Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2018-05-09 >>>

 

XXI Kongres na XXI wiek

 

Nawigacja

2018-05-10  

|<<

   

 >>|

2018-05-09  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2018-05-08  

|<<

     

 

Data publikacji: 2018-05-09

Dz.U. nr: 4484

Zmiany i wyzwania technologii:
technologie wokół nas

(Apple, SPBUiR)

Truizmem jest już przypominanie, że 20 lat temu do powszechnego użytku wchodziły komórki. Choć wśród brokerów są na pewno i tacy, którzy posługiwali się jeszcze Centertelem. 10 lat temu wybuchł w Polsce internet choć oczywiście konto w internetowym banku można było mieć już w wieku poprzednim. A samochody? Kto dziś potrafi wymienić samodzielnie żarówkę w reflektorze swojego auta. O ile w ogóle jest tam jakakolwiek żarówka...

- o zmianach i wyzwaniach technologii, temacie dyskusji XXI Kongresu Brokerów, Marcin Z. Broda

 

Na co dzień nie zauważamy zmian w technologii wokół nas. Zmian, które wpływają i na nas, i na biznes, który prowadzimy. Ot, głupie lampy i żarówki w samochodach to doskonały, klasyczny niemal przykład.

Dowolna stłuczka parkingowa. Kiedyś stosunkowo niewielki koszt wymiany reflektora i żarówki, co mógł zrobić niemal każdy. Dziś wymiana już całego modułu w przygotowanym, profesjonalnym serwisie. Może niekoniecznie autoryzowanym, ale przynajmniej mającym odpowiednie zaplecze. Jutro? Wymiana jeśli nie ćwierci pojazdu, to na pewno całego "systemu" oświetlenia. I pewnie coraz częściej tylko w autoryzowanych serwisach, bo jeśli nie... nie będzie odpowiednio świecić.

Producent rządzi

Niemożliwe? Niedawno Apple miało "wpadkę", kiedy po kolejnej aktualizacji oprogramowania nieoryginalne wyświetlacze iPhone'ów, wymienione po jakiejś "stłuczce", przestały reagować na dotyk. Wcześniej działały dobrze, po aktualizacji magicznie działać przestały. Użytkownicy podnieśli bunt i w kolejnej aktualizacji firma "błąd" naprawiła. Ale pewnie coraz częściej z podobnymi przypadkami będziemy mieli do czynienia. I w drobnym sprzęcie, i choćby w samochodach. A jak w samochodach.. ubezpieczyciele będą płacić. Bo ktoś przecież za te naprawy po stłuczce płaci.

Podobne zresztą zmiany zachodzą i w innym ubezpieczanym sprzęcie. Także przy dużych ryzykach! Raz - mamy wyraźnie coraz większe znaczenie oprogramowania. Dwa - również coraz większe uzależnienie od dostawcy sprzętu, który przez długi czas jako jedyny może prowadzić serwis i dyktować ceny napraw. Lub w ogóle decydować, czy naprawa jest możliwa. Jeśli dodać do tego, że w bardzo wielu obszarach widać trend raczej wynajmu sprzętu niż zakupu.. zmiana dla ubezpieczeń gotowa.

Coraz więcej kosztują rzeczy, których na co dzień używamy. Coraz więcej kosztuje nasze zdrowie.

Zbyt szybki postęp

Choć dla ubezpieczeń coraz większym i coraz bardziej widocznym problemem jest też w ogóle coraz szybszy postęp technologiczny. Jeśli przyjąć, że zebranie jakichkolwiek rozsądnych danych o jakiejkolwiek nowej technologii to najmarniej 3 lata... jaka jest szansa, że ubezpieczyciel będzie miał aż tyle czasu? Coraz częściej - nie tylko przy oprogramowaniu - ubezpieczamy właściwie eksperymenty. Zaprojektowane i sprawdzone bardzo często jedynie komputerowo. To oczywiście dobra metoda.. dokąd nie pomyli się człowiek piszący oprogramowanie lub człowiek, który to oprogramowanie obsługuje.

Z drugiej strony to oczywiście też szansa dla ubezpieczeń, choćby coraz większe znaczenie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. O ubezpieczeniach cyber nie wspominając. Bo zapewne będzie to kolejna wielka gałąź ubezpieczeń po ubezpieczeniach transportowych, ogniowych, odpowiedzialności cywilnej, finansowych, komunikacyjnych. Życie (ewentualnie z inwestycjami) pozostawiając gdzieś we w miarę wciąż niezmiennej formie na boku.

Kosztowne życie

Ale i ubezpieczenia na życie, niezmienne w swej podstawowej formie, dotykane są finansowo przez otaczające nas technologie. W tym przypadku przede wszystkim technologie medyczne. Wydłuża się wciąż średnia długość życia i poprawia się jakość życia w okresie starości. Cena jest oczywiście bardzo wysoka - gigantyczne czasem koszty coraz bardziej zaawansowanych procedur medycznych. Coraz częściej wykonywanych też już profilaktycznie i niemal rutynowo. Za co z ubezpieczenia, w tym w Polsce z ubezpieczenia grupowego, trzeba zapłacić.

Przed prawdziwym skokiem technologii wciąż jeszcze może stoimy.

Nowe technologie

Na co dzień nie widzimy zmian w technologiach wokół nas. Używamy tych technologii my sami. Używają nowych technologii ci, których ubezpieczamy. Bardzo trudno zauważyć zmianę. Choć zmiany - jeśli popatrzeć na nie z pewnej perspektywy - są rewolucyjne.

A przyszłość? Weźmy dwie możliwe zmiany, wciąż brzmiące futurystycznie, ale spokojnie mogące się spełnić jeszcze w ciągu dziesięciolecia. Raz - dziś płatności dokonujemy zawsze z pomocą pośrednika, jakim jest bank; może dzięki blockchain będziemy przesyłać sobie środki pieniężne bezpośrednio? Dwa - niemałym wyzwaniem będzie dla ubezpieczeń zapewne komercyjna eksploatacja kosmosu. Nie tylko w postaci powszechnych już niemal ubezpieczeń satelitów, ale również wydobycia, a może i produkcji.

Czy brokerzy są świadomi wyzwań? I tych "wielkich", jak kosmos, i tych "małych" jak systemy oświetlenia w samochodach? Tematy dyskusji XXI Kongresu Brokerów wyzwania XXI wieku oddadzą. Czy jednak - poza dyskusjami - będziemy wszyscy mieć je w głowach?

Marcin Z. Broda

Redaktor naczelny Dziennika Ubezpieczeniowego


Partnerem cyklu jest Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, organizator XXI Kongresu Brokerów

Zobacz firmy: Apple, SPBUiR

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2018-05-09 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.