Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-15 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2012-10-16  

|<<

   

 >>|

2012-10-15  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-10-12  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-15

Dz.U. nr: 3101

Rozważania o maszynach i ich ubezpieczaniu

(Allianz, Eksperci NEMU, Generali, Gothaer, HDI Asekuracja, Munich Re, Warta)

Na konferencji zorganizowanej przez Insurance Meeting Point specjaliści podzielili się swoją wiedzą ekspercką z dziedziny budowy i działania wybranych maszyn. Omówili również aspekty związane z ich ubezpieczaniem. - relacjunuje Kinga Wiśniewska

 

O dużych ryzykach, związanych z ubezpieczaniem dużych maszyn mówiono podczas konferencji zorganizowanej 12 października przez Insurance Meeting Point. Osobom, które zawodowo zajmują się ubezpieczeniami maszyn potrzebna jest wiedza ekspercka. Właśnie taką wiedzę starali się przekazać w swoich wystąpieniach prelegenci. Aby mówić o ubezpieczeniach maszyn trzeba najpierw czegoś o tych maszynach się dowiedzieć.

W ubezpieczeniach urządzeń i instalacji chłodniczych Warta odnotowuje na ogół szkody w granicach 100 tys. zł.

Podobny schemat

Schemat większości wystąpień wyglądał podobnie. Dużo miejsca zajmowało w nich przedstawienie podstawowych zagadnień budowy i działania maszyn, takich jak: chłodnie, maszyny do drążenia tuneli podziemnych, maszyny elektryczne (m.in. silniki, generatory, transformatory) oraz elektrowni wodnych i wiatrowych. Po przybliżeniu słuchaczom tych kwestii, przechodzono do omówienia ochrony ubezpieczeniowej danego rodzaju maszyn. Wiele było mowy o możliwych szkodach oraz sposobach ich ograniczenia.

Różne rodzaje szkód

Aleksander Primke z Warty, którego wykład rozpoczął spotkanie, poruszył temat ubezpieczeń urządzeń i instalacji chłodniczych na wypadek uszkodzeń oraz towarów przechowywanych w chłodniach od zepsucia w wyniku awarii urządzeń i instalacji chłodniczych. Podkreślił, że szkody w urządzeniach nie są spektakularne. Prelegent przedstawił dane na temat najczęściej występujących przyczyn szkód według Munich Re. Podał, że statystyki Warty wyglądają podobnie. Najczęstszą przyczyną szkód są awarie w układzie chłodzenia, które stanowią 42% wszystkich przyczyn. Na drugim miejscu są awarie instalacji (28%), a na trzecim awarie urządzeń pomiaru temperatury (19%). Inaczej jest w przypadku wartości szkód. Warta odnotowuje na ogół szkody w granicach 100 tys. zł; dużo niższe niż te najczęstsze w zestawieniach Munich Re.

W dalszej części konferencji Jacek Szewczyk, z HDI Asekuracja, omówił ubezpieczenie maszyn drążących tunele, w szczególności Tunnel Boring Machine. Zwrócił uwagę na, stosowany dla kontraktów o dużej wartości, kod tunelowy "The Joint Code of Practice". Kod powstał w 2003 roku po wielu szkodach w pracach tunelowych w latach 1995-2001. Część ubezpieczycieli zareagowała wtedy odmową ochrony; część przygotowała właśnie zestaw wskazań, które pozwoliły na identyfikację, ocenę, ograniczenie ryzyka i nadzór nad nim.

Najwyższy poziomu zabezpieczeń odgromowych daje 98% ochrony przed uderzeniem pioruna.

Wystąpienie zakończyła prezentacja wybranych przykładów szkód. Prowadzący nawiązał również do wypadku, który miał niedawno miejsce na budowie warszawskiego metra. Zauważył, że oprócz kieszeni wodnych, zdarzają się również szkody, związane z kieszeniami wypełnionymi gazem wybuchowym.

