Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2011-05-25 >>>

 

Komentarze

 

Nawigacja

2011-05-26  

|<<

   

 >>|

2011-05-25  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2011-05-24  

|<<

     

 

Data publikacji: 2011-05-25

Dz.U. nr: 2751

Komentarz do: Ubezpieczyciele pchali w przepaść?

Z ubezpieczeniem kredytu kupieckiego wiąże się pewien problem - wycofywanie limitów. Klienci często mają wrażenie, że składka płacona zakładom ubezpieczeń jest nie za ochronę, a za oczekiwanie na informację. Kiedy u kontrahenta pojawiają się sygnały o ewentualnych możliwościach przejściowych zatorów płatniczych, zakłady ubezpieczeń kredytów kupieckich szybko wycofują limity dla tego kontrahenta. Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za nowe faktury, a składka jest płacona przecież od całego obrotu.

Z jednej strony przecież nic się złego jeszcze nie dzieje. Kontrahent reguluje swoje zobowiązania, a ubezpieczony chce nadal sprzedawać mu swoje towary - na tym przecież polega prowadzony przez niego biznes. Ryzyko niewypłacalności kontrahenta chciał przerzucić na zakład ubezpieczeń, który zresztą się na to zgodził, zawierając umowę ubezpieczenia. Wypowiadanie limitów można porównać do ubezpieczeń majątkowych (choć to trochę inny charakter ubezpieczenia) - zawieramy ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń w lipcu 2011 r. na roczny okres ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń w styczniu 2012 r. przesyła do ubezpieczonego wypowiedzenie z zakresu ochrony ryzyka zalania przez topniejący śnieg, bowiem okazało się, że śniegu jest tak dużo, że to ryzyko jest zbyt wysokie dla zakładu ubezpieczeń.

W ubezpieczeniach majątkowych taka sytuacja jest niewyobrażalna i powszechnie rodziłaby oburzenie nie tylko ubezpieczonych, lecz także środowiska ubezpieczeniowego.

Dlaczego więc na podobne działanie zakładów ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia należności się godzimy? Czy nie powinno być tak, że zakład ubezpieczeń, zawierając roczną umowę ubezpieczenia, bierze na siebie ryzyko zdarzeń, które w tym roku powstaną?

Jarosław Oleksy

Prezes Zarządu

 

Linki:  

Zobacz komentowany tekst:

Ubezpieczyciele pchali w przepaść?

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2011-05-25 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.