Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2011-10-07 >>>

 

Prawo na weekend

 

Nawigacja

2011-10-10  

|<<

   

 >>|

2011-10-07  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2011-10-06  

|<<

     

 

Data publikacji: 2011-10-07

Dz.U. nr: 2845

Załóż grupę w internecie i pozwij

(CMS Cameron McKenna, MTK)

Jak grzyby po deszczu wyrastają serwisy internetowe służące administrowaniu i organizowaniu na odległość grup poszkodowanych mogących wystąpić z pozwem zbiorowym. - Paweł Stykowski i Aleksandra Budnicka z CMS Cameron McKenna

 

Już ponad rok minął od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym ("Ustawa"). Jak donosi prasa w tym czasie złożono kilkadziesiąt pozwów zbiorowych jednakże żaden nie został jeszcze rozpatrzony merytorycznie.

Kto i o co może pozywać w postępowaniu grupowym?

Gwoli przypomnienia, procedura pozwu grupowego jest dopuszczalna w sprawach, w których co najmniej 10 osób dochodzi roszczeń jednego rodzaju (np. wszyscy członkowie grupy dochodzą roszczeń pieniężnych) i do tego opartych na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Ustawodawca określił zakres przedmiotowy Ustawy poprzez wyraźne wskazanie rodzaju spraw, które mogą być rozpoznawane w postępowaniu grupowym. Są to sprawy o roszczenia z zakresu ochrony konsumenta, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Ustawa wyłącza możliwość dochodzenia w postępowaniu grupowym roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

W ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił apelację od wyroku Sądu Okręgowego w sprawie z powództwa poszkodowanych w katastrofie budowlanej hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Wszystko przez to, iż Ustawa wyłącza możliwość dochodzenia w postępowaniu grupowym roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Tym samym, poszkodowani, z myślą o których ta Ustawa powstała, nie mają szans z niej skorzystać.

Co więcej, postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne jest dopuszczalne o ile wysokość roszczeń pieniężnych każdego członka grupy (lub podgrupy) zostało ujednolicone przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy. Powyższe oznacza, iż w przypadku dochodzenia w postępowaniu grupowym roszczeń pieniężnych, wszyscy członkowie grupy muszą się zgodzić na ryczałtowe określenie wysokości należnego im odszkodowania, tzn. na jego ujednolicenie. Brak zgody któregokolwiek z członków grupy na ujednolicenie wysokości należnego im odszkodowania oznacza niedopuszczalność postępowania grupowego w sprawach o roszczenia pieniężne. Warto zaznaczyć, iż wysokość roszczeń zostaje ujednolicona wyłącznie na potrzeby postępowania grupowego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby członkowie grupy dochodzili również innych roszczeń w odrębnym procesie.

W rezultacie ograniczeń przedmiotowych, wymagań co do liczebności grupy oraz warunku jednolitości dochodzonych roszczeń, przeprowadzenie postępowania grupowego wcale nie jest proste. Odrębnym problemem jest komunikacja pomiędzy osobami składającymi pozew - jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt osób mieszkających często w różnych miastach.

W rezultacie ograniczeń przedmiotowych, wymagań co do liczebności grupy oraz warunku jednolitości dochodzonych roszczeń, przeprowadzenie postępowania grupowego wcale nie jest proste.

Globalna wioska powodów

Tu z pomocą powodom przychodzi technika i ludzka przedsiębiorczość. Jak grzyby po deszczu wyrastają serwisy internetowe służące administrowaniu i organizowaniu na odległość grup poszkodowanych mogących wystąpić z pozwem zbiorowym. Użytkownicy tych serwisów wymieniają się informacjami na temat wyrządzających im szkodę praktyk określonych podmiotów (np. z branży usług telekomunikacyjnych, budowlanych czy wreszcie ubezpieczeniowych) i podejmują decyzję o wszczęciu postępowania grupowego. Na stronach tych serwisów można znaleźć informacje na temat pozwów zbiorowych - jak wygląda procedura, jakie wymogi formalne musi spełniać pozew i grupa. Niektóre z serwisów oferują również pomoc w wyborze kancelarii prawnej zastępującej powoda w postępowaniu grupowym.

Takie portale to jednak przede wszystkim środek komunikacji pomiędzy potencjalnymi powodami a później powodami. Wymieniają się swoimi doświadczeniami i ustalają bieżące działania. Dopóki ich działalność przyjmuje taką postać, trudno uznać ją za coś zdrożnego.

Duże wątpliwości etyczne, a nawet prawne budzi działalność portali, które poszły o krok dalej: umożliwiają wpisanie przedsiębiorcy na listę nieuczciwych podmiotów (na stronach www z reguły listy mają bardziej chwytliwe nazwy - "oszuści", "złodzieje" itp.) przez osobę, która uważa się za pokrzywdzoną przez taki podmiot. Problem w tym, że wpis na taką listę jest zupełnie uznaniowy - portal nie wymaga przedstawienia wyroku skazującego, który potwierdzałby wersję "pokrzywdzonego". Każdy może wpisać każdego. Stąd na liście znaleźli się również ubezpieczyciele (głównie przez podwójne OC, oczywiście, choć nie tylko). Wpisy są często tak dosadne i nie przebierające w słowach, że w naszej ocenie przedsiębiorca może myśleć o powództwie o ochronę dóbr osobistych.

Miejmy tylko nadzieję, że portale nie przybiorą tak karykaturalnej formy jak brytyjski solicitorsfromhell.co.uk, który pozwala użytkownikom na wpisywanie prawników, którzy zawiedli ich oczekiwania, a portal godzi się usuwać wpisy... po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Paweł Stykowski, radca prawny

Aleksandra Budnicka, aplikant radcowski

CMS Cameron McKenna

 

Archiwum: Prawo na weekend

 

Zobacz firmy: CMS Cameron McKenna, MTK

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2011-10-07 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.