Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2018-01-02 >>>

 

#dziękiubezpieczeniom

 

Nawigacja

2018-01-03  

|<<

   

 >>|

2018-01-02  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2017-12-29  

|<<

     

 

Data publikacji: 2018-01-02

Dz.U. nr: 4397

dOCenić OC

(PIU, UFG)

Jedną z najczęściej wymienianych pozytywnych cech charakteru jest odpowiedzialność. Jeśli ktoś jest odpowiedzialny, to znaczy, że można mu zaufać i że wywiąże się ze swoich zobowiązań. No właśnie.

A co jeśli ktoś jest odpowiedzialny za szkodę? Wtedy też powinien się wywiązać, tj. szkodę naprawić, co łączy się często ze sporym nakładem finansowym. Na szczęście jest ubezpieczenie OC... Jest, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak szeroką ochronę OC daje, i że w życiu wszystko się może zdarzyć.

- co dzieje się #dziękiubezpieczeniom opisuje Anna Trzcińska

 

Odpowiedzialność cywilna to zdecydowanie ryzyko niedoceniane, ale też nie do końca rozumiane. Można by powiedzieć - nieoczywiste, nieco abstrakcyjne... Bez problemu można zrozumieć, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie za zniszczony w pożarze dom, aby można go było wyremontować lub nawet odbudować. Ale już zrozumieć, że pieniądze zostaną wypłacone komuś innemu, mimo że to my płacimy składki... Cóż - to jest właśnie to niezrozumienie. Niezrozumienie, że ubezpieczenie OC to też ochrona majątku, tyle że w nieco innym wymiarze - trudnym do ogarnięcia. Bo wszystko się może zdarzyć, a granice odpowiedzialności są bardzo szerokie...

Nic z tego nie mam?

Odpowiedzią na odpowiedzialność są oczywiście ubezpieczenia. Obowiązkowe OC komunikacyjne to, rzecz jasna, najbardziej powszechny produkt. I traktowany po macoszemu: kolejny podatek, który trzeba zapłacić nie wiadomo po co. Oby jak najtaniej i tak nic z tego nie mam... Do czasu jednak, do pierwszej szkody.

Przeciętny koszt zwykłej kolizji drogowej to prawie 7 tys. zł. Mniej więcej 10 razy więcej niż średni koszt ubezpieczenia OC. Te tragiczniejsze wypadki, z rannymi i ofiarami śmiertelnymi to już koszty liczone w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Nie do udźwignięcia przez zwykłego człowieka, sprawcę wypadku, bez ubezpieczenia...

Każda polisa OC to odpowiedzialność ubezpieczyciela do 1 mln euro za szkody majątkowe i do 5 mln euro za szkody osobowe. Dużo. Każdy wypadek, w którym giną ludzie, oznacza wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień dla ich bliskich. To realna pomoc poszkodowanym, ale też realna pomoc... sprawcy wypadku. Żeby nie musiał płacić z własnej kieszeni, żeby w jednej chwili nie stał się bankrutem. A stać się może, co dobrze obrazują kwoty regresów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do nieubezpieczonych. Jeden przykład: 20-letni kierowca, który spowodował wypadek, zginął, a jego pasażer, również dwudziestoparolatek, jest w stanie wegetatywnym. Suma wypłat dla poszkodowanego mężczyzny przekroczyła dotychczas 4,4 mln zł, a UFG wypłaca mu też miesięczną rentę w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Trwa postępowanie regresowe wobec posiadacza nieubezpieczonego pojazdu...

7 tys. zł to średni koszt kolizji. OC kosztuje średnio 10 razy mniej.

Life is full of zasadzkas

Odpowiedzialność za wypadki komunikacyjne to tylko wycinek. Ważny, bo obowiązkowy, a więc masowy. Życie jest jednak nieprzewidywalne, a katalog zdarzeń, w których ubezpieczyciel może podać pomocną dłoń, jest bardzo szeroki.

Wciąż jeszcze mało popularne jest OC w życiu prywatnym, dołączane często do ubezpieczeń mieszkaniowych. Szkoda, bo to ochrona przydatna w wielu sytuacjach. Nie tylko tak oczywistych jak zalanie mieszkania sąsiadowi (choć i to bywa bardzo kosztowne). Rowerzyści to zdecydowanie przykład fantastycznej grupy docelowej dla tego produktu. Obowiązku posiadania ubezpieczenia nie ma, ale szkody są. Przypadkowe uszkodzenie karoserii samochodu to jeszcze nie tragedia (chyba że w lamborghini aventador), ale już potrącenie pieszego... Odszkodowanie, zadośćuczynienie, koszty leczenia, często wysokie, gdy leczenie wymaga wielu wizyt u specjalistów. Podobnie narciarz - wyobraźmy sobie, że na stoku wjeżdża w drugiego narciarza, powodując u niego skomplikowane złamanie ręki. Koszty leczenia to nic, okazuje się bowiem, że ów narciarz z zawodu jest chirurgiem. To znaczy był, bo niedowład ręki po wypadku skutecznie uniemożliwia mu kontynuowanie kariery lekarskiej. Czy za takie roszczenie OC ktoś chciałby sam zapłacić? Nie - po to jest ubezpieczenie.

#dziękiubezpieczeniom:

+ można uchronić człowieka przed bankructwem,

+ do ludzi trafiają miliardy złotych realnej pomocy,

+ chroniona jest stabilność finansowa firm.

Realna pomoc

OC to również must have przedsiębiorców. Roszczenia osób trzecich wobec firm mogą bowiem stanowić zagrożenie dla ich stabilności finansowej, a nawet spowodować bankructwo. Szczególnie narażeni na ryzyko są samozatrudnieni, którzy za wyrządzenie szkody odpowiadają całym swoim majątkiem. Po to właśnie jest OC - by chronić majątek ubezpieczonego. I jest to ryzyko bardzo istotne. Branża to widzi i branża to wie. Trochę żal, że nie dostrzegają tego potencjalni beneficjenci ochrony.

Najwyższy więc czas, by zarówno osoby fizyczne, jak i firmy ubezpieczenie OC doceniły. Obecnie ubezpieczyciele pokrywają roszczenia z OC ogólnego w wysokości 900 mln zł. W 2016 r. zlikwidowali prawie 312 tys. szkód, a do osób uprawnionych trafiła kwota 874 mln zł. Dorzućmy do tego 1,2 mln szkód zlikwidowanych z obowiązkowego OC komunikacyjnego i wypłaty w kwocie 8 mld zł. Uzbierała się całkiem niezła sumka realnej pomocy. Pomocy poszkodowanym z jednej strony i pomocy osobom za szkody odpowiedzialnym - przed koniecznością ponoszenia często niewyobrażalnych kosztów.

I to wszystko #dziękiubezpieczeniom!

Anna Trzcińska

Redaktor prowadzącaPartnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń, a inspiracją raport "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków".Zobacz także:

+ Wstańmy z kolan i chwalmy się!! Bo ubezpieczenia mają czym się chwalić!

+ Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

+ Ubezpieczenia dają chleb i... ciekawe igrzyska

+ Zmiany klimatyczne szansą na profesjonalizację rynku

 

Zobacz firmy: PIU, UFG

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2018-01-02 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.