Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 Mapa strony

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Ostatnie Dzienniki:

Artykuł: <<< 2017-09-04 >>>

 

Grupa PZU: KORPO ma RACJE

 

Nawigacja

2017-09-05  

|<<

   

 >>|

2017-09-04  

<<<

>>>

 >>|

2017-09-01  

|<<

     

 

Data publikacji: 2017-09-04

Dz.U. nr: 4315

PZU Lab: nogi twardo na ziemi, głowa pełna pomysłów

(PZU, PZU Lab, PZUW)

PZU Lab nie goni za składką. Ma od teraz - jako samodzielna spółka Grupy PZU - inne priorytety i zadania. Osią naszych zainteresowań będzie praca z klientami Grupy PZU nad rentownością i rozbudowywanie projektów, które zwiększają bezpieczeństwo firm. W ten sposób dążymy do sytuacji win-win, bo ograniczenie szkód to korzyść i dla klienta, i dla nas. - Maciej Tymusz, Tomasz Huś, PZU Lab

 

PZU Lab - do niedawna funkcjonujący jako projekt w ramach struktur PZU - w lipcu stał się spółką komercyjną (zobacz: PZU Lab samodzielną spółką w grupie PZU). Skąd taka decyzja? To naturalna konsekwencja udanego projektu. Przez ostatnie dwa lata PZU Lab jako wewnętrzna inicjatywa dynamicznie się rozwijał i zdobył ogromne zaufanie klientów. Formuła projektowa ma jednak swoje granice - głównie prawne i komercyjne. Dotarliśmy do tej granicy dlatego utrzymanie tempa rozwoju i realizacja naszych planów wymagała zmiany formuły i powołania dedykowanej spółki.

Dwie nogi

PZU Lab będzie stał na dwóch nogach: inżynieryjnej i projektowo-innowacyjnej. W części inżynieryjnej - znajdującej się pod skrzydłami Dariusza Gołębiewskiego, twórcy idei projektu PZU Lab, a obecnie wiceprezesa spółki - pozostajemy przy dotychczasowych głównych obszarach działalności PZU Lab. Chcemy się skupić na bliskiej pracy z klientem, szkoleniach, surveyach, a także tworzeniu scenariuszy zdarzeń, co jest naszą szczególną kompetencją. Scenariusze zdarzeń to kompleksowe opracowanie, które powstaje po wizycie naszych inżynierów u klienta - znajdują się w nim opisy możliwych szkód, informacje o spodziewanych zniszczeniach i czasie przestoju, wycena konsekwencji, informacje o produktach ubezpieczeniowych pokrywających daną szkodę. To kompendium wiedzy zarządczej dla managementu dużych firm, stanowiące dobry wstęp do prac i rozważań nad możliwościami ograniczania ryzyka w ich przedsiębiorstwach.

Często w ubezpieczeniach kontakt z klientami ogranicza się do zawarcia umowy, odnowienia i ewentualnie likwidacji szkód. Nam chodzi o to, by z klientami współpracować na co dzień, a także rozwijać takie projekty, które zapewnią wzrost poziomu bezpieczeństwa. To zadanie dla nogi projektowo-innowacyjnej PZU Lab. Pomysłów mamy wiele, a z czterema z nich wyjdziemy do klientów już w bardzo bliskiej przyszłości. Będą to:

+ wykorzystanie sztucznej inteligencji do zapobiegania awarii maszyn,

+ szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości,

+ systemy antydronowe,

+ cyberochrona dla przemysłu.

W zasięgu ręki

Pierwszy z projektów będzie naszym zdaniem cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dziś już funkcjonują systemy służące do wykrywania przyszłych awarii, jednak nasze rozwiązanie bazujące na sztucznej inteligencji będzie w stanie zgłosić problem kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt godzin wcześniej niż obecne systemy. Z punktu widzenia przemysłu to gigantyczny skok jakościowy. Tego typu modele predykcyjne oparte na AI dedykowane będą największym instalacjom przemysłowym w kraju, dając realną szansę na uniknięcie gigantycznych w swoich rozmiarach szkód w majątku firmy.

