Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-09-27 >>>

 

Spojrzenie na rynek

 

Nawigacja

2012-09-28  

|<<

   

 >>|

2012-09-27  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-09-26  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-09-27

Dz.U. nr: 3089

Pół roku IKZE

(Axa, Compensa, Generali, KNF, PZU, Pramerica)

Półroczny raport KNF przyniósł dane o popularności IKZE. Ubezpieczyciele nie są zdziwieni małym zainteresowaniem klientów. Zgodnie przyznają, że IKZE potrzeba kampanii społecznej. - Joanna Zdziarska

 

Upłynęło już ponad pół roku odkąd Polacy mogą oszczędzać na emeryturę, korzystając z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Czy są nim zainteresowani? Czego się obawiają?

Z podsumowaniem sprzedaży IKZE trzeba wstrzymać się do końca roku.

Sprzedaż i zainteresowanie

Pod koniec grudnia 2011 r. prognozowano, że instytucje finansowe od razu wprowadzą IKZE do swoich ofert. W efekcie jednak w styczniu IKZE było dostępne tylko w PZU, inni ubezpieczyciele podeszli do sprawy opieszale. Szacowano, że w spisie swoich produktów IKZE umieści ok. 40 instytucji, a skorzysta z niego od 300 tys. do 1,5 mln Polaków. Raport KNF z pierwszego półrocza pokazuje, że do tej pory założono 303,6 tys. kont, najwięcej z nich proponują ubezpieczyciele, a prym wiedzie PZU (zobacz: IKE i IKZE w I półroczu 2012 r.). Polacy zgromadzili w nich 5,5 mln zł.

Czy IKZE sprzedaje się zgodnie z przewidywaniami? Wyraźnie zadowolone jest PZU - podaje, że sprzedaż rozwija się dobrze. Z kolei Compensa i Axa półroczne wyniki oceniają inaczej. "Nie jesteśmy usatysfakcjonowani z poziomu sprzedaży tego produktu" - mówi Radosław Gołaszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami w Axa Życie. Generali na razie wstrzymuje się z oceną, uzasadniając, że jest na nią jeszcze za wcześnie. "Półroczny raport dotyczący ilości otwartych IKZE wskazuje na znaczną ilość rachunków, które zostały otwarte (ponad 300 tys.). Niestety liczba ta nie jest do końca miarodajna, okazuje się bowiem, że tylko 12 tysięcy rachunków zostało zasilonych wpłatami. Z podsumowaniami należy się zatem wstrzymać, ponieważ charakterystyka tego produktu nakazuje weryfikację ilości rachunków z wpłatami po upływie pełnego roku kalendarzowego (fiskalnego)" - wyjaśnia Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem Indywidualnych Ubezpieczeń Życiowych i Emerytalnych w Generali.

Ubezpieczyciele zgodnie mówią, że spodziewają się wzmożonego zainteresowania IKZE pod koniec roku. "Liczymy, że zbliżający się koniec roku oraz świadomość konieczności złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym wpłaty dokonane na IKZE będzie można odliczyć od dochodu, staną się dodatkową zachętą do oszczędzania środków" - mówi Tomasz Borowski z Compensy. "Ze względu na ulgę podatkową IKZE to produkt sezonowy" - dodaje Weronika Dejneka, dyrektor Biura Produktów Indywidualnych w PZU Życie.

W związku z możliwością przenoszenia środków z IKE na IKZE ubezpieczyciele odnotowują pojedyncze przypadki. Compensa nie promuje tego typu działań, Axa - podobnie. "Przekonujemy klientów, aby nie przenosili środków z IKE do IKZE, bo każdy z tych produktów oferuje korzystanie z innych ulg podatkowych, więc warto mieć oba" - tłumaczy Radosław Gołaszewski.

Klienci podejrzliwie patrzą na wysokość składek wpłacanych na IKZE.

Oczekiwania i obawy klientów

Klienci na razie najbardziej skupiają się na możliwości dokonania odliczeń od podatku w związku z pieniędzmi wpłacanymi na IKZE. Ci, którzy są świadomi, że oszczędzanie na emeryturę jest sprawą istotną, są zainteresowani nowym produktem. Jednak takich, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia III filaru jest niewielu. "Zdecydowana większość klientów dowiaduje się po raz pierwszy o IKZE podczas wizyty w oddziale PZU. Niewielu z nich wie, że jest taki produkt - to raczej pracownicy PZU informują klientów o IKZE jako wprowadzonej przez ustawodawcę z początkiem roku formie oszczędzania" - mówi Weronika Dejneka. Ubezpieczyciele próbują wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Pramerica na przykład połączyła IKZE z ubezpieczeniem na życie i zachęca małą kwotą składki. Jednak właśnie z wysokością składek klienci wiążą swoje obawy. Są zaniepokojeni limitem wpłat na IKZE, który wydaje się zbyt niski. W związku z tym mają wątpliwości co do poprawnego ustalania wysokości składek. Boją się też ewentualnej zmiany ustawy i utraty zaoszczędzonych pieniędzy, a także braku gwarancji co do stawki podatkowej w momencie przejścia na emeryturę. Nieufnie podchodzą też do oszczędzania długoterminowego ze względu na ryzyko finansowe. Co ciekawe kontrowersje budzi też ulga podatkowa. "Wydaje się, że największe wątpliwości, zgodnie z oczekiwaniami, budzi forma zachęty podatkowej. Nie jest ona wystraczająco silna, by przekonać Polaków do korzystania z IKZE" - wyjaśnia Mariusz Zagajewski.

Niewielu Polaków wie o obecności na rynku produktu takiego jak IKZE.

Prognozy i porady

Ubezpieczyciele zgodnie podkreślają, że ważne jest uświadomienie Polaków co do znaczenia oszczędzania na IKE i IKZE. "W celu zmiany świadomości Polaków i zainteresowania ich nową formą oszczędzania niezbędne są szerokie działania informacyjne dotyczące IKZE - kampanie społecznościowe, reklamowo-medialne bądź prasowe. W braku powyższego można się dopatrywać braku świadomości o istnieniu IKZE wśród społeczeństwa" - mówi Weronika Dejneka. Ciekawe rozwiązanie podsuwa Axa. "Sukces na rynku produktów emerytalnych odniesie ten, kto uświadomi Polakom, że muszą oszczędzać na emeryturę. Najlepszą metodą - dostępną dla znakomitej większości - jest systematycznie odkładanie nawet niewielkich kwot. Te niewielkie kwoty mogą w dłuższym horyzoncie zbudować całkiem solidny kapitał. Uświadomienie ludziom tej prawdy, powinno być jedną z kluczowych misji branży finansowej" - tłumaczy Radosław Gołaszewski.

Pojawiają się też głosy mówiące o konieczności nowelizacji ustawy o IKZE, tak, aby podstawy prawne zachęcały Polaków do oszczędzania.

Prognozy dotyczące IKZE są różne. Jedni zwracają uwagę na bliską perspektywę, czyli na koniec roku kalendarzowego i związane z nim zainteresowanie kontami, inni widzą rozwój IKZE w dłuższej perspektywie. "Już teraz warto pomyśleć nad możliwościami dalszego uatrakcyjnienia produktów" - mówi Mariusz Zagajewski. Czynnikiem wzrostu popularności IKZE może być też ewentualna zmiana polityki podatkowej.

Joanna Zdziarska

 

Zobacz firmy: Axa, Compensa, Generali, KNF, PZU, Pramerica

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-09-27 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.