Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2008-06-13 >>>

 

Rynek

 

Nawigacja

2008-06-16  

|<<

   

 >>|

2008-06-13  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2008-06-12  

|<<

     

 

Data publikacji: 2008-06-13

Dz.U. nr: 2010

Amerykański kryzys a inwestycje w Polsce

(CU)

Kryzys na rynku nieruchomości w USA, mimo że na razie nie wywołał zapaści w gospodarce europejskiej, powoduje, że decyzje inwestycyjne podejmowane na polskim rynku są zdecydowanie bardziej zachowawcze. - wynika z analiz i prognoz sytuacji gospodarczej w Polsce, przeprowadzonej przez Commercial Union

 

Od jakiegoś czasu istotne miejsce w dyskusji przedstawicieli rynku finansowego zajmuje kwestia kryzysu na rynku nieruchomości w USA.

Amerykańska recesja

b>Grzegorz Latała, główny ekonomista CU Invest Management, mówi, że zgodnie z prognozami analityków, oczekiwany jest dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości, gdyż "nie widać tam istotnych oznak poprawy w nieruchomościach". A jest to kwestia o tyle istotna, że omawiany kryzys "rozlewa się" do pozostałych sektorów gospodarki USA, m.in. do sektora przedsiębiorstw, gdzie widoczny jest spadek koniunktury, a tym samym spadek zysków. Jak stwierdził Grzegorz Latała, "wszystko to kumuluje się do scenariusza, w którym gospodarka amerykańska prawdopodobnie wejdzie w ujemny wzrost gospodarczy lub też wzrost gospodarczy będzie bardzo bliski zeru". Zgodnie z przewidywaniami, może to nastąpić w II kwartale br. Słaby wzrost gospodarczy przewidywany jest również na 2009 r.

Amerykański kryzys hipoteczny odcisnął się na europejskiej gospodarce w zaskakująco małym stopniu.

Prelegent stwierdził, że amerykański kryzys odcisnął się co prawda również na europejskiej gospodarce, jednak "w zaskakująco niewielkim stopniu". Wzrost gospodarczy w Strefie Euro w 2008 r. szacowany jest wprawdzie na 1,6-1,7% rok do roku, niemniej jednak, jak podkreślał Grzegorz Latała, jest to sytuacja stosunkowo dobra. Rokiem pozytywnego odbicia koniunktury nie będzie jednak również 2009 r., w którym wzrost utrzyma poziom z 2008 r.

Jeśli chodzi o wpływ amerykańskiego kryzysu hipotecznego na polski rynek, to przejawia się on głównie w dwóch kanałach: finansowym i handlowym. W pierwszym z nich najbardziej widoczną reperkusją jest wzrost kosztu pieniądza, wpływający na podniesienie kosztów kredytów denominowanych, zwłaszcza w euro i frankach. Jeśli chodzi o kanał handlowy, spada dynamika eksportu z Polski do Strefy Euro, jako że dynamika eksportu z tej Strefy również spada. Grzegorz Latała uspokaja jednak, że w najbliższych latach "dynamika eksportu w Polsce nie załamie się, chociaż będziemy mieli do czynienia z osłabieniem dynamiki eksportu generalnie. "

Sytuacja na giełdzie

Rafał Janczyk, dyrektor ds. inwestycyjnych w CU Investment Management, omawiając sytuację na polskiej giełdzie, wskazał na dość regularne przeplatanie się okresów hossy i bessy w całym okresie jej działalności, to jest od kwietnia 1991 r. Podkreślając regularność historycznych trendów w spadkach giełdowych, po których niezmiennie następowały wzrosty, prelegent stwierdził, że "zasięg spadków i długość trwania sugeruje, że jest jakaś szansa na to, że i tym razem opuścimy strefy spadków".

Prognozy dotyczące sytuacji na giełdzie uzupełnione zostały wnioskami z badań, przeprowadzonych wśród osób aktywnie angażujących się w działalność inwestycyjną. Agnieszka Płatek-Ciuk, menedżer ds. badań i analiz, opierając się na wynikach badań,

W br. inwestorzy są znacznie ostrożniejsi w kwestii inwestycji w TFI.

stwierdziła, że w 2008 r. nastąpiła zmiana w postrzeganiu instrumentów inwestycyjnych. Coraz więcej inwestorów ostrożnie podchodzi w ostatnim czasie do inwestowania w TFI, które postrzegane są w związku z giełdową bessą jako mało bezpieczne. Za mniej opłacalne uznawane są również akcje. Większym zaufaniem inwestorów cieszą się natomiast lokaty bankowe, które uważane są bezpieczne instrumenty. Respondenci pytani o kierunki inwestycji, które uważają w bieżącej sytuacji za najbardziej atrakcyjne, wymieniają natomiast głównie surowce (ropa, gaz) oraz energię.

Odpowiedź CU

Odpowiedzią CU na rosnące zainteresowanie inwestorów zarówno różnego rodzaju gwarancjami, jak i obserwowanym wzrostem cen surowców, jest m.in. wprowadzenie do oferty 4-letniego produktu strukturyzowanego "CU Gwarancja Światowe Surowce" (zobacz: Nowa struktura CU). Jest to produkt, który daje gwarancję odzyskania wpłaconego kapitału, umożliwiając jednocześnie uzyskanie zysków z inwestycji w indeks BNP Paribas COMAC 12 ER, powiązany z rynkami surowców (metale przemysłowe i szlachetne, surowce energetyczne oraz towary rolne). Marek Przybylski, prezes CU TFI i CU Investment Management, podkreśla, że konstrukcja produktu pozwala zaspokoić jednocześnie "dwie istotne potrzeby klientów - ochronę wpłacanego kapitału wobec wysokiej niepewności na giełdach oraz poszukiwanie nowych źródeł zysków".

To, czego pragną klienci, to ochrona kapitału oraz nowe źródła zysku.

W ostatnim okresie grupa CU poszerzyła także ofertę inwestycyjną o nowe fundusze inwestycyjne i kapitałowe, gdyż, jak podkreślił Marek Przybylski, "gdy akcje tanieją, część inwestorów zaczyna na nowo interesować się inwestycjami w tę kategorię aktywów." CU TFI wprowadziło cztery nowe subfundusze akcyjne do swojego funduszu parasolowego. Są to subfundusze o wyraźnym profilu: CU Małych Spółek, CU Nowych Spółek, CU Nowoczesnych Technologii oraz CU Akcji Europy Wschodzącej. Oferta ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych CU Życie została natomiast rozszerzona o trzy fundusze aktywnej selekcji: stabilny, zrównoważony i dynamiczny (zobacz: Szersza oferta UFK w Bonus VIP). Aktywa tych funduszy lokowane są poprzez nabywanie - w odpowiednich proporcjach - jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych CU TFI. Nowe fundusze przeznaczone są dla klientów korzystających z ubezpieczenia inwestycyjnego Bonus VIP ze składką jednorazową w wysokości min. 10 tys. zł.

Joanna Wegrzyn

Również:

Parkiet, nr 135 (2008-06-13), str. 10, NCH, Towarzystwo nie dba o wpłaty w tym roku

Puls Biznesu, nr 115 (2008-06-13), str. 29, ADM, Commercial Union stawia na surowce

 

Zobacz firmy: CU

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2008-06-13 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.