Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-10 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2012-10-11  

|<<

   

 >>|

2012-10-10  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-10-09  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-10

Dz.U. nr: 3098

Wokół OC zawodowego, dzień II

(Axa, LabRisk, SN)

Czym jest należyta staranność? Jaki jest zakres odpowiedzialności lekarza? Na co należy zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu administratora i zarządcy nieruchomości? Za co może odpowiadać funkcjonariusz publiczny? Tego rodzaju pytania pojawiały się drugiego dnia na konferencji dotyczącej OC zawodowej. - relacjonuje Kinga Wiśniewska

 

Drugi dzień konferencji Insurance Meeting Point przyniósł kolejną porcję tematów, związanych z OC zawodową, którym warto przyjrzeć się dokładniej i pomyśleć nad próbą ich doprecyzowania (zobacz relację z pierwszego dnia: Wokół OC zawodowego, dzień I).

Jak określić wzorzec staranności

Maria Tomaszewska-Pestka z LabRisk, rozpoczynając drugi dzień spotkania, omówiła problem należytej staranności z uwzględnieniem zawodowego charakteru działalności. Po objaśnieniu istoty pojęć takich jak wina i ciężar dowodu, przeszła do wyznaczników wzorca formułowanych przez doktrynę. Po części teoretycznej prowadząca przywołała wiele konkretnych przykładów z orzeczeń Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych.

Próbę podsumowania stanowiło znalezienie wspólnego mianownika dla wzorca staranności, którym według Marii Tomaszewskiej-Pestki powinno być: postępowanie zgodne z wiedzą fachową, aktualizacja wiedzy, ochrona tajemnicy (poufności), umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce, umiejętność przewidywania konsekwencji postępowania, sumienność, wnikliwość, zapobiegliwość, aktywna postawa, ochrona zaufania, poszanowanie interesów osoby, w imieniu której się działa.

Zakres odpowiedzialności lekarza nie kończy się na leczeniu pacjenta.

Dylematy zawodowe lekarza

Kolejne wystąpienie dotyczyło odpowiedzialności lekarza w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Zagadnienie to przedstawiła dr Małgorzata Serwach. Zwróciła szczególną uwagę na zakres odpowiedzialności lekarza, która nie kończy się na leczeniu pacjenta, ale obejmuje też odpowiedzialność związaną z uzyskaniem zgody pacjenta na leczenie, informowaniem pacjenta i zachowaniem tajemnicy, aplikowaniem leków itp.

Obecni na sali zastanawiali się jak postąpić ma lekarz w sytuacji, gdy pojawiają się ograniczenia budżetowe, bądź wybór między dobrem pacjenta a postępowaniem zgodnym z praktyką "biznesową" danej placówki zdrowia.

Inny problem stanowiło rozumienie należytej staranności w odniesieniu do zawodu lekarza. Zebrani słuchacze dyskutowali m.in. kwestię wiedzy medycznej. Pojawiły się pytania o to, czy lekarz powinien zapoznawać się na bieżąco ze stanem wiedzy zagranicznej. Kolejną kontrowersyjną sprawą okazały się przypadki, kiedy sam fakt wystąpienia szkody, bez względu na należytą staranność, wystarcza do uznania odpowiedzialności lekarza.

Funkcjonariusz publiczny może odpowiadać jedynie za rażące naruszenie prawa.

Co mogą ukrywać zarządcy nieruchomości

Piotr Wójcik z Axy, kolejny mówca, podjął się omówienia ubezpieczenia zarządców i administratorów nieruchomości. Wykład dotyczył przede wszystkim dużych zadań - administrowania i zarządzania centrami handlowymi i biurowcami.

Prowadzący zauważył, że o ubezpieczeniu OC zawodowej można mówić, gdy ubezpieczeniem objęta jest główne świadczenie. W przypadku administratora jest to opieka nad nieruchomością. W praktyce jednak zarządcy świadczą usługi o bardzo różnym zakresie (m.in. zarządzanie projektami czy zwiększanie wartości nieruchomości poprzez ich przebudowę, zmianę przeznaczenia), a w konsekwencji ich główne ryzyko jest inne niż zarządzanie nieruchomością. Dlatego prowadzący podkreślił jak ważne jest określenie zakresu ubezpieczonej działalności.

Duża część wystąpienia Piotra Wójcika opierała się na konkretnych przykładach, do których odwoływali się również zebrani słuchacze.

W praktyce zarządcy nieruchomości świadczą usługi o bardzo różnym zakresie.

Za co odpowiada funkcjonariusz publiczny

Całą konferencję zakończył wykład Jerzego Szymańczaka z Axy na temat ubezpieczenia odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Problematyczną kwestią okazała się niejednorodna definicja i podstawa odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Jerzy Szymańczak zwrócił uwagę na zakres odpowiedzialności funkcjonariusza publicznego. Podkreślił, że może on odpowiadać jedynie za działania bądź zaniechania prowadzące do rażącego naruszenia prawa. Nie można natomiast dochodzić od niego roszczeń regresowych np. za niedbalstwo.

Prowadzący wskazał również na znaczenie metryki sprawy, wprowadzonej 7 marca br. Za jej pozytywne skutki uznał zwiększenie transparentności tego kto i w jaki sposób kształtował treść decyzji oraz poczucia odpowiedzialności urzędników za jakość wydawanych decyzji, a także ograniczenie ryzyka korupcji. Na koniec poruszone zostały także zagadnienia pojawiające się we wcześniejszych wystąpieniach, m.in. dobór odpowiedniego triggera czy ustalenie wysokości sumy gwarancyjnej.

Wiele grup, wiele problemów

Temat ubezpieczenia OC zawodowej pozostawia jeszcze wiele ważnych kwestii do poruszenia. W ciągu dwudniowej konferencji przyjrzano się zaledwie kilku najważniejszym problemom tych ubezpieczeń i kilku charakterystycznym grupom zawodowym. Warto byłoby może zastanowić się nad OC zawodowym w perspektywie innych zawodów niż broker, prawnik, lekarz, zarządca lub administrator nieruchomości czy urzędnik państwowy.

Kinga Wiśniewska

 

Linki:  

Wokół OC zawodowego, dzień I


OC GMINY - PRAKTYKA RYNKOWA, 30 października 2012, Warszawa

Seminarium poprowadzi Maria Tomaszewska-Pestka

W programie:

+ Funkcjonowanie gminy i związane z tym ryzyka OC

+ Standardy rynkowe

+ Szkodowość - źródła, tendencje

+ Ubezpieczalność ryzyka wynikającego z art. 417 k.c. w OC gminy

Szczegółowy program oraz zapisy: OC gminy - praktyka rynkowa

Informacja o rabatach: Jolanta.Wieczorek@InsuranceMeetingPoint.com

 

Zobacz firmy: Axa, LabRisk, SN

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-10 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.