Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-12-20 >>>

 

Z innej strony biurka

 

Nawigacja

2012-12-21  

|<<

   

 >>|

2012-12-20  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-12-19  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-12-20

Dz.U. nr: 3147

Narzędzia dla risk menedżera

(Generali, Gothaer, Polrisk, Risk Logic, Uniqa)

Wiedza i doświadczenie zawodowe to niezbędne narzędzia w pracy menedżera ryzyka. Wsparte odpowiednimi raportami pozwalają odpowiednio zanalizować potrzebne dane. - Anna Trzcińska

 

Menedżer ryzyka musi dostrzegać zagrożenia z każdego obszaru działalności firmy (zobacz: Wyzwania risk menedżera). Aby robić to sprawnie i dobrze potrzebuje w codziennej pracy narzędzi, które umożliwią mu odpowiednie wyodrębnienie niezbędnych danych.

Wiarygodna informacja jest kluczowa.

Własna głowa

Jakie są podstawowe narzędzia w pracy menedżera ryzyka? "Jego własna głowa, wyobraźnia, doświadczenie, otwartość umysłu" - wylicza Sławomir Pijanowski, prezes Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem Polrisk. Poza tym ważne jest stworzenie własnej metodyki pracy, dzięki której menedżer ryzyka z różnych dostępnych danych w firmie przetworzy je na wartościową informację zarządczą i konkretne rekomendacje wspomagające podejmowanie decyzji przez zarząd przedsiębiorstwa. Wiarygodna informacja jest kluczowa, gdyż na jej podstawie menedżer ryzyka musi wyrobić sobie całościowy pogląd na ryzyka w danym obszarze firmy.

Narzędzia pracy menedżera ryzyka w dużym stopniu zależą od rozwiązań przyjętych w danej firmie. "Należą do nich systemy pozwalające na gromadzenie i analizę jakościowych informacji na temat profilu ryzyka" - wyjaśnia Jarosław Boguszyński, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem w Uniqa. Odrębną grupą narzędzi są narzędzia ilościowe, pozwalające na modelowanie ryzyk występujących w działalności ubezpieczyciela. "Jednak najważniejszym narzędziem pozostaje od zawsze własna głowa i zasób doświadczeń zgromadzonych w dotychczasowej karierze zawodowej" - przyznaje Jarosław Boguszyński.

Najważniejszym narzędziem pozostaje od zawsze własna głowa i zasób doświadczeń.

Inne narzędzia

Do podstawowych narzędzi w swojej pracy Rafał Rudnicki, prezes Risk Logic, zalicza techniki trenerskie, negocjacyjne i analityczne. Nie bez znaczenia jest także planowanie czasu i zarządzanie projektami.

"Ankiety, formularze i oczywiście Excel" - dodaje do tej listy Łukasz Kowalski, starszy specjalista ds. zarządzania ryzykiem w Generali. Podkreśla też, że coraz częściej pojawiają się zintegrowane systemy zarządzania ryzykiem połączone z mapowaniem procesów, jak również takimi obszarami jak BCM czy Compliance.

Istnieje wiele różnych dedykowanych narzędzi w zależności od branży i obszaru ryzyka w firmie. "Od prostego arkusza kalkulacyjnego, uzupełnionego makrami, np. w visual basicu do dedykowanego oprogramowania obejmującego obsługę i rejestrację szkodowości, rejestry ryzyka, konkretną technikę analizy ryzyka, czy zarządzanie rolami wynikającymi z wdrożonej polityki zarządzania ryzykiem itp." - wylicza Sławomir Pijanowski.

Narzędzia powinny przede wszystkim umożliwić odpowiednie raportowanie w zakresie metod zarządzania ryzykiem oraz samego ryzyka.

Odpowiednia relacja

Z kolei Hubert Grochowski, główny specjalista ds. zarządzania ryzykiem w Gothaerze, zaznacza, że stosowane narzędzia powinny w pierwszej kolejności umożliwić odpowiednie raportowanie w zakresie metod zarządzania ryzykiem oraz samego ryzyka. "Zasady dotyczące raportowania powinny zapewniać odpowiednio wyważoną relację pomiędzy istotnością, zakresem oraz szybkością przekazywanych danych" - podkreśla i dodaje, że stosowane narzędzia powinny także umożliwiać odpowiednią agregację danych, która dałaby możliwość podejmowania decyzji zarządowi spółki w oparciu o racjonalne podstawy merytoryczne.

Menedżerowie ryzyka podkreślają, że w zarządzaniu ryzykiem ważny jest dostęp do odpowiednio wyodrębnionych i zagregowanych danych. Narzędzia przez nich stosowane muszą to zapewnić. Oprócz wszelkich raportów, analiz, formularzy, niezbędne w pracy menedżera ryzyka są własna głowa oraz doświadczenia zawodowe.

Anna Trzcińska

 

Archiwum: Z innej strony biurka

 

Zobacz firmy: Generali, Gothaer, Polrisk, Risk Logic, Uniqa

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-12-20 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.