Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-01 >>>

 

Rynek

 

Nawigacja

2012-10-02  

|<<

   

 >>|

2012-10-01  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-09-28  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-01

Dz.U. nr: 3091

Raport Coface o upadłościach polskich firm

(Coface)

+ Znaczący wzrost bankructw w III kwartale 2012 r.

+ Najwięcej bankructw w branży budowlanej

 

Coface przedstawiło raport na temat upadłości polskich firm w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 roku. W ciągu trzech kwartałów br. polskie sądy ogłosiły upadłość 614 podmiotów. To liczba wyższa o około 18% od wyników na koniec września ub.r. (521 bankructw).

W ciągu trzech kwartałów br. polskie sądy ogłosiły upadłość 614 podmiotów.

Najgorszy wynik od 4 lat

Przez cały okres 2012 roku utrzymuje się narastająca tendencja wzrostowa bankructw. Po I kwartale br. wzrost rok do roku sięgał 7%. Od połowy roku utrzymuje się blisko granicy 20%.

Dane potwierdzają najgorszy wynik od 2005 roku, a liczba bankructw jest prawie dwukrotnie wyższa od zanotowanej w analogicznym okresie przedkryzysowego roku 2008.

Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland, mówi, że sytuacja płynnościowa polskich przedsiębiorstw pogarsza się. Dodaje, że tendencja wzrostowa szybko się nie odwróci. W ostatnim kwartale tempo wzrostu utrzyma się na poziomie około 20%, co oznacza, że łącznie w tym roku możemy się spodziewać 850 do 900 bankructw.

Problem branży budowlanej

Najsilniejszy trend wzrostowy nadal obserwowany jest w budownictwie. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. bankructw budowlanych firm wykonawczych było blisko o 40% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Upadłości w budownictwie stanowią ponad 24% wszystkich ogłoszonych postanowień (w 2009 tylko 10%). Maciej Jasiński, dyrektor windykacji w Coface Poland, podaje, że sektor budowlany w 2012 roku został poddany ciężkiej próbie. Ze względu na skalę finansową problemów branży, jej kłopoty rozlewają się na całą gospodarkę. Problemy firm budowlanych generujących potencjalnie wysokie wpływy budżetowe z podatków oraz zatrudniających łącznie dziesiątki tysięcy pracowników, nie mogą nie odbić się negatywnie na kondycji całego państwa. Przyszłego roku - to już w zasadzie pewne - branża budowlana nie będzie mogła zaliczyć do lepszych. Rząd zapowiada coraz głębsze cięcia inwestycji infrastrukturalnych. Mówi się o 25-30% zmniejszeniu zamówień.

Poza budownictwem

Poza wzrostem w budownictwie (oraz wśród deweloperów), widoczny jest także wzrost w handlu detalicznym, natomiast w ostatnich kilku latach zauważalny jest spadek upadłości w produkcji. Główną przyczyną upadłości są nasilające się zatory płatnicze. W ostatnich trzech miesiącach roku silny trend wzrostowy utrzyma się. Marcin Siwa, mówi, że rosną problemy płynnościowe firm handlowych działających w sektorze dystrybucji FMCG. Wynika to przede wszystkim z postępującej konsolidacji rynku. Liczba firm działających w sektorze jest wciąż duża i rynek obecnie mocno weryfikuje siłę i możliwości poszczególnych firm. (KW)

Za:

Coface

 

Zobacz firmy: Coface

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-01 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.