Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-04-20 >>>

 

Szkody

 

Nawigacja

2012-04-23  

|<<

   

 >>|

2012-04-20  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-04-19  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-04-20

Dz.U. nr: 2979

Odszkodowanie mimo braku badań

(PZU, RzU, UOKiK)

+ Sąd nakazał wypłatę z AC pomimo nieważnego badania technicznego

+ Pełnomocnik powołał się na klauzulę abuzywną

 

Opolski sąd nakazał PZU wypłatę odszkodowania z autocasco za uszkodzony samochód pomimo braku ważnego badania technicznego w momencie kolizji.

W marcu 2011 r. kierowca rozbił auto w wyniku zderzenia z sarną. Naprawa w autoryzowanym serwisie kosztowała ponad 13 tys. zł. PZU odstąpiło jednak od wypłaty odszkodowania, powołując się na zapisy OWU o braku odpowiedzialności w przypadku nieważności badań technicznych.

Nieważne badania techniczne nie mogą być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania.

Poszkodowany zdecydował się jednak na skierowanie sprawy do sądu. W pierwszej instancji sąd przyznał rację ubezpieczycielowi. Po odwołaniu, Sąd Okręgowy wydał wyrok korzystny dla klienta i zasądził PZU zwrot kosztów naprawy pojazdu, wynajęcia pełnomocnika oraz pokrycie kosztów sądowych. Sądowi pomogła opinia złożona w sprawie przez Rzecznika Ubezpieczonych.

Klauzula z OWU mówiąca o tym, że "ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie był zarejestrowany lub nie posiadał ważnego badania technicznego" została wpisana we wrześniu 2011 r. do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. (KAC)

Za:

Gazeta.pl Opole, (2012-04-19), Anna Pawlak, Przetarł drogę sądową przeciwko firmom ubezpieczeniowym


Wyrok sądu może okazać się bardzo istotny dla rynku. Sąd potwierdził, że pomiędzy szkodą a niedochowaniem pewnych działań prewencyjnych po stronie klienta (niezależnie od tego czy będą to badania techniczne, czy zabezpieczenie kluczyków lub dokumentów), musi istnieć wyraźny związek przyczynowy, aby ubezpieczyciel mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

Co więcej może się to okazać ważne nie tylko w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, ale analogicznie w ubezpieczeniach mieszkaniowych czy pakietach dla MSP. Bo również w warunkach tych produktów podobne zapisy dotyczące działań prewencyjnych istnieją.

Oj ubezpieczyciele ostatnio szczęścia nie mają. I wspomniany wyrok sądu w Opolu, i ostatnie uchwały SN pokazują, że naprawdę będą musieli się postarać, by wypłaty odmówić. Rynek, a w tym i sądy, edukują się bowiem coraz szybciej.

No i jeszcze ta klauzula abuzywna.

Anna Sitarek

 

Zobacz firmy: PZU, RzU, UOKiK

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-04-20 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.