Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2011-11-14 >>>

 

Komentarze

 

Nawigacja

2011-11-15  

|<<

   

 >>|

2011-11-14  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2011-11-10  

|<<

     

 

Data publikacji: 2011-11-14

Dz.U. nr: 2868

Komentarz do: Odpowiedzi Marcina Z. Brody

Szanowny Panie Redaktorze,

sprawa niestety nie jest moim zdaniem tak jednoznaczna. Postawienie rozdziału usług na obciążone VAT i nie obciążone VAT na podstawie oceny dla kogo są wykonywane może doprowadzić nas do wniosku, że zawieranie ubezpieczeń przez agentów jest obciążone VAT, a przez brokerów nie jest obciążane. W moim przekonaniu przepis jednoznacznie formułuje wyłączenie dobrodziejstwa zwolnienia z VAT dla usługi doradczej. Obowiązkiem podatnika zajmującego się likwidacją szkód jest udowodnienie, że wykonywane przez niego usługi nie są usługami doradztwa. Czym zatem są?

Można powiedzieć, że jest to proste, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Na szczęście termin "doradztwo" jest słowem na tyle powszechnie stosowanym, że znajdzie się jego wiele znaczeń wyjaśnionych przed sądami i w procedurze postępowań podatkowych. Pozostaje tylko wykonywanie usługi w dozwolony sposób, najlepiej opisany szczegółowo w umowie i w odpowiednim zakresie, unikając zakresu mieszczącego się w definicji doradztwa. Oczywiście, może to być podważone przez organ skarbowy, ale tak jest zawsze i nikt nie daje gwarancji.

Czasami warto uniknąć konfliktu i zakres działań umownych można ustalić jako czynności związane z obsługą umów ubezpieczenia, podpierając to cytowanym poniżej artykułem z ustawy o pośrednictwie, rejestrując swoją działalność w tym zakresie i zgłaszając do RAU.

Art. 2. 1. Pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych, związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia.

Ustawa o pośrednictwie kontynuuje ten temat, wspominając o likwidacji szkód.

Art. 4. Pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje:

1) czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń, zwane dalej "czynnościami agencyjnymi", polegające na: pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych, zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności agencyjnych (działalność agencyjna), albo

2) czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, zwane dalej "czynnościami brokerskimi", polegające na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich (działalność brokerska).

Tu jeszcze warto również zajrzeć do interpretacji GUS, gdyż one mogą dużo wnieść do sprawy, uściślając pojęcie działalności zarówno w zakresie likwidacji, jak i usług doradczych.

Czy likwidacja szkód jest częścią wykonywania umów ubezpieczeń? Załączam cytat z Kodeksu cywilnego:

Art. 805. § 1. Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Praca likwidatora nie polega na wskazywaniu sposobu wyceny szkody, lecz na wyliczeniu zakresu szkody i jej wycenie według zasad zawartych w umowie ubezpieczenia. Ale są też biegli i ich praca zgodna z tytułem zawsze będzie obciążona VAT, podobnie jak usługi doradcze brokerów, niezwiązane z umową ubezpieczenia.

Andrzej Habich

 

Linki:  

Zobacz komentowany tekst:

Odpowiedź Marcina Z. Brody

Zobacz także:

Marcin Z. Broda, Wróżka może wyceniać


Panie Andrzeju,

1.

W żadnym miejscu nie różnicuję stawki VAT zależnie od tego, dla kogo wykonywana jest usługa. Proszę dokładnie przeczytać. Piszę natomiast, że z punktu widzenia klienta nie jest częścią usługi ubezpieczeniowej usługa likwidacyjna wykonywana na rzecz ubezpieczyciela. Tak jak nie jest nią, dajmy taki przykład, usługa telekomunikacyjna. Choć przecież niejeden ubezpieczyciel do swojego klienta w ramach likwidacji szkody dzwoni...

2.

Jeśli już ktoś chciałby mówić tu o różnicowaniu stawki VAT zależnie od tego, dla kogo jest świadczona usługa, to raczej rozróżnienia takiego dokonują ci, którzy utrzymują, że likwidatorzy pracujący dla ubezpieczycieli są z VAT zwolnieni. Nie ma bowiem chyba wątpliwości, że kancelarie odszkodowawcze VAT płacą.

3.

Pośrednicy ubezpieczeniowi mogą spać spokojnie, dokąd świadczą "usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych", bo takie właśnie zwolnienie jest wprost w ustawie o VAT zapisane. W przypadku klasycznych agentów ubezpieczeniowych wykroczenie poza ten zakres jest trudne. Brokerzy nie mają już jednak tak lekko.

4.

W przypadku brokerów "od zawsze" czynności, które nie były związane wprost z zawarciem i ewentualnie wykonywaniem umowy ubezpieczenia, były traktowane podstawową stawką VAT. Firmy brokerskie - według moich informacji - wiedzą to i stosują. Ja mówię to w czasie kursu przed egzaminem brokerskim.

Notabene podstawa prawna się zmieniała. Kiedyś była to sama klasyfikacja PKWiU, o czym - gdzieś jeszcze w 2002 czy 2003 roku - pięknie mówił w czasie Kongresu Brokerów zaproszony tam doradca podatkowy. Teraz są to właśnie te nieszczęsne "usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych" - na pewno węższe od "czynności brokerskich" z ustawy o pośrednictwie, oraz dodatkowo właśnie wyłączenie ze zwolnienia podatkowego "usług doradztwa".

5.

Jako ciekawostkę przywołam moją rozmowę z jednym z menedżerów dużego brokera po wykładzie prof. Eugeniusza Kowalewskiego w czasie tegorocznego Kongresu. Profesor mówił wtedy m.in. o podziale kurtażu na część transakcyjną i obsługową. Menedżer ów, w spółce swojej zajmujący się finansami, stwierdził, że może pomysły te są i merytorycznie, i z punktu widzenia prawa rozsądne, ale na pewno nie są rozsądne z punktu widzenia finansów. Właśnie dlatego, że nie byłoby tu już pewności, iż można do części obsługowej zastosować stawkę zwolnioną.

6.

A jeśli jesteśmy już przy brokerach i ich trudnych sprawach z VAT-em to podrzuciłbym jeszcze wredne pytanie zadane mi niedawno: jakie warunki muszą być spełnione, by rozliczenia pomiędzy dwoma brokerami, związane z tzw. ko-brokerką mogły być z VAT zwolnione?...

Ale o tym już może innym razem, bo odpowiedź i tak bardzo się już rozrosła...

Pozostaję z poważaniem,

Marcin Z. Broda

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2011-11-14 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.