-09

Dz.U. nr: 4881

PEPP w ręce ubezpieczycieli

(EIOPA, KE, PIU, UE)

W agendzie politycznej UE jest tylko jeden termin, używany równie często, jak "zrównoważony rozwój". To "starzenie się społeczeństwa". Dla ubezpieczycieli to szansa na zwiększenie swojego udziału w rynku emerytalnym. Co będzie wymagało wysiłku, ale jeśli go nie wykonamy, strumień długoterminowych oszczędności popłynie na rynek kapitałowy, a nie ubezpieczeniowy.

- Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Trzymamy więc rękę na pulsie i angażujemy się w prace we Frankfurcie i Brukseli. Najbardziej znanym produktem, nad którym pracuje się w tej chwili w UE, jest PEPP, czyli ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny. Pierwsze PEPPy prawdopodobnie pojawią się w II połowie 2021 r. Z rozporządzenia wynika, że będą mogły go zaoferować banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz ubezpieczyciele. I dlatego właśnie teraz, kiedy, dopracowywane są szczegóły, nasze zaangażowanie ma ogromny wpływ na to, jak chętnie ubezpieczyciele będą chcieli oferować taki produkt. Od lipca br. w skład panelu ekspertów ds. PEPP, który wspiera EIOPA w przygotowaniu aktów wykonawczych, wchodzi Piotr Wrzesiński, ekspert-analityk PIU. W panelu znalazło się tylko trzech przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej i niewielu reprezentantów branży ubezpieczeniowej. Dominuje niestety rynek kapitałowy. Dlatego nasz głos jest szczególnie ważny już w pierwszych etapach prac. Regulacja PEPP powinna uwzględniać specyfikę naszej branży i zostać stworzona tak, by ubezpieczyciele mogli oferować dobre produkty emerytalne. To zamierzamy podkreślać w publicznych konsultacjach EIOPA, które potrwają do 2 marca 2020 r.

Pierwsze PEPPy prawdopodobnie pojawią się w II połowie 2021 r.

Demografia rządzi w KE

Opisanie wszystkich inicjatyw w UE, które dotyczą demografii i emerytur, byłoby dość karkołomne. Spróbujmy więc wspomnieć o najważniejszych. Nowy podział zadań w Komisji Europejskiej sprawił, że problematyką emerytur zajmą się aż trzej komisarze. Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca KE, będzie odpowiedzialna za tekę "Demokracja i demografia". Wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis zaopiekuje się zagadnieniem "Gospodarka służąca ludziom". Komisarz Nicolas Schmit zajmie się obszarem "Miejsca pracy i prawa socjalne". W sprawie starzejącego się społeczeństwa powstaje Zielona Księga. Ma ona ocenić długoterminowe trendy demograficzne, w szczególności dotyczące opieki i emerytur. Dużo miejsca będzie też poświęcone aktywności osób starszych.

Grupy i grupki ekspertów od emerytur

To nie koniec inicjatyw KE. Grupa ekspertów ds. unii rynków kapitałowych wskazała jako swoje priorytety demografię i nieodpowiednią strukturę oszczędzania. Zalecenia dla państw członkowskich dotyczą tu m.in. przeprowadzenia testów adekwatności systemów emerytalnych, zachęcania do zbiorowego oszczędzania w miejscu pracy i programów akcjonariatu pracowniczego oraz wprowadzania zachęt podatkowych i finansowych dla oszczędzających długoterminowo.

Kolejnym gremium jest grupa ekspertów wysokiego szczebla ds. emerytur. Ta grupa do końca tego roku opublikuje raport, w którym znajdziemy konkretne zalecenia co do kształtu systemu emerytalnego w krajach UE.

Regulacja PEPP powinna uwzględniać specyfikę naszej branży.

Parlament Europejski również nie odpuszcza

W parlamencie ponownie pracuje międzypartyjny zespół o wpadającej w ucho nazwie "Aktywne starzenie się, solidarność międzypokoleniowa i polityka rodzinna". Zespół ma omawiać wpływ zmian demograficznych na politykę publiczną i solidarność międzypokoleniową. Do końca nie wiadomo, jaki ma być wkład zespołu w prace na szczeblu UE, ale wielu europosłów jest zainteresowanych udziałem w jego spotkaniach.

Iwona Szczęsna (i.szczesna@piu.org.pl)

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń


Partnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń.


Archiwum:

Z perspektywy Brukseli

 

Zobacz firmy: EIOPA, KE, PIU, UE

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2019-12-09 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.