Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2019-03-27 >>>

 

Trzy pytania o PPK

 

Nawigacja

2019-03-28  

|<<

   

 >>|

2019-03-27  

<<<

>>>

 >>|

2019-03-26  

|<<

     

 

Data publikacji: 2019-03-27

Dz.U. nr: 4707

Wiosenna Akademia Brokerska Nationale-Nederlanden

(Nationale-Nederlanden)

Wiosenna Akademia Brokerska Nationale-Nederlanden jest kontynuacją wcześniejszych spotkań, które odbyły się w ciągu ostatnich kilku lat. Ta forma bardzo przypadła brokerom do gustu zarówno w formie dwudniowego spotkania, jak i jednodniowych warsztatów czy śniadań biznesowych, które mieliśmy przyjemność organizować. Głównym tematem ostatniego spotkania były oczywiście Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziękujemy wszystkim Brokerom za uczestnictwo i pytania. W kolejne środy na łamach "Dziennika Ubezpieczeniowego" będziemy rozwiewać najważniejsze i najczęściej powtarzające się wątpliwości i pytania dotyczące PPK, które zadali nam Brokerzy podczas Akademii.

- Kinga Łysikowska, Kierownik Zespołu Ubezpieczeń Grupowych w Kanałach Zewnętrznych (Brokerzy i MLA), Nationale-Nederlanden

 

1. W jakiej sytuacji Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku założenia PPK w swojej firmie?

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku utworzenia PPK wyłącznie w kilku bardzo konkretnych przypadkach, które wskazuje Ustawa o PPK. Należą do nich sytuacje gdy:

  • jest mikroprzedsiębiorcą, a wszystkie osoby zatrudnione złożą deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK,
  • jest podmiotem zatrudniającym będącym osobą fizyczną, który zatrudnia osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (np. osoba prowadząca warsztat samochodowy zatrudnia opiekunkę do dzieci),
  • jeśli w dniu, kiedy ustawa o PPK ma do niego zastosowanie (np. dla firm 250+ będzie to 1-szy lipca 2019), prowadzi pracowniczy program emerytalny (PPE) i nalicza oraz odprowadza podstawowe składki do programu w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia pracownika dla co najmniej 25% osób zatrudnionych.

Dodatkowo warto pamiętać, że po utworzeniu PPK, pracodawca, który utworzył pracowniczy program emerytalny (PPE) i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia może w porozumieniu z reprezentacją załogi nie finansować wpłat do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE.


2. Czy obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczy także firm, w których wszyscy pracownicy złożyli rezygnację z dokonywania wpłat przed upływem ostatecznego terminu na podpisanie umowy?

Każdy pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nawet w sytuacji, kiedy wszyscy pracownicy złożyli wcześniej rezygnację z uczestniczenia w programie. Takie deklaracje osób zatrudnionych nie mają wpływu na obowiązek podmiotów zatrudniających. Jest to podyktowane tym, że pracownik w każdej chwili może chcieć na powrót zacząć odprowadzać wpłaty w ramach PPK oraz każdy nowozatrudniony musi mieć możliwość przystąpienia do PPK. Zgodnie z ustawą o PPK, wyjątkiem od tej zasady są mikroprzedsiębiorcy.


3. Kiedy najwcześniej/najpóźniej powinny zostać uiszczone wpłaty do PPK w przypadku podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób, których ustawa o PPK obowiązuje od 1 lipca 2019 roku?

  • Termin najwcześniejszej wpłaty do PPK - sierpień 2019 roku

Termin pierwszej wpłaty zależy od daty wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia. Jeśli pracodawca podpisze umowę o prowadzenie PPK w lipcu 2019 roku, a następie (w tym samym miesiącu), wypłaci wynagrodzenie, należy odprowadzić wpłatę na indywidualny rachunek pracownika w terminie od 1 do 15 sierpnia 2019 roku.

W przypadku, gdy po zawarciu umowy o prowadzenie PPK wynagrodzenie zostanie wypłacone w sierpniu 2019 roku, termin dokonania wpłat do PPK ulega przesunięciu odpowiednio o miesiąc, czyli wypada od 1 do 15 września.

  • Termin najpóźniejszej wpłaty do PPK - grudzień 2019/styczeń 2020 roku

Jeśli pracodawca zawrze umowę w imieniu i na rzecz pracowników o prowadzenie PPK w listopadzie 2019 roku (czyli w najpóźniejszym ustawowo dopuszczanym terminie), a następnie w tym samym miesiącu, wypłaci wynagrodzenie, to wpłatę na rachunek PPK należy uiścić najpóźniej między 1 a 15 grudnia 2019 roku.

Jeśli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK zostanie wypłacone w grudniu 2019 roku, to termin dokonania wpłat do PPK ulega przesunięciu o miesiąc, a zatem przypada na dni od 1 do 15 stycznia 2020.

Kinga Łysikowska

Kierownik Zespołu Ubezpieczeń Grupowych w Kanałach Zewnętrznych (Brokerzy i MLA)

Nationale-Nederlanden


Partnerem cyklu jest Nationale-Nederlanden.

 

Zobacz firmy: Nationale-Nederlanden

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2019-03-27 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.