Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-12-27 >>>

 

Spojrzenie na rynek

 

Nawigacja

2012-12-28  

|<<

   

 >>|

2012-12-27  

<<<

>>>

 >>|

2012-12-21  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-12-27

Dz.U. nr: 3149

Ubezpieczeniowe podsumowanie roku, cz. I

(Amrop, Axa, Compensa, Europa, GPW, Gothaer, ING, Inter, KNF, Marsh, PTU, PZU, Proama, RzU, SN, SPBUiR, Talanx, Uniqa, VIG, Warta)

Przejęcie Warty przez Talanxa, rebrandingi, działalność Rzecznika Ubezpieczonych i Euro 2012 to jedne z najciekawszych wydarzeń na rynku ubezpieczeniowym. - Anna Trzcińska

 

Powszechnie wiadomo, że koniec roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. Jak więc osoby związane z ubezpieczeniami zapamiętały mijający rok?

Przejęcie Warty przez Talanx spowodowało istotne przetasowanie na rynku.

Przejęcia Talanxa

Z perspektywy Franza Fuchsa, prezesa Vienna Insurance Group, godna podkreślenia była próba przejęcia Warty, której kupnem interesował się VIG. Ostatecznie jednak ubezpieczyciel trafił do grupy Talanx.

Większość osób związanych z rynkiem za najciekawsze wydarzenie w branży ubezpieczeniowej uważa przejęcie Warty przez Talanx, transakcję, która - według Jarosława Parkota, prezesa Warty - spowodowała istotne przetasowanie na rynku. "Najpierw przejęta została grupa Europa, potem Warta. Tymi dwoma śmiałymi ruchami, nasz udziałowiec stworzył bardzo mocną grupę ubezpieczeniową" - dodaje Jarosław Parkot.

Wydarzenie to podkreślają także Grzegorz Kulik, wiceprezes ds. techniki ubezpieczeniowej w Uniqa oraz Rafał Andrzejewski, partner w Amrop.

Robert Sokołowski, dyrektor generalny Proamy uważa, że przejęcia Talanxa to przebój roku. "W efekcie Talanx stał się drugą największą grupą ubezpieczeniową z 14% udziałem w rynku" - dodaje.

Także prof. Lesław Gajek, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, za najciekawsze wydarzenie na rynku uważa mocne wejście na polski rynek ubezpieczeniowy grupy Talanx, która od razu zajęła pozycję w ścisłej czołówce. "Talanx zobowiązał się przed KNF do wprowadzenia swoich akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po przeprowadzeniu oferty publicznej i debiucie na giełdzie we Frankfurcie" - mówi prof. Lesław Gajek.

"Jeżeli jeden z największych ubezpieczycieli majątkowych w Polsce jest przejmowany przez duży europejski koncern - to jest wydarzenie, które będzie miało zapewne istotny wpływ na ten rynek w przyszłości" - dodaje Janusz Szulik, prezes Interu.

Ciekawe było obserwowanie rebrandingu największych ubezpieczycieli.

Rebrandingi

Rynek nie mógł nie zauważyć także zmian wizerunkowych - tych bardziej i mniej medialnych. "Dwie czołowe i najdłużej działające na polskim rynku firmy - PZU i Warta - przeprowadziły rebranding, niemal w tym samy czasie" - zauważa Robert Sokołowski i dodaje, że zmiany nazwy na Gothaer dokonało także PTU.

Także Anna Grzelońska, członek zarządu ING Życie ds. marketingu uważa, że ciekawa była okazja do obserwowania rebrandingu największych ubezpieczycieli.

"Nowa strategia i próby zmiany wizerunku PZU na pewno wpłyną na oczekiwania klientów wobec jakości obsługi, dostępności i różnorodności oferty ubezpieczeń" - mówi Maciej Szwarc, prezes Axa.

Mocnym akcentem końca roku jest raport RzU na temat UFK.

Rzecznik Ubezpieczonych

Grzegorz Kulik uważa, że ważnym wydarzeniem, którego skutki ocenimy dopiero w przyszłości jest zainteresowanie KNF i Rzecznika Ubezpieczonych rynkiem bancassurance. Według Jacka Kliszcza, prezesa Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, mocnym negatywnym akcentem końca roku jest raport RzU na temat UFK. "Niestety z nie wszystkimi zarzutami możemy się nie zgodzić" - dodaje.

Z kolei zdaniem Magdaleny Barcickiej Rzecznik może się w tym roku pochwalić największym sukcesem. Uchwały Sądu Najwyższego wydane były zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez pracowników Biura RzU, nawet jeśli SN odmówił przyjęcia sprawy do rozpoznania. "Aż się boję pomyśleć z jakimi nowymi zapytaniami wystąpi w 2013 roku" - mówi Magdalena Barcicka.

Inwestycje związane z organizacją Euro 2012 dotyczyły głównie 2011 r.

Euro 2012

Rok 2012 to także rok organizowanych w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej. "Ubezpieczyciele przewidywali, że do Polski przyjadą miliony Amerykanów, wszyscy połamią sobie nogi na skórkach od bananów i będą rościć po 2 miliony USD od organizatorów" - mówi Dominika Kozakiewicz, prezes Marsh. Goście dopisali, z USA również, ale na szczęście żaden czarny scenariusz się nie zrealizował. "Ku radości wszystkich nie było ani ataków terrorystycznych, spadających bomb, ani nawet przysłowiowych "poślizgnięć na skórce banana" - dodaje Dominika Kozakiewicz.

Inwestycje związane z organizacją Euro 2012 dotyczyły głównie 2011 r. Natomiast rok 2012 to spektakularne wydarzenia związane z upadającymi firmami budowlanymi i z realizacją roszczeń z umów ubezpieczenia i gwarancji.

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu na najciekawsze wydarzenie roku na rynku ubezpieczeniowym jest przejęcie Warty przez grupę Talanx. Wysoką pozycję zajmuje także Rzecznik Ubezpieczonych. Tak został zapamiętany mijający rok. A jakie wyzwania oczekiwane są w następnym? O tym już w jutrzejszym Dzienniku Ubezpieczeniowym.

Anna Trzcińska

 

Linki:  

Ubezpieczeniowe podsumowanie roku, cz. II

Noworoczne życzenia dla rynku ubezpieczeniowego

 

Zobacz firmy: Amrop, Axa, Compensa, Europa, GPW, Gothaer, ING, Inter, KNF, Marsh, PTU, PZU, Proama, RzU, SN, SPBUiR, Talanx, Uniqa, VIG, Warta

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-12-27 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.