Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-05 >>>

 

UFK a podatki

 

Nawigacja

2012-10-08  

|<<

   

 >>|

2012-10-05  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-10-04  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-05

Dz.U. nr: 3095

Podatek od dochodu osiągniętego w walucie obcej w funduszu inwestycyjnym

Opodatkowaniu polskim podatkiem podlega dochód podatkowy w polskich złotych, a nie zysk ekonomiczny zanotowany w walucie obcej. Najpierw więc należy ustalić dochód w polskich złotych (przeliczając na polskie złote odrębnie przychód oraz koszty podatkowe), a dopiero potem ewentualnie obliczyć podatek. - Mariusz Pogoński

 

Zyski osiągnięte w funduszach inwestycyjnych opodatkowane są na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 updof zryczałtowanym podatkiem od zysków kapitałowych. Opodatkowaniu podlegają uzyskane dochody niezależnie od tego czy fundusz zarabia w walucie polskiej, czy też w walucie zagranicznej. Pamiętać jednak należy o szczegółowych zasadach na jakich należy przeliczyć uzyskane przychody oraz koszty podatkowe. Reguły te odnoszą się zwłaszcza do instytucji finansowych pełniących funkcję płatnika podatku, to one są bowiem zobowiązane - w sytuacji gdy dochody z funduszu nie podlegają zwolnieniu z podatku - do obliczenia podatku od dochodów wypłaconych inwestorowi będącemu osobą fizyczną.

Na polskie złote należy odrębnie przeliczyć kwotę uzyskanego w walucie obcej przychodu oraz odrębnie kwotę poniesionego kosztu.

Co i jak przeliczyć

W przypadku zanotowania zysku z inwestycji w fundusz w walucie obcej nie wystarczy przeliczyć uzyskanego przez podatnika zysku przez odpowiedni kurs walutowy. Dochód powinien być obliczony w złotych polskich, a zatem na polskie złote należy odrębnie przeliczyć kwotę uzyskanego w walucie obcej przychodu oraz odrębnie kwotę poniesionego kosztu. Powyższe oznacza, że chcąc ustalić dochód do opodatkowania z funduszu kapitałowego, instytucja finansowa jako płatnik podatku powinna przeliczyć na polskie złote zarówno koszt uzyskania przychodu poniesiony w walucie obcej, jak i przychód podatkowy uzyskany w walucie obcej, według właściwego kursu.

Kwestię kursu, według którego należy przeliczyć dla celów podatkowych uzyskany przez podatnika przychód w walucie obcej na złote reguluje aktualnie art. 11a ust. 1 updof, zaś kurs według którego należy poniesione przez podatnika koszty w walucie obcej - art. 11a ust. 2 udpof. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, przychody w walutach obcych, przelicza się na polskie złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast koszty uzyskania przychodów poniesione w walucie obcej przelicza się na polskie złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W obu przypadkach kluczowy jest więc kurs średni NBP danej waluty, w której uzyskany został przychód bądź poniesiony koszt. Warto przy tym zwrócić uwagę, że chodzi tu o kurs nie z dnia uzyskania przychodu bądź poniesienia kosztu, ale ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu bądź poniesienia kosztu.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że - w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 updof - wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych stają się kosztem podatkowym dopiero w momencie odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Mimo to, do przeliczenia kosztu podatkowego z tego tytułu poniesionego w walucie obcej należy zastosować kurs właściwy na moment poniesienia tego wydatku (tj. nabycia jednostek uczestnictwa) a nie moment, w którym wydatek ten stanie się kosztem podatkowym.

W skrajnych sytuacjach możliwe jest zanotowanie zysku z funduszu w walucie obcej i jednocześnie straty podatkowej.

Wynik podatkowy zależy od kursu

Fakt, iż kursy walutowe mogły mieć w przeszłości różny poziom wpływa również na wynik podatkowy. W skrajnych przypadkach inwestor może zanotować faktyczny zysk w walucie, ale podatkową stratę (w polskich złotych). Jest to możliwe wówczas gdy w momencie poniesienia kosztu podatkowego (nabycia jednostek uczestnictwa) kurs waluty obcej był znacznie niższy niż w momencie uzyskania przychodu podatkowego (odkupienia jednostek uczestnictwa). Wówczas wynik podatkowy (dochód) może okazać się ujemny mimo tego, że faktycznie fundusz w walucie, w jakiej inwestował zanotował zysk. Takie sytuacje zdarzały się w praktyce, np. gdy inwestor kupił jednostki uczestnictwa funduszu w walucie obcej w połowie 2007 r., gdy kursy walut obcych notowały swoje historyczne minima a sprzedał je w połowie roku 2010, kiedy kursy walut obcych były dużo wyższe.

Mimo tych różnic pamiętać należy, że opodatkowaniu polskim podatkiem podlega dochód podatkowy w polskich złotych a nie zysk ekonomiczny zanotowany w walucie obcej. Najpierw więc należy ustalić dochód w polskich złotych (przeliczając na polskie złote odrębnie przychód i odrębnie koszt), a dopiero potem ewentualnie obliczyć podatek.

Mariusz Pogoński

Doradca podatkowy

 

Archiwum: UFK a podatki

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-05 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.