Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2011-10-17 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2011-10-18  

|<<

   

 >>|

2011-10-17  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2011-10-14  

|<<

     

 

Data publikacji: 2011-10-17

Dz.U. nr: 2851

Dawno, dawniej, zbyt dawno - czyli o przedawnieniach

(IMP)

Mogłoby się wydawać, że temat przedawnienia roszczeń jest w swojej istocie banalny. Jednak gdy prowadząca poświęcone im seminarium dr Małgorzata Serwach zadawała sali pytania, często okazywało się, że udzielenie prostej odpowiedzi jest bardzo trudne. - Anna Mędrzecka

 

Po burzliwych spotkaniach Insurance Meeting Point dotyczących nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (zobacz: Obowiązkowe dla krętaczy i Obowiązkowe raz jeszcze) przyszedł czas na budzący nieco mniejsze emocje temat - przedawnienia roszczeń odszkodowawczych i ubezpieczeniowych. Seminarium poprowadziła dr Małgorzata Serwach.

Temat okazał się prosty tylko pozornie. Prowadząca przyjęła formę wystąpienia z licznymi próbami aktywizowania sali między innymi przez zadawanie pytań. Jak się szybko okazało, rozstrzygnięcia w wielu sprawach nie były wcale łatwe do osiągnięcia, a różne punkty widzenia uczestników seminarium dodatkowo podnosiły temperaturę dyskusji. Przedstawiciele Biura Rzecznika Ubezpieczonych prezentowali najbardziej prokonsumencką interpretację niejasnych zapisów, podczas gdy przedstawiciele brokerów i ubezpieczycieli wykazywali, że bynajmniej nie jest to interpretacja jedynie uzasadniona.

Czas start!

Problemy wokół tematu przedawnień można podzielić na kilka obszarów. Po pierwsze, konieczne jest ustalenie początku biegu przedawnienia. Dodatkowo prowadząca przywołała przykłady z orzecznictwa wykazując, że świadomość wystąpienia szkody nie musi oznaczać zdawania sobie sprawy z jej zakresu.

Świadomość wystąpienia szkody nie musi wiązać się ze świadomością jej zakresu.

Po drugie, trzeba przyporządkować konkretny przypadek do określonego prawem okresu, po jakim przedawnienie następuje. Trzeba też ustalić, które z działań podjętych w międzyczasie przez strony może być uznane za przyczynę zawieszenia, przerwania bądź wstrzymania biegu przedawnienia. W przypadku roszczeń ubezpieczeniowych w zasadzie bieg przedawnienia przerywa moment zgłoszenia zdarzenia objętego ubezpieczeniem lub roszczenia ubezpieczycielowi, a zaczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający otrzymał na piśmie odpowiedź ubezpieczyciela na swoje roszczenie. Pojawiły się jednak pytania o sytuacje, kiedy osoba zgłaszająca roszczenie nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela i składa odwołanie, a ubezpieczyciel po raz kolejny odpowiada (i np. podwyższa kwotę do wypłaty). Uczestnicy seminarium próbowali odpowiedzieć również na pytanie, czy w przypadku ukończenia postępowania likwidacyjnego przez zakład ubezpieczeń ponowne zawiadomienie i zgłoszenie roszczenia będzie przerywało bieg przedawnienia. Podobnie, czy zgłoszenie roszczenia z jednej umowy ubezpieczenia przerywa bieg przedawnienia z innej umowy u tego samego ubezpieczyciela.

Dodatkowo poruszony został problem przerwania biegu przedawnienia między różnymi podmiotami. W przypadku większej ilości podmiotów odpowiedzialnych, wystąpienie do sądu przeciwko jednemu z nich nie przerywa biegu przedawnienia w stosunku do reszty.

3, 10, 20...

W przypadku roszczeń stricte ubezpieczeniowych zastosowanie mają zapisy art. 819 k.c., w myśl których:

+ roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech;

+ w przypadku OC - roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach prawa o odpowiedzialności deliktowej (3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie, nie więcej niż 10 od jej wystąpienia) lub odpowiedzialności kontraktowej (10 lat lub 3 w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności);

+ bieg przedawnienia ulega przerwaniu w momencie zgłoszenia roszczenia ubezpieczycielowi na piśmie.

Aby ułatwić orientację w skomplikowanej problematyce, prowadząca wprowadziła klasyfikację możliwych roszczeń, porządkując ich przynależność do konkretnych typów, oraz wykazując, jaki zapis reguluje odpowiadające im okresy przedawnienia. Teoretyczne ustalenia w tym zakresie zostały poparte licznymi przykładami z orzecznictwa - okazało się, że bardzo często interpretacje nie są jednoznaczne. Omówione zostały też zmiany w zapisach dotyczących przedawnień, porządkujące tę problematykę. Osobno omówione zostały zasady przedawnienia dotyczące regresu.

Na koniec wystąpienia Małgorzata Serwach zapytała, czy udało się jej obecnym nieco "namieszać". Zdaje się, że faktycznie przynajmniej części uczestników seminarium uświadomiła wiele niejasności w pozornie prostej tematyce.

Anna Mędrzecka

 

Zobacz firmy: IMP

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2011-10-17 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.