Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-12-04 >>>

 

Prawo na weekend

 

Nawigacja

2009-12-07  

|<<

   

 >>|

2009-12-04  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2009-12-03  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-12-04

Dz.U. nr: 2383

Przenoszenie umów ubezpieczenia pomiędzy zakładami ubezpieczeń

(CMS Cameron McKenna, KNF)

Ubezpieczyciele najczęściej przekazują portfele umów należących do grupy ubezpieczeń, w których kontynuowaniu nie są już zainteresowani lub na przykład których wyzbycie się pozwala im uzyskać środki potrzebne na prowadzenie działalności. - Konrad Piech z CMS Cameron McKenna

 

Co jakiś czas docierają do nas informacje, że ubezpieczyciele planują lub dokonali pomiędzy sobą przeniesienia portfela ubezpieczeń. Operacja ta polega na zmianie zakładu ubezpieczeń w ramach funkcjonującego ubezpieczenia. W miejsce jednego ubezpieczyciela w umowę ubezpieczenia wstępuje inny. Przeniesienie portfela dotyczy przy tym nie jednej umowy, lecz całego ich pakietu - zwykle jednego rodzaju lub kilku rodzajów. Ubezpieczyciele najczęściej przekazują portfele umów należących do grupy ubezpieczeń, w których kontynuowaniu nie są już zainteresowani lub na przykład których wyzbycie się pozwala im uzyskać środki potrzebne na prowadzenie działalności. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej przewiduje możliwość przeniesienia nawet wszystkich umów danego zakładu ubezpieczeń na inny.

Przeniesienie portfela następuje w drodze umowy zawartej pomiędzy ubezpieczycielami, którą musi zatwierdzić KNF.

Zgoda KNF

Przeniesienie portfela następuje w drodze umowy zawartej pomiędzy zainteresowanymi zakładami ubezpieczeń, którą dodatkowo musi zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego. Zatwierdzenie ze strony Komisji następuje po zbadaniu, czy sytuacja finansowa obu zakładów ubezpieczeń po dokonaniu transakcji będzie im pozwalała na kontynuowanie działalności w bezpieczny i stabilny sposób. Jednym z zasadniczych kryteriów, którymi kieruje się Komisja przy zatwierdzaniu umowy o przeniesienie portfela jest zapewnienie przez zakład ubezpieczeń należytego zabezpieczenia interesów ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umowy ubezpieczenia.

Możliwe są także sytuacje, w których przeniesienie portfela ma na celu zapewnienie klientom zakładu ubezpieczeń znajdującego się w złej kondycji finansowej kontynuowania umów z nowym ubezpieczycielem, który jest w stanie zapewnić ochronę wynikającą z tych umów. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej w art. 182 ust. 2 przewiduje zawarcie umowy o przeniesienie portfela w celu "ochrony interesów ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, w sytuacji zagrożenia wypłacalności zakładu ubezpieczeń przekazującego". W takiej sytuacji Komisja może odstąpić od spełnienia przez zakład ubezpieczeń przekazujący portfel wymogu dobrej kondycji finansowej.

Prawo ubezpieczających

Wraz z przeniesieniem portfela na zakład ubezpieczeń przejmujący przenoszone są także środki finansowe zakładu przekazującego, w wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych ustalonej dla przenoszonego portfela ubezpieczeń. Ze wskazanych powyżej przyczyn mających na celu ochronę klientów zakładu ubezpieczeń Komisja Nadzoru Finansowego może określić wartość tych środków na niższym poziomie lub pozwolić na dokonanie transakcji w ogóle bez ich przenoszenia.

Umowy o przeniesienie portfela mogą być także zawierane pomiędzy polskimi i zagranicznymi ubezpieczycielami działającymi na terytorium Polski.

Po zatwierdzeniu przeniesienia portfela w prasie o zasięgu ogólnopolskim publikowane jest stosowne ogłoszenie, w treści którego zawarte jest wezwanie ubezpieczających w ramach przenoszonych umów do zgłaszania ewentualnych sprzeciwów wobec przeniesienia ich umowy. Termin na sprzeciw wynosi 3 miesiące i jest liczony od dnia ogłoszenia. Zgłoszenie sprzeciwu skutkuje przyznaniem ubezpieczającemu prawa wypowiedzenia umowy na koniec trzymiesięcznego terminu liczonego od dnia ogłoszenia.

Umowy o przeniesienie portfela mogą być także zawierane pomiędzy polskimi i zagranicznymi zakładami ubezpieczeń działającymi na terytorium Polski. W przypadku, gdy taką umowę chce zawrzeć polski zakład ubezpieczeń z zagranicznym ubezpieczycielem z Unii Europejskiej, oprócz sprawdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego sytuacji finansowej obydwu stron transakcji, wymagane jest także otrzymanie przez nią od organu nadzoru właściwego dla zagranicznego zakładu ubezpieczeń potwierdzenia, że po transakcji będzie on w stanie zapewnić ochronę wynikającą z przenoszonych umów.

Przeniesienie portfela ubezpieczeń zawartych na terytorium Polski przez zakład ubezpieczeń mający siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej wymaga z kolei pozytywnej opinii Komisji przekazanej właściwemu organowi nadzoru państwa, w którym zagraniczny zakład ubezpieczeń ma siedzibę.

Konrad Piech, radca prawny, CMS Cameron McKenna

 

Archiwum: Prawo na weekend

 

Zobacz firmy: CMS Cameron McKenna, KNF

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-12-04 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.