PZU Lab będzie stał na dwóch nogach: inżynieryjnej i projektowo-innowacyjnej.

Ale bezpieczeństwo to nie tylko maszyny, lecz także ludzie i ich zdolność do odpowiedniej reakcji w sytuacji awaryjnej. Z tą myślą przygotowaliśmy szkolenia, które dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości pozwalają przećwiczyć sytuację zagrożenia w praktyce. Na początek skupiliśmy się na sektorze energetycznym. O ile operatorzy bloków energetycznych są zazwyczaj dość dobrze wyszkoleni, o tyle brakuje szkoleń dla osób, które są "w polu" i fizycznie muszą zareagować na sytuację awaryjną. Dlatego chcemy założyć im okulary VR, dać im poczuć, jakby uczestniczyli w realnym zdarzeniu, i pozwolić obserwować, jakie są skutki ich działań.

Kolejny nasz projekt to systemy antydronowe. Możliwość wykorzystania dronów w sposób zagrażający bezpieczeństwu (zarówno instalacji przemysłowych, jak i np. podczas imprez masowych) to niemały problem, o którym niewiele się mówi. Dron może posłużyć do szpiegostwa przemysłowego - może podpatrywać, jak wygląda i funkcjonuje instalacja konkurenta, a nawet - co zarząd wyświetla na ekranie podczas prezentacji. Dron może też spowodować fizyczne szkody - w najprostszym scenariuszu może chociażby wlecieć na teren instalacji i uderzyć w jej wrażliwy element. Ochroną antydronową bardzo zainteresowani są też organizatorzy imprez masowych - nie ma w zasadzie większych przeszkód, by dron wleciał nad stadion i wypuścił jakąś szkodliwą substancję. A nawet jeśli wypuszczony gaz nie byłby szkodliwy, to panika, która mogłaby wybuchnąć w takiej sytuacji, mogłaby zebrać tragiczne żniwo. Tymczasem obecnie funkcjonujące systemy antydronowe ograniczają się właściwie do zestrzeliwania maszyn, które mogą zagrozić bezpieczeństwu. Ponieważ my swoje rozwiązania chcemy kierować do przemysłu, to naszym celem jest raczej zakłócenie komunikacji między operatorem a samolotem bezzałogowym, przejęcie kontroli nad dronem i jego bezpieczne lądowanie w innym miejscu.

Preferencyjny dostęp do rozwiązań PZU Lab będą mieli klienci PZU i TUW PZUW.

Listę projektów zamyka ochrona cybernetyczna instalacji przemysłowych. Dotychczasowe rozwiązania mierzące się z tematem cyberochrony nie skupiały się na przemyśle, a zagrożenie, jakie wiąże się z potencjalnym atakiem na jednostkę przemysłową, jest ogromne. Dlatego chcemy tę lukę wypełnić.

O tych rozwiązaniach z pewnością będzie okazja porozmawiać podczas naszej corocznej konferencji RED - Risk Engineering Days, którą planujemy na w dniach 2-3 października br. w Sopocie.

Bliższa ciału koszula

Głównym celem PZU Lab jest zwiększenie rentowności PZU i TUW PZUW, dlatego preferencyjny dostęp do naszych rozwiązań będą mieli klienci Grupy PZU. Część naszych rozwiązań - nierzadko budowanych przez polskie, innowacyjne start-upy - jest unikatowa nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Przekłada się to na duże zainteresowanie ze strony naszych klientów oraz potencjał oferowania naszych usług również szerzej w kraju, a w przyszłości być może również za granicą.

Szczególnie duży potencjał widzimy w komercjalizacji systemów antydronowych i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Przemysł na takie rozwiązania czeka.

Maciej Tymusz

Przewodniczący Rady Nadzorczej PZU Lab, Dyrektor Zarządzający w Pionie Klienta Korporacyjnego PZU

Tomasz Huś

Prezes Zarządu PZU Lab


Partnerem cyklu jest PZU.
Archiwum:

Grupa PZU: KORPO ma RACJE

Zobacz firmy: PZU, PZU Lab, PZUW

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2017-09-04 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.