Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2017-12-20 >>>

 

Grupa PZU: KORPO ma RACJE

 

Nawigacja

2017-12-21  

|<<

   

 >>|

2017-12-20  

<<<

>>>

 >>|

2017-12-19  

|<<

     

 

Data publikacji: 2017-12-20

Dz.U. nr: 4391

 

PZU: jesteśmy member of Lloyd's

(Argenta, Lloyd's, PZU)

Lloyd's of London to I liga ubezpieczeń korporacyjnych na świecie. Z dumą możemy ogłosić, że właśnie do niej weszliśmy. PZU zostało udziałowcem jednego z syndykatów Lloyd'sa - Argenty. Podpisaliśmy roczny kontrakt, choć mamy nadzieję, że z długoletnim zasięgiem. Jako inwestor planujemy oczywiście uzyskać określoną stopę zwrotu. Ale nie inwestycja jest tu najważniejsza. Jako ubezpieczyciel chcemy przede wszystkim rozwijać biznes i zaistnieć poza Polską, korzystając z wielkich możliwości rynku londyńskiego. - Roger Hodgkiss, członek zarządu PZU, Maciej Tymusz, dyrektor zarządzający w Pionie Klienta Korporacyjnego PZU

 

Wejście na rynek Lloyd'sa było jednym z naszych celów biznesowych. Plan ten udało się zrealizować szybciej, niż sami zakładaliśmy. To ważne, aby najsilniejsze polskie firmy nie bały się ekspansji na rynkach zagranicznych, aby były widoczne i spełniały swoją misję nie tylko w kraju, ale również na innych rynkach.

Nie będziemy udawali, że z wejściem na Lloyd's poszło łatwo i szybko. Że wybraliśmy sobie kilka syndykatów i powiedzieliśmy "wchodzimy!". Nie, to tak nie działa. Musieliśmy wypracować dla siebie miejsce. Zaczęliśmy od znalezienia 12 syndykatów, którym mogliśmy coś zaproponować. Techniką lejka doszliśmy do jednego - Argenty, stając się udziałowcem tego właśnie syndykatu.

Bliźniacza Argenta

Dlaczego Argenta? Bo ma bliźniaczy portfel do naszego. Wchodzi w te same duże ryzyka co PZU, a więc głównie w energetykę, petrochemię, duży majątek i częściowo w ubezpieczenia morskie. Jest lustrzanym odbiciem naszego portfela korporacyjnego, a my nie zamierzamy zmieniać struktury biznesu. Również na rynku londyńskim chcemy robić to, w czym jesteśmy najlepsi, by dbać o bezpieczeństwo portfela.

Rynek Lloyd's:

+ 29,9 mld funtów składki w 2016 r.

+ 18,9 mld funtów składki po IIQ2017

+ 1,22 mld funtów zysku w IIQ2017

Z kolei w PZU Argenta dostrzegła potencjał i popiera to, co robimy. Syndykatowi spodobał się także nasz region, bo każdy ważny gracz chce mieć swój przyczółek w regionie CEE. I my jako PZU uchylamy jej drzwi do tego pokoju.

Meritum sprawy

Z kolei drzwi, które otwarto przed nami, to dla nas szansa zaistnienia na międzynarodowym rynku - i to nie poprzez fuzje i przejęcia, ale dzięki międzynarodowej inwestycji.

Ciekawostki Lloyd's:

+ pierwsza polisa motor (1904 r.)

+ pierwsza polisa lotnicza (1911 r.)

+ od lat 60. ubezpieczenia lotów kosmicznych satelitów

+ ubezpieczenia statków kosmicznych

+ ubezpieczenia platform wiertniczych

+ ubezpieczenia statków morskich (również Titanic)

+ ubezpieczenia dzieł sztuki (np. dzieła Leonarda da Vinci)

Z jednej strony tak właśnie postrzegamy zaangażowanie w syndykat. Zakładamy pewny, wysoki zwrot, bo Argenta jest jednym z najlepszych i najrozsądniejszych syndykatów Lloyd'sa. Mówiąc wprost: chcemy na tym interesie zarobić. Ale jest jeszcze druga, równie istotna dla nas strona medalu: to, co my, jako Pion Klienta Korporacyjnego PZU, możemy na tej współpracy zyskać. Jesteśmy pewni, że wiele.

Rynek Lloyd's i Argenta jako jego część to świetna grupa najlepszych, najbardziej doświadczonych (i najlepiej opłacanych) underwriterów na świecie. Chcemy i mamy nadzieję czerpać wiedzę z ich doświadczeń, wymieniać się poglądami i szkolić naszych ludzi tu, w Polsce. Lloyd's to, oprócz biznesu, szansa na unikalne w skali światowej know-how. Po drugie, rynek londyński otwiera nam dostęp do setek, jeśli nie tysięcy dużych, działających lokalnie brokerów, którzy wcześniej nie mieli szansy usłyszeć o PZU. Teraz to się zmieni - również dlatego, że bycie członkiem Lloyd'sa to jak dodatkowo wystawiony rating dla firmy. Jesteśmy po specjalnym audycie, który potwierdził naszą wiarygodność i siłę. Potwierdził, że warto z nami współpracować. A stempel "member of Lloyd's" nierzadko znaczy w ubezpieczeniach korporacyjnych więcej niż ocena wydawana przez agencje ratingowe. Zyskujemy więc dostęp do zagranicznych partnerów, którzy mogą w przyszłości być łącznikiem do bezpośredniej współpracy międzynarodowych firm z Grupą PZU.

Member of Lloyd's

Oczywiście samo wejście na rynek londyński nie jest końcem naszych wysiłków. To dopiero początek. Z całym zespołem Pionu Korporacyjnego od dawna się do tego przygotowaliśmy, więc śmiało mówimy: jesteśmy dumni i gotowi. Jesteśmy member of Lloyd's!

Roger Hodgkiss

członek zarządu PZU

Maciej Tymusz

dyrektor zarządzający w Pionie Klienta Korporacyjnego PZU


Partnerem cyklu jest PZU.
Archiwum:

Grupa PZU: KORPO ma RACJE

 

Zobacz firmy: Argenta, Lloyd's, PZU

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2017-12-20 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.