Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-10-11 >>>

 

Z innej strony biurka

 

Nawigacja

2012-10-12  

|<<

   

 >>|

2012-10-11  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-10-10  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-10-11

Dz.U. nr: 3099

Podstawowe narzędzia w pracy likwidatora

(Control Expert, Crawford, Cunningham Lindsey, ING, LCS, Liberty Direct)

W pracy likwidatora pomocne są laptopy ze specjalnym oprogramowaniem i inne urządzenia elektroniczne. Jednak najważniejszy jest analityczny, otwarty umysł. - Anna Trzcińska

 

Likwidator szkód, aby dobrze wykonać swoją pracę musi posługiwać się szeregiem narzędzi - od laptopa z zaawansowanym oprogramowaniem po miarę oraz aparat fotograficzny. Jednak najważniejsze jest, co ma w głowie.

Jednym z podstawowych narzędzi w pracy likwidatora szkód jest umowa ubezpieczenia.

Podstawowe narzędzia

Jednym z podstawowych narzędzi w pracy likwidatora szkód jest umowa ubezpieczenia. "Pracę nad danym przypadkiem rozpoczynamy właśnie od jej dokładnej analizy - sprawdzamy co się stało i czy dane zdarzenie jest objęte zakresem umowy, czy są jakieś okoliczności wyłączające odpowiedzialność" - wyjaśnia Joanna Tołwińska, dyrektor ds. wypłat świadczeń w ING Życie. Bardzo ważne są także procedury wewnętrzne dotyczące rejestracji zdarzeń, sposobu postępowania, terminów rozpatrywania wniosków czy procesu kontaktowania się z klientem. Do tego dochodzą przepisy prawne: ustawy oraz rozporządzenia.

Likwidator powinien także opanować podstawowe programy komputerowe, w tym arkusz kalkulacyjny. "W większości wypadków przy prowadzeniu szkód pożarowych, zalaniowych lub z polis CAR/EAR potrzebna jest praktyczna znajomość programów kosztorysowych" - mówi Radosław Sęczyk z Cunningham Lindsey. Dodaje też, że przy likwidacji szkód technicznych, budowlanych, ale także majątkowych przydatna jest umiejętność korzystania w zakresie podstawowym z programów CAD. "W dobie rozwoju komunikacji elektronicznej większość materiałów przekazywana jest tą drogą, a co za tym idzie - dokumentacja techniczna wysyłana jest w formie elektronicznej" - wyjaśnia Radosław Sęczyk.

Likwidatorzy w codziennej pracy wykorzystują także systemy likwidacji szkód. Wspomina o tym Leszek Tejwan, członek zarządu Control Expert. "Są to specjalistyczne programy komputerowe do likwidacji szkód, zawierające dostęp do wszelkiego rodzaju baz danych" - wyjaśnia Wojciech Groblewski, wicedyrektor ds. likwidacji szkód w Liberty Direct.

Jeśli chodzi o narzędzia bardziej praktyczne, likwidator nie może obejść się bez sprzętu elektronicznego: laptopa, aparatu fotograficznego, miary elektronicznej. Przydaje się też zakreślacz do zaznaczania w dokumentach wszystkich najważniejszych elementów mających wpływ na okoliczności powstania zdarzenia. "Ale... najważniejszym narzędziem pracy likwidatora jest jego chłonny umysł wykazujący cechy doskonałego analityka" - podsumowuje Janusz Fajfer, kierownik Działu Likwidacji Szkód w Crawfordzie.

Najważniejszym narzędziem pracy likwidatora jest głowa i otwarty umysł.

Osobowość renesansowa

Jest jeden element, zajmujący ważne miejsce w profilu likwidatora, i tak naprawdę to rozwój tego elementu jest drogą do bycia mistrzem w tej profesji. "To otwartość umysłu i szerokie zainteresowania - w pewnym sensie taka osobowość renesansowa" - mówi Adam Babik, prezes zarządu LCS-Loss Control Service. Także Radosław Sęczyk potwierdza, że nieodmiennie najważniejszym narzędziem pracy likwidatora jest głowa i otwarty umysł.

Otwartość umysłu musi być dodatkowo wyrazem gotowości do poszukiwania i analizy różnych alternatywnych koncepcji w szkodzie, a także zakładać szczere dążenie do ustalenia całej prawdy o zdarzeniu. Uzupełnieniem tego jest wspomniana powyżej renesansowa osobowość - szkody zawsze są nieprzewidywalne, a ponieważ pozostają immanentnie związane z toczącym się życiem, to w przeważającej większości zaskakują likwidatorów swoimi mechanizmami i rozmaitością okoliczności, jakie się z nimi wiążą. "W takiej sytuacji, aby móc zobaczyć to, co tak naprawdę się stało, w imię zasady: "aby widzieć trzeba wiedzieć" likwidator musi dysponować zdecydowanie szeroką wiedzą z wielu różnych dziedzin, najlepiej dodatkowo mieć różnorodne zainteresowania" - wyjaśnia Adam Babik.

Likwidatorzy szkód w swojej pracy mogą liczyć na wsparcie ze strony specjalnych programów komputerowych, urządzeń elektronicznych, a jednym z podstawowych narzędzi w codziennych obowiązkach jest umowa ubezpieczenia. Jednak bez szczególnych umiejętności, otwartego umysłu i ciągłej chęci samodoskonalenia się, likwidator nie będzie mistrzem w swojej profesji.

Anna Trzcińska

 

Archiwum: Z innej strony biurka

 

Zobacz firmy: Control Expert, Crawford, Cunningham Lindsey, ING, LCS, Liberty Direct

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-10-11 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.