Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-09-18 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2012-09-19  

|<<

   

 >>|

2012-09-18  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-09-17  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-09-18

Dz.U. nr: 3082

KNF: nowy produkt dla III filaru

(Axa, KNF, KOIU Razem, KPRM, MF, MPiPS, Mazars, PZU, RzU, Wojewódka i Wspólnicy)

Konferencja zorganizowana przez KNF miała na celu wskazanie możliwych kierunków zmian w III filarze emerytalnym. O systemie dyskutowali przedstawiciele instytucji publicznych i rynkowych - relacjonuje Anna Trzcińska

 

Komisja Nadzoru Finansowego zorganizowała wczoraj konferencję "Jak pobudzić oszczędzanie na emeryturę?". Dyskusję otworzył prof. Lesław Gajek, zastępca przewodniczącego KNF, który przedstawił liczby dotyczące oszczędności zgromadzonych w III filarze, niedostatki systemu oraz propozycje jego upowszechnienia.

Trzeba mieć jakieś zachęty do tego, aby oszczędzać.

Emerytalne Konto Oszczędnościowe

Prof. Lesław Gajek przedstawił też założenia nowego produktu - Emerytalnego Konta Oszczędnościowego. "Trzeba mieć jakieś zachęty do tego, aby oszczędzać" - mówił profesor. Według KNF taką zachętą mogłaby być ulga podatkowa. Główne założenia EKO to jednolita wysokość składki, określona na przystępnym poziomie oraz system zachęt podatkowych.

Propozycja KNF była wstępem do dyskusji wśród zaproszonych gości. "Kwestia mobilizacji oszczędzania to rzecz bardzo ważna" - powiedział Adam Jasser, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarz Rady. Według niego problem stanowi zachęta dla osób o bardzo niskich dochodach. Zauważył też, że dyskusja o systemie emerytalnym jest bardzo potrzebna, jednak z podejmowaniem decyzji należałoby poczekać.

Marek Bucior, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej uważa, że III filar nie funkcjonuje dobrze. Zamiast wprowadzać nowy produkt można zmodyfikować już istniejące. Zaznaczył też, że resort pokładał duże nadzieje w IKZE i należy ten produkt zmodyfikować, m.in. według niektórych propozycji KNF-u. Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odnosząc się do IKZE, powiedział, że należy poczekać, aby zobaczyć, czy coś zadziała.

"Emeryci cały czas nie byli świadomi, jak niskie będą emerytury" - powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Ubezpieczonych. Dlatego dodatkowe oszczędzanie nie było oczywiste. Podkreśliła też problem braku podstawowej wiedzy ekonomicznej oraz kwestię tego, że - aby inwestować - trzeba mieć z czego.

Oszczędzanie na emeryturę powinno być efektywne i bezpieczne.

Problem efektywności oszczędzania

W drugiej części konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli instytucji rynkowych "Jak podnieść efektywność oszczędzania na emeryturę?".

"Dotychczasowe rozwiązania nie mają oczekiwanej skali efektu" - powiedział moderator panelu, Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Razem. Dodał też, że wysokie opłaty likwidacyjne są potrzebne, ponieważ to one m.in. zachęcają do oszczędzania. Samo oszczędzanie na emeryturę powinno być efektywne i bezpieczne. Uczestnicy panelu zgodnie twierdzili, że to prawdziwa ulga podatkowa byłaby dla oszczędzających stymulująca. Anna Wijkowska, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, mówiła o potrzebie zmian systemowych i regulacyjnych oraz przedstawiła propozycję wyłączenia PPE z obowiązku nadzoru. Nie zgodziła się z nią Monika Kaczorek, partner firmy audytorskiej Mazars, która twierdzi, że szczególny nadzór wobec programów emerytalnych to element zaufania obywateli.

Łukasz Kwiecień, wiceprezes zarządu PZU TFI, oprócz podkreślenia wagi ulgi podatkowej jako optymalnej zachęty do oszczędzania, mówił też o tym, że przydałaby się gwarancja niezmienności przepisów dotyczących oszczędności. Obecne przepisy nie są według niego odpowiednie. Podsumowując spotkanie Radosław Gołaszewski, członek zarządu Axy, powiedział, że efektywność oszczędzania można osiągnąć dzięki powszechności oraz prostym, przewidywalnym i pewnym zasadom.

Konferencja KNF wykazała potrzebę zmian w dotychczasowym systemie emerytalnym. Według uczestników panelu nie trzeba od razu wprowadzać nowego produktu, wystarczy modyfikacja już istniejących. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważne dla oszczędzania są zachęty podatkowe.

Anna Trzcińska

Zobacz też:

Dziennik Gazeta Prawna, nr 181 (2012-09-18), str. A14, Elżbieta Glapiak, KNF za rozbudową III filaru systemu emerytur

newseria.pl, KNF chce spopularyzować III filar. Proponuje szerokie ulgi podatkowe dla odkładających na emeryturę


Wprowadzanie nowego produktu do III filaru, podczas gdy dotychczasowe nie spełniają oczekiwań, nie wydaje się być dobrym pomysłem. Dopiero co wprowadzono IKZE, po którym wiele się spodziewano (ale nie wyszło). Jakimś rozwiązaniem są może zmiany właśnie w IKZE? Choć podobno na zmiany czas nieodpowiedni, bo kryzys i takie tam. Ale czy kiedyś w ogóle będzie dobra pora?

Anna Trzcińska

 

Zobacz firmy: Axa, KNF, KOIU Razem, KPRM, MF, MPiPS, Mazars, PZU, RzU, Wojewódka i Wspólnicy

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-09-18 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.