Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-12-14 >>>

 

Ubezpieczenia komunikacyjne

 

Nawigacja

2009-12-15  

|<<

   

 >>|

2009-12-14  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2009-12-11  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-12-14

Dz.U. nr: 2390

 

Rzecznik Ubezpieczonych przedstawił zmodyfikowane propozycje zmian legislacyjnych w odniesieniu do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK (zobacz: projekt). Zawierają one wariantowe propozycje wykorzystania niezależnych rzeczoznawców samochodowych w procesach likwidacji szkód komunikacyjnych.

Poniżej tekst Bartłomieja Chmielowca z Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Ubezpieczonych pokazujący propozycje dotyczące ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Redakcja

Wariantowe propozycje dotyczące rzeczoznawców

(RRRF, Rzecznik Ubezpieczonych)

Rzecznik wyraża nadzieję, iż w gronie fachowców i przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządu rzeczoznawców samochodowych przy pełnym konsensusie, uda się wypracować propozycje rozwiązań, które będą korzystne przede wszystkim dla konsumentów (poszkodowanych), ale również dla całej branży ubezpieczeniowej. - Bartłomiej Chmielowiec z Biura Rzecznika Ubezpieczonych

 

W nawiązaniu do ustaleń z posiedzenia Grupy Roboczej z dnia 22 września 2009 roku, Rzecznik Ubezpieczonych w odniesieniu do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przedstawił dwie propozycje, w ramach których zostały przedstawione szczegółowe wariantowe legislacyjne uregulowania.

Koszty i ciężar dowodu

Propozycja pierwsza, która została przedstawiona w dwóch wariantach legislacyjnych jest zdecydowanie szersza, zakłada bowiem, że poszkodowanemu przysługuje zwrot wszelkich poniesionych kosztów, ponoszonych przez poszkodowanego w trakcie dochodzenia uzasadnionych roszczeń. Uzasadniając tę propozycję, Rzecznik wskazał m.in. w piśmie kierowanym do Sekretariatu Rady Rozwoju Rynku Finansowego, iż poszkodowany powinien mieć zagwarantowane prawo do uzyskania pomocy w dochodzeniu roszczeń i weryfikacji ustaleń dokonanych przez osobę odpowiedzialną za szkodę i ubezpieczyciela świadczącego ochronę w ramach ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń kwestionuje zasadność wypłaty odszkodowania, poszkodowany niejako zmuszony jest do poparcia swoich roszczeń opinią biegłego, czy też eksperta dysponującego fachową specjalistyczną wiedzą. Koszt jej sporządzenia jest stratą w majątku poszkodowanego, która pozostaje w związku przyczynowym z działaniem sprawcy skutkującym wyrządzeniem szkody i zaniechaniem zakładu ubezpieczeń polegającym na odmowie wypłaty całości bądź też części należnej kwoty odszkodowania. Rzecznik Ubezpieczonych jest zdania, iż koszty opinii przedsądowych (nie tylko opinii sporządzonych przez rzeczoznawców samochodowych), powinny podlegać kompensacji w sytuacji, kiedy poniesienie tego kosztu było obiektywnie uzasadnione i konieczne zarówno w kontekście ułatwienia zakładowi ubezpieczeń ustalenia okoliczności wypadku i rozmiarów szkody oraz uzasadnienia i poparcia swoich roszczeń w przypadku kwestionowania przez zakład ubezpieczeń zasadności wypłaty całości bądź też części kwoty odszkodowania.

Propozycja pierwsza zakłada, że poszkodowanemu przysługuje zwrot wszelkich poniesionych kosztów w trakcie dochodzenia uzasadnionych roszczeń.

Pierwszy wariant propozycji zakłada w szczególności, iż ciężar dowodu na okoliczność, że poniesienie kosztów opinii, ekspertyzy czy wyceny było celowe dla ustalenia okoliczności wypadku lub rozmiarów szkody albo wykazania zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń, spoczywa na poszkodowanym.

W drugim wariancie natomiast, ciężar dowodu wykazania braku celowości sporządzenia ekspertyz został przeniesiony na zakład ubezpieczeń. Ponadto wariant drugi zakłada zwrot wszelkich kosztów poniesionych przez poszkodowanego, jeżeli były one celowe dla ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, okoliczności wypadku lub rozmiaru szkody, natomiast wariant pierwszy wskazuje, iż zakład ubezpieczeń będzie obowiązany do zwrotu kosztów opinii, ekspertyz lub wycen sporządzonych na zlecenie poszkodowanego, jeżeli ich poniesienie było celowe dla ustalenia okoliczności wypadku lub rozmiarów szkody.

Koszt ekspertyzy

Propozycja druga, która została przedstawiona przez Rzecznika Ubezpieczonych w trzech wariantach zapisów legislacyjnych nawiązuje do pierwotnej propozycji Rzecznika. Mianowicie nakłada na zakład ubezpieczeń obowiązek zwrotu kosztów ekspertyzy wykonanej na zlecenie poszkodowanego przez rzeczoznawcę samochodowego, jeżeli jej wykonanie było celowe, potrzebne lub istotne dla ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, okoliczności wypadku lub rozmiaru szkody. Wprowadzenie takiej regulacji prawnej w opinii Rzecznika byłoby krokiem w kierunku zobiektywizowania przede wszystkim wyceny wartości szkody, ale także innych ustaleń zakładu ubezpieczeń w ramach postępowania likwidacyjnego, jak ustalenie okoliczności, przebiegu wypadku (stanu faktycznego), a tym samym odpowiedzialności, co do zasady.

Propozycja druga nakłada na zakład ubezpieczeń obowiązek zwrotu kosztów ekspertyzy wykonanej na zlecenie poszkodowanego przez rzeczoznawcę samochodowego, jeżeli jej wykonanie było celowe, potrzebne lub istotne dla ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, okoliczności wypadku lub rozmiaru szkody.

Wariant pierwszy drugiej propozycji, został zaczerpnięty z propozycji dra Marcna Orlickiego przedstawionej w opinii prawnej i w odróżnieniu od dwóch pozostałych wariantów zakłada m.in. w szczególności, iż zwroty kosztów opinii sporządzonych przez rzeczoznawców samochodowych na zlecenie poszkodowanego powinien być dokonywany, przy wprowadzeniu limitów zwrotu. Wariant trzeci wskazuje, na istnienie samej zasady zwrotu kosztów ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego poniesionej w związku z dochodzeniem roszczenia. Ponadto różnice w poszczególnych wariantach dotyczą samych szczegółowych legislacyjnych sformułowań.

Rzecznik wyraża nadzieję, iż w gronie fachowców i przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządu rzeczoznawców samochodowych przy pełnym konsensusie, uda się wypracować propozycje rozwiązań, które będą korzystne przede wszystkim dla konsumentów (poszkodowanych), ale również dla całej branży ubezpieczeniowej.

Szczegółowe propozycje zapisów wraz z uzasadnieniem znajdują się na stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych: rzu.gov.pl.

Bartłomiej Chmielowiec

Wydział Prawny Biura Rzecznika Ubezpieczonych


Tytuł, śródtytuły, ramki pochodzą od redakcji.

Redakcja

 

Zobacz firmy: RRRF, Rzecznik Ubezpieczonych

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-12-14 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.