Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2016-04-20 >>>

 

XIX Kongres Brokerów

 

Nawigacja

2016-04-21  

|<<

   

 >>|

2016-04-20  

<<<

>>>

 >>|

2016-04-19  

|<<

     

 

Data publikacji: 2016-04-20

Dz.U. nr: 3974

 

Do rozpoczęcia XIX Kongresu Brokerów pozostało jedynie 50 dni. Razem ze Stowarzyszeniem Brokerów zapraszamy wszystkich na Kongres. Przygotowując się do tego ważnego dla rynku ubezpieczeń wydarzenia, w cyklu 5 artykułów przybliżamy brokerów. Było już o tym skąd się wzięli brokerzy. Dziś kilka wspomnień z już 26 lat nowożytnej brokerki w Polsce. W kolejnych tekstach - codzienna praca oraz czekające środowisko wyzwania legislacyjne związane z między innymi wymogami informacyjnymi.

Szczególnie o tych ostatnich będziemy rozmawiali na Kongresie.

Łukasz Zoń, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych

Marcin Z. Broda, redaktor naczelny Dziennika Ubezpieczeniowego

I Kongres w Sobieszewie; Karta Sobieszewska

(Gras Savoye, MF, PUNU, SPBUiR)

Pewnie dużą przesadą jest twierdzić, że bez pewnych osób rynek brokerski w Polsce albo nie powstałby wcale, albo wyglądałby zdecydowanie inaczej. Brokerzy są i działają przede wszystkim dlatego, że potrzebują ich klienci. Działają tak, jak potrzebują tego klienci. Niemniej na pewno konkretni ludzie przyczynili się do rozwoju rynku, byli też przez długi czas mentorami dla innych. Po latach można pewnie ich samych i ich pracę wspomnieć. - Marcin Z. Broda

 

Najstarsi brokerzy wśród postaci ważnych dla rynku pamiętają przede wszystkim Leona Kozickiego. Niżej podpisany miał zaszczyt osobiście spotkać go i słuchać. Leon Kozicki był we wczesnych latach 90. ubiegłego już wieku nie tylko dobrym duchem brokerów. Był przede wszystkim wielką postacią z piękną ubezpieczeniową historią. Wprowadzał na polski rynek brokerów, bo ich znał. Kierując od lat 70 jednostką reasekuracyjną Warty jako jeden z nielicznych ubezpieczeniowców miał w głębokich, komunistycznych czasach do czynienia z brokerką nie tylko w teorii, ale i praktyce.

Widział więcej i chętnie swoimi doświadczeniami się z innymi dzielił. Stąd pewnie i pomysł na Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Leon Kozicki - razem z Ryszardem Bociongiem i Ryszardem Micykiem - był w składzie Komitetu Założycielskiego. Został pierwszym prezesem Stowarzyszenia. Niektórzy brokerzy, w tym wtedy i niżej podpisany, mieli również przyjemność zdawać przed Leonem Kozickim pierwsze, wprowadzone nowelizacją ustawy ubezpieczeniowej z 1995 roku, egzaminy brokerskie. To była zresztą ważna nowelizacja, bo bardzo mocno od strony formalnoprawnej ustabilizowała pozycję brokera ubezpieczeniowego na polskim rynku ubezpieczeniowym. Pojawiły się właśnie egzaminy, wymagania wobec brokerów oraz także wydawane przez organ nadzoru zezwolenia (wtedy PUNU - Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń). Wcześniej zezwolenia wydawało brokerom Ministerstwo Finansów.

Leon Kozicki zmarł w 1997 roku.

Pokazana siła brokerów

Nowy rozdział w życiu Stowarzyszenia Brokerów i brokerów w Polsce rozpoczął Tomasz Mintoft-Czyż, ówcześnie również szef Gras Savoye Polska. Jednym z jego pierwszych pomysłów była organizacja Kongresu Brokerów. To był strzał w 10. i coś, co środowisku było bardzo, bardzo potrzebne. Kongresy pozwoliły na integrację środowiska brokerskiego, pokazały też samym brokerom, jak liczną i jak bardzo silną są grupą. Pokazały, jak bardzo ubezpieczyciele z siłą brokerów też się liczą. W pewnym sensie najważniejszy był oczywiście I Kongres Brokerów w Sobieszewie z 1998 roku, a tam pewnie Karta Sobieszewska (zobacz: Kodeks Etyki Zawodowej Brokera).

Dziś wśród różnych kodeksów etyki można niemal wybierać. Wtedy przyjęcie i podpisanie Karty Sobieszewskiej było może nie rewolucją, ale na pewno nowością. Z całą pewnością wielkim osiągnięciem było proste i celne określenie głównych etycznych zasad brokerów:

+ Brokerzy działają w interesie Klienta, którego dobro stawiane jest na pierwszym miejscu.

+ Brokerzy prowadzą działalność w dobrej wierze i zgodnie z prawem, przestrzegając zasad uczciwej konkurencji.

Kongresy pozwoliły na integrację środowiska brokerskiego, pokazały też samym brokerom, jak liczną i jak bardzo silną są grupą.

Wielkim osiągnięciem było też zauważenie, że broker ma powinności wobec klientów, ale również wobec innych brokerów oraz zakładów ubezpieczeń. I choć nie raz słyszałem potem, że "zasady swoje, a rynek swoje", to w przypadku wielu wątpliwości i sporów do Karty Sobieszewskiej i zasad przez nią opisanych większość się odwoływała. W tym sensie Karta Sobieszewska swój skutek osiągnęła. W 2013 roku przyjęto nowy, bardziej kazuistyczny i może nawet bardziej pasujący do dzisiejszych czasów Kodeks Etyki Zawodowej Brokera. To jednak Karta Sobieszewska brokerów ukształtowała.

Historia wciąż się pisze

Od początku działania dobrym duchem Stowarzyszenia był jeszcze Juliusz Janczur. Ja sam pamiętam go z Kongresu w Sobieszewie. Kłóciłem się z nim wtedy o pozwolenie na obecność gdańskiej telewizji, która przyjechała tam takie dziwo jak 'broker' nagrać. Potem wielokrotnie współpracowałem z nim w bardzo, bardzo wielu brokerskich sprawach. Pewnie większość starszych brokerów i generalnie ubezpieczeniowców z nim się właśnie przy nich zetknęła.

A z kronikarskiego obowiązku wymienić jeszcze trzeba kolejnych prezesów Stowarzyszenia Brokerów. Jednak i Jacek Kliszcz, i Łukasz Zoń to wciąż aktywni brokerzy. Na swoją historię jeszcze pracują.

Marcin Z. Broda


Od Stowarzyszenia Brokerów:

Kongres Brokerów od osiemnastu lat odpowiadał na najważniejsze problemy na rynku ubezpieczeniowego i wyznaczał standardy naszego zawodu. Tym razem też nie będzie inaczej. Znowu stajemy przed wyzwaniem przełomowym: implementacją dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń. Przejdźmy przez to wyzwanie wspólnie.

Wszyscy spotkajmy się na XIX Kongresie Brokerów. Wspólnie twórzmy historię!

Łukasz Zoń, Prezes Zarządu

 

Zobacz firmy: Gras Savoye, MF, PUNU, SPBUiR

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2016-04-20 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.