Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2018-02-05 >>>

 

Rozmowy o cyber

 

Nawigacja

2018-02-06  

|<<

   

 >>|

2018-02-05  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2018-02-02  

|<<

     

 

Data publikacji: 2018-02-05

Dz.U. nr: 4421

 

Niedawno odbyliśmy podróż po Polsce z inżynierami Hestii Loss Control. Przy okazji pentestów rozmawialiśmy z naszymi klientami o ochronie cybernetycznej. Chcielibyśmy przedstawić wybrane przykłady tych rozmów i pokazać, z jakimi zagrożeniami mierzą się przedsiębiorcy, którzy postanowili nam zaufać, Bo zagrożenia nowego cyfrowego świata są olbrzymie, o czym pisałem w pierwszym tekście z cyklu "Rozmowy o cyber".

- Marcin Dębicki, dyrektor Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych Ergo Hestii

Rozmowa z Piotrem Jaroszem, prezesem PDM Dębica

(Ergo Hestia, HLC, PDM Dębica)

- PDM Dębica istnieje na rynku od 1992 roku, ale to pierwsze testy penetracyjne w Państwa firmie. Inwestycje drogowe nie kojarzą się od razu z nowoczesnymi technologiami, które wymagają ochrony przed atakami zewnętrznymi. Skąd taka potrzeba?

Przejąłem spółkę prawie 5 lat temu, cały czas ją przekształcam i reaktywuję z duchem czasu i technologii. Dzisiaj, jeżeli nie idzie się z duchem czasu, zostaje się z tyłu. Dlatego chcemy wyjść naprzeciw możliwym zagrożeniom związanym z powszechnym dziś "hakerstwem". Może to się wydawać oczywiste, ale przywiązuję bardzo dużą wagę przede wszystkim do ochrony danych osobowych pracowników oraz do bezpieczeństwa naszych informacji. Na pewno decyzję o przeprowadzeniu takich testów i wzmocnieniu zabezpieczeń przyspieszyło zbliżające się... RODO. Nie bez znaczenia jest rosnąca świadomość i wymogi unijne, które nie tylko nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki, ale też mają na celu ochronę ich interesów.

Dzięki pentestom i dodatkowym zabezpieczeniom mam poczucie realnego wpływu na ochronę firmy przed ewentualnym atakiem.

- Jaka grupa zawodowa stanowi większość w PDM - pracownicy budowalni, inżynierowie? Czy prowadzone są lub planujecie szkolenia dla pracowników dot. zasad bezpieczeństwa? Jeśli tak, czy rozróżniacie Państwo zakresy szkoleń pomiędzy tymi grupami?

Każdy pracownik, który jest zatrudniany bądź też pracował już wcześniej, podpisał umowę o poufności i automatycznie zobligował się do przestrzegania tej zasady. Oprócz tego - między innymi w kontekście RODO - chcę wprowadzić ochronę ubezpieczeniową, którą zaproponowały Moce.pl.

Dodatkowo korzystamy z własnego doświadczenia. Mieliśmy kiedyś taki przypadek, kiedy do naszej prokurent został przesłany zainfekowany e-mail. To również zwiększa świadomość i zwraca uwagę na tego typu zagrożenia, a co za tam idzie, uzasadnia dbanie o bezpieczeństwo. Na przestrzeni lat widzę, że zwiększa się świadomość funkcjonowania firmy w szerokim kontekście. Istotny wpływ na wzrost świadomości mają ataki na wykorzystywane przez nas maszyny i technologie, w tym linie produkcyjne.

- Uważa Pan, że takie zabezpieczenie jest potrzebne?

Czas pokaże. Wolę być tym przezornym - czyli zabezpieczonym - niż tym, który później rozpacza. To jest biznes i moim zadaniem jest między innymi minimalizacja ryzyka. Dzięki takim testom i dodatkowym zabezpieczeniom mam poczucie realnego wpływu na ochronę firmy przed ewentualnym atakiem.


Partnerem cyklu jest Ergo Hestia.Archiwum:

Rozmowy o cyber

 

Zobacz firmy: Ergo Hestia, HLC, PDM Dębica

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2018-02-05 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.