Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-25 >>>

 

Z innej strony biurka

 

Nawigacja

2012-10-26  

|<<

   

 >>|

2012-10-25  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-10-24  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-25

Dz.U. nr: 3109

Sytuacja na rynku okiem kancelarii odszkodowawczych

(Adiutor Centrum, EuCO, Hexa, Lex, Marshal, Mediator, PIDiPO)

Rynek kancelarii odszkodowawczych wciąż się zmienia, choć widać oznaki stabilizacji. Przedstawiciele kancelarii zauważają też pewne problemy, z którymi rynek musi się uporać. - Anna Trzcińska

 

Kancelarie odszkodowawcze stają się coraz popularniejsze wśród osób szukających pomocy w uzyskaniu adekwatnego odszkodowania. Jak sytuację na rynku kancelarii widzą sami zainteresowani?

Sprawami klientów powinni zajmować się profesjonali prawnicy.

Rynek się rozwija

Rynek kancelarii odszkodowawczych w znacznym stopniu jest już ustabilizowany, a czołówka pozostaje niezmienna. "Usztywnienie polityki płatniczej ubezpieczycieli powoduje, że rację bytu mają już tylko takie podmioty, które posiadają zaplecze procesowe i w tym też kierunku będą się rozwijać kancelarie w najbliższych latach" - mówi Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Europejskie Centrum Odszkodowań obserwuje tendencję wzrostu liczby spraw kierowanych na drogę sądową. W pierwszym półroczu 2012 roku Kancelaria Radców Prawnych EuCO zanotowała blisko trzykrotny wzrost wartości zgłoszonych pozwów w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku do sądów kancelaria wysłała ponad 1,5 tys. pozwów na łączną kwotę 68 mln zł.

"Cały czas jesteśmy świadkami polaryzacji rynku - z jednej strony mamy dwa ogólnopolskie podmioty z własnymi kancelariami prawnymi, które prowadzą aktywną politykę ekspansji zagranicznej, z drugiej - kilkaset małych firm działających lokalnie" - mówi Damian Kuraś, rzecznik prasowy EuCO.

Jesteśmy świadkami polaryzacji rynku.

Coraz więcej podmiotów

Analitycy rynku odnotowują duży wzrost firm, które reprezentują poszkodowanych przed ubezpieczycielami. Wojciech Świątkowski, prawnik z Lex - Kancelaria Odszkodowawcza Beata Jarzyna sp.k. zauważa, że wiele z nich to małe, kilkuosobowe firmy, które nie zatrudniają prawników. "Z uwagi na stopień skomplikowania wielu spraw, zawiłości prawne oraz opór ubezpieczycieli przed wypłatą odszkodowań w stosownej wysokości niezbędne jest, aby sprawami klientów zajmowali się profesjonalni prawnicy wyspecjalizowani w tej dziedzinie" - argumentuje Wojciech Świątkowski.

Ten sam problem dostrzega Szymon Wnętrzak, aplikant radcowski z kancelarii odszkodowawczej Mediator. Zauważa, że pojawianie się coraz większej ilości małych firm odszkodowawczych bez zaplecza prawnego powoduje niską jakość usług.

Dominika Janek z kancelarii Adiutor Centrum uważa natomiast, że od pewnego czasu maleje liczba kancelarii czynnie działających w imieniu poszkodowanych. Powodem może być wyraźnie zauważalne obniżenie wysokości odszkodowań wypłacanych na drodze polubownej, przez co dla wielu ten rynek już nie jest tak atrakcyjny jak przed kilkoma laty. "Dzięki temu pozostają podmioty lepiej przygotowane na prowadzenie sporów ubezpieczeniowych w pełnym zakresie tj. również na drodze sądowej, choć wpływa to także na pewną monopolizację rynku" - mówi Dominika Janek.

Na rynku spotkać można także oszustów działających na niekorzyść klienta.

Potrzebna regulacja

Bartłomiej Krupa mówi, że rynek kancelarii odszkodowawczych musi regulować się sam. Zwraca uwagę na rolę konkurencji, która nie tylko wpływa na zwiększenie oczekiwań konsumentów, lecz także na poprawę wzorców umownych. Co prawda wciąż można spotkać zapisy o charakterze abuzywnym, jednak największą bolączką w tym zakresie jest brak rzetelnej informacji o cenie. "Cena powinna zawierać w sobie podatek VAT, a nie zmuszać konsumenta do dokonywania dodatkowych obliczeń" - uważa Bartłomiej Krupa.

Problem regulacji rynku porusza też Maciej Kwiecień z Kancelarii Brokera Ubezpieczeniowego Marshal. Wspomina o oszustach, którzy nie rozliczają się z klientami i o tym, że zdarzają się skargi na nierozważne zawieranie ugód, które nie leżą w interesie klienta. "Pokazuje to jak bardzo konieczna jest jakaś regulacja tego rynku, niestety powołane do życia izby branżowe nie poradziły sobie z tym problemem" - zaznacza Maciej Kwiecień.

Rynek kancelarii odszkodowawczych w ostatnich latach wyraźnie się rozwija i zmienia.

Sami zainteresowani zauważają jednak pewne problemy. Dotyczą one regulacji rynku oraz powstawania nowych podmiotów, które nie mają zaplecza prawnego. W związku z tym jakość usług oferowanych klientom jest niższa i wpływa to negatywnie na wizerunek kancelarii.

Anna Trzcińska

 

Archiwum: Z innej strony biurka

 

Zobacz firmy: Adiutor Centrum, EuCO, Hexa, Lex, Marshal, Mediator, PIDiPO

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-25 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.