Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-07-20 >>>

 

Prawo

 

Nawigacja

2012-07-23  

|<<

   

 >>|

2012-07-20  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-07-19  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-07-20

Dz.U. nr: 3040

SN: szkody zalaniowe na zasadzie winy

(RzU, SN, )

+ Szkody zalaniowe na zasadzie winy

+ Stanowisko SN anachroniczne

 

Sąd Najwyższy 18 lipca 2012 r. w 3-osobowym składzie wydał uchwałę, że artykuł 433 k.c. nie stanowi podstawy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wylaniem wody w budynku z lokalu do innego lokalu (zobacz: uchwałę SN). Uchwała jest odpowiedzią na zapytanie katowickiego sądu okręgowego. Zapytanie w tej sprawie niedawno skierował także Rzecznik Ubezpieczonych (zobacz: RzU pyta SN o szkody zalaniowe). Podjęta przez Sąd Najwyższy uchwała nie ma mocy zasady prawnej.

Artykuł 433 k.c. nie stanowi podstawy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wylaniem wody w budynku z lokalu do innego lokalu.

Sąd okręgowy w uzasadnieniu zapytania pisał:

"Można więc chyba uznać, że "przelać się" i "wylać" to pojęcia tożsame a zawężanie pojęcia "wylanie" do sytuacji, gdy ciecz przemieszcza się przez otwór w ścianie zewnętrznej nie ma uzasadnienia. Różnicowanie tych pojęć prowadzić zresztą może do kuriozalnej sytuacji wskazywanej w literaturze, a mianowicie - w wypadku przelania się wody zarówno przez balkon, po zewnętrznej ścianie budynku, jak i przez sufit - z jednego zdarzenia powstawałaby szkoda w lokalu położnym niżej oceniana w dwóch różnych reżimach odpowiedzialności, bowiem szkoda powstała z zalania ściany zewnętrznej lokalu na zasadzie ryzyka, a szkoda powstała z zalania sufitu na zasadzie winy".

Prof. Paweł Księżak z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego, uważa, że stanowisko SN jest anachroniczne. Ewa Ceret, radca prawny, specjalizujący się w ubezpieczeniach, wskazuje, że przyjęcie zasady ryzyka ułatwiałoby sytuację poszkodowanego.

Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych komentuje, że w przeciwieństwie do szkód zalaniowych, które zdarzyły się między kondygnacjami, sytuacje wypadnięcia czy wylania czegoś przez okno czy balkon są bardzo rzadkie. (EMO)

Za:

Sąd Najwyższy

Dziennik Gazeta Prawna, nr 140 (2012-07-20), str. B8, Katarzyna Araczewska, Zalani będą szukać winnego

 

Linki:  

Zobacz także:

Komentarz Bartosza Paczesnego


Podjęta w 3-osobowym składzie uchwała SN pokazuje, w jakim kierunku najprawdopodobniej Sąd pójdzie przy odpowiedzi na pytanie Rzecznika Ubezpieczonych. Nie spodziewałabym się, że zasada ryzyka zostanie uznana jako obowiązująca.

Anna Sitarek

 

Zobacz firmy: RzU, SN,

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-07-20 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.