Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2018-10-31 >>>

 

Dyskusje o APK

 

Nawigacja

2018-11-05  

|<<

   

 >>|

2018-10-31  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2018-10-30  

|<<

     

 

Data publikacji: 2018-10-31

Dz.U. nr: 4609

 

Za nami pierwsze tygodnie obowiązywania ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Niepewność interpretacyjna pojawiająca się jeszcze przed wejściem w życie ustawy nabrała wymiaru praktycznych, bieżących problemów w zakresie stosowania się do tej regulacji. Jedną z kwestii budzących wiele wątpliwości jest analiza potrzeb klienta. Choć wydaje się, że gros pośredników od dawna potrzeby klientów badało, to sformalizowanie tej powinności zaczęło spędzać sen z powiek dystrybutorom. Każdy zastanawia się, jak szeroko analizę potrzeb klienta rozumieć. Każdy też poszukuje metody, by zminimalizować ryzyko zarzutu, że z obowiązku przeprowadzenia tejże analizy się nie wywiązał. Wątpliwości, niepewność, uciekanie się do formalizmów i sztucznych w odbiorze klientów i pośredników rozwiązań - to wszystko powoduje, że APK stało się niechcianym dzieckiem, co wypunktowała Ida Krzemińska-Albrycht w artykule Nikt nie chce APK. W obronie samej idei analizy prowadzącej do tego, by proponowana umowa ubezpieczenia była zgodna z wymaganiami i potrzebami klienta, stanął prof. Marcin Orlicki, przekonując, że analiza jest wtedy dobra, kiedy przynosi dobre owoce. Zaś mec. Jakub Nawracała podjął się wytłumaczenia, dlaczego nikt (a przynajmniej wielu) nie chce APK, wskazując, że sceptycyzm względem APK wynika z braku zrozumienia jej istoty. Temat jednak nie wydaje się wyczerpany i do rozstrzygnięcia pozostaje wciąż niemało kwestii, bo przecież wciąż nie wiemy, czy...

Czy klient może nie zgodzić się na APK?

W praktyce rynkowej analiza potrzeb klienta przez wielu dystrybutorów zaczęła być postrzegana jako jedno z zadań "do odhaczenia" w procesie sprzedaży - na równi z przekazaniem informacji o charakterze wynagrodzenia czy próśb o zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pojawiły się nawet pomysły, by klientom sugerować, by nie wyrazili zgody na przeprowadzenie APK, co miałoby odciążyć dystrybutora i klienta z niechcianego formalizmu. Czy jednak w ogóle uzasadnione jest rozpatrywanie APK jako czegoś, na co klient może się zgodzić lub nie zgodzić?

 

Całość liczy znaków: 4935


ZAMÓW PRENUMERATĘ!!!

 

 

 

Logowanie dla subskrybentów "Dziennika Ubezpieczeniowego"

Prosimy o podanie adresu e-mail, na który przesyłany jest Dziennik Ubezpieczeniowy:

Na podany adres przesłany zostanie specjalny e-mail z "otwierającym" Archiwum Dziennika Ubezpieczeniowego linkiem.

 

Uwaga!

W przypadku spółek, które wykupiły otwartą subskrypcję Dziennika (rozsyłany wewnętrznie lub w intranecie), można wpisać po prostu swój adres email, np: Jan.Kowalski@TwojaFirma.pl.

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.