Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-11-23 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2012-11-26  

|<<

   

 >>|

2012-11-23  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-11-22  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-11-23

Dz.U. nr: 3128

Sprawozdawczość w ubezpieczeniach a Solvency II

(Ernst&Young, KNF, PIU)

Seminarium PIU dotyczące zamknięcia ksiąg rachunkowych zgromadziło dużą liczbę przedstawicieli rynku ubezpieczeń zainteresowanych problemami sprawozdawczości w ubezpieczeniach. - relacjonuje Anna Trzcińska

 

Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Ernst & Young zorganizowała seminarium na temat zamknięcia ksiąg rachunkowych według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości. Gościem specjalnym, podobnie jak przed rokiem, była Beata Baluta, dyrektor Departamentu Ubezpieczeniowego Nadzoru Finansowego w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Szczegółowo badane w tym roku były nieprawidłowości w zakresie kosztów akwizycji.

Perspektywa organu nadzoru

Beata Baluta przedstawiła rachunkowość ubezpieczeniową z perspektywy organu nadzoru. Na początek poruszyła zagadnienie najczęstszych nieprawidłowości w sprawozdawczości finansowej ubezpieczycieli. Zaznaczyła, że szczegółowo badane w tym roku były nieprawidłowości w zakresie kosztów akwizycji, na nich też skupi się uwaga nadzoru w roku przyszłym.

Beata Baluta wspomniała też o planowanej w 2013 r. rekomendacji bancassurance. "Koszty akwizycji dotyczące bancassurance w niektórych zakładach są najistotniejszymi pozycjami" - powiedziała. Na początku roku projekt rekomendacji ma trafić do publicznych konsultacji.

Następnie przedstawione zostało zagadnienie sprawozdawczości w BION, omówiono też korekty jakościowej oceny zarządzania oraz korekty oceny ostatecznej. Beata Baluta przedstawiła ocenę BION za obszar "Sprawozdawczość" za 2010 r. W dziale I średnia arytmetyczna wyniosła 2,25, w dziale II natomiast - 2,48. Według wstępnej oceny wynik za 2011 r. się pogorszył: dla działu I wyniósł on 2,46, dla działu II - 2,50.

Przy okazji omawiania kierunków zmian rachunkowości w Polsce, przedstawicielka UKNF zapewniła zebranych, że w tym roku nie będzie zmiany przepisów rozporządzenia o rachunkowości zakładów ubezpieczeń.

Najbardziej prawdopodobna data wdrożenia Solvency II to obecnie 1 stycznia 2016.

Kiedy Solvency II?

Zagadnienia dotyczące sprawozdawczości według filaru III Solvency II przedstawili specjaliści z Ernst & Young - Maja Mandela, starszy menedżer działu Audytu Instytucji Finansowych oraz Kamil Jasiński, starszy menedżer European Actuarial Services.

"Czy ktoś z Państwa wie, kiedy wejdzie w życie Solvency II?" - zapytał na wstępie Kamil Jasiński. Odpowiedzi nie uzyskał, ale żartem wspomniał, że bohaterowie filmu "Powrót do przyszłości II", którego akcja rozgrywała się w 2015 r., nie zauważyli śladów dyrektywy. Za najbardziej prawdopodobną datę wdrożenia Solvency II uważa się obecnie 1 stycznia 2016.

Następnie omówione zostały wyniki ankiety przeprowadzonej w czerwcu przez Ernst & Young dotyczącej stanu prac wdrożeniowych Solvency II w Polsce (zobacz: Ubezpieczyciele przygotowują się do Solvency II).

Kamil Jasiński przedstawił też wyzwania związane z wdrożeniem wymogów filaru III, są to m.in. bardziej złożony i napięty harmonogram raportowania, zwiększona szczegółowość danych i konieczność pogłębionej analizy danych oraz zwiększone wymogi w zakresie zarządzania.

Wystąpienie Mai Mandeli dotyczyło ewidencji instrumentów finansowych w walutach obcych, natomiast Natalia Dembek-Ślusarczyńska, senior manager Działu Audytu Grupy Rynków Finansowych przedstawiła zmiany do MSSF obowiązujące dla okresów rozpoczynających się po 1 stycznia 2012 r.

Seminarium PIU oraz Ernst & Young podobnie jak przed rokiem cieszyło się dużą popularnością i zgromadziło wielu przedstawicieli firm ubezpieczeniowych.

Anna Trzcińska

 

Zobacz firmy: Ernst&Young, KNF, PIU

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-11-23 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.