Kolejny z prelegentów, Paweł Leitner z Generali mówił na temat szkód elektrycznych w maszynach elektrycznych. Tłumaczył m.in., że zastosowanie najwyższego poziomu zabezpieczeń odgromowych w wykonaniu specjalnym daje 98% ochrony przed uderzeniem pioruna. Poza tym obecnie rozwija się nowy, aktywny system ochrony odgromowej. Prowadzący podkreślał też, że nie każda szkoda maszyny elektrycznej jest zaliczana do szkód elektrycznych (nie jest nią np. przeciek w generatorze).

Elektrownie wodne i wiatrowe

Techniczne i ubezpieczeniowe aspekty w instalacjach energetycznych korzystających ze źródeł odnawialnych omówił Tomasz Kukuła z Allianzu. Prelegent przyjrzał się m.in. elementom, jakie należy wziąć pod uwagę przy ubezpieczaniu elektrowni wodnych. Wśród rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy ocenie ryzyka wymienił: zużycie techniczne (korozję, kawitację, erozję, wibracje, luzy), jakość systemów sterujących i odstawczych, zakres prac konserwacyjnych, częstość badań, itp. W 28% przypadków przyczyną szkód jest błąd konstrukcyjny lub nieprawidłowa technologia, natomiast w 23% - niedostateczna lub nieprawidłowa konserwacja.

Z kolei Tomasz Szejnoch z Gothaera swoje wystąpienie poświęcił specyficznym, podatnym na uszkodzenia elektrowniom wiatrowym. Przedstawił nowe rozwiązania technologiczne. Podkreślił, że można zredukować awaryjność turbiny np. poprzez stały monitoring. Zwrócił uwagę również na zjawisko repoweringu, podając, że w Polsce ok. 70% turbin to turbiny używane, narażone na uszkodzenia wewnętrzne i większą awaryjność niż nowe. Prowadzący poruszył ponadto temat kosztów i zakresu umowy serwisowej, która powinna kosztować od 40 tys. do 200 tys. euro, gdyż w przypadku niższego kosztu nie mamy zapewnionej odpowiedniego poziomu wykonania usług.

W Polsce ok. 70% turbin wiatrowych to turbiny używane, narażone na większą awaryjność.

Studium wybranych przypadków

Od schematu odbiegało wystąpienie Sebastiana Jankowskiego ze spółki Eksperci NEMU, który spojrzał na zakres ochrony i wyłączenia w ubezpieczeniach machinery breakdown oraz all risks przez pryzmat likwidacji szkód. Wspólnie ze słuchaczami zastanawiał się nad przykładowymi sytuacjami. Najgoręcej dyskutowane były przypadki kolizyjnych zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia, np. równocześnie występujące zapisy: ochrona ubezpieczeniowa obejmuje "błąd konstrukcyjny" oraz "ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody, (...) za które odpowiedzialny jest dostawca, producent lub wykonawca usługi".

Jak powstają lody

Konferencja dotycząca ubezpieczeń maszyn, oprócz zagadnień ubezpieczeniowych, przyniosła dużą porcję specjalistycznej wiedzy technicznej. Każdy z uczestniczących w spotkaniu zapamiętał chyba schemat technologiczny produkcji lodów czy efektowne projekty dwupoziomowych tuneli, m.in. pod rzeką Jangcy czy pod centrum Seattle.

Dzięki znacznej dawce wiedzy inżynierskiej konferencja była inna niż wszystkie pozostałe, jakie odbyły się w ostatnim czasie w ramach spotkań przygotowywanych przez Insurance Meeting Point. Brak dodatkowych pytań i dyskusji w większości wystąpień wcale nie świadczył o znudzeniu czy małym zainteresowaniu słuchaczy, a wynikał z charakteru omawianych treści. Trudno było z nimi polemizować, gdyż były to niezbite fakty.

Kinga Wiśniewska

 

Zobacz firmy: Allianz, Eksperci NEMU, Generali, Gothaer, HDI Asekuracja, Munich Re, Warta

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-15 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.