Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-11-23 >>>

 

Emerytury

 

Nawigacja

2009-11-24  

|<<

   

 >>|

2009-11-23  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2009-11-20  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-11-23

Dz.U. nr: 2374

BCC proponuje zmiany w polityce inwestycyjnej OFE

(BCC, MF, MPiPS, ZUS)

+ BCC o zmianach w systemie emerytalnym

+ Zmiany powinny się koncentrować na poprawie obecnego systemu

 

Wspólna propozycja Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dotycząca realokacji części składki emerytalnej z OFE do ZUS, przewiduje pozostawienie OFE do zarządzania 2,92% wynagrodzenia brutto zamiast dotychczasowych 7,3%.

Zmianą jednoznacznie korzystną z punktu widzenia przyszłych emerytów byłaby liberalizacja limitów inwestycyjnych OFE.

Zobowiązania państwa wobec przyszłych emerytów tworzą istotną część całkowitego długu publicznego. Ten rodzaj długu nie jest jednak włączany do oficjalnego zadłużenia, jest zatem długiem ukrytym. Propozycja zwiększenia zobowiązań ZUS-u i równoczesnego pomniejszenia filaru II-go nie oznacza pomniejszenia długu publicznego, ale tylko zmianę struktury tego długu, a więc zamianę części długu oficjalnego na dług ukryty. - czytamy w stanowisku zaprezentowanym przez BCC. Tego typu działanie należy więc uznać za przykład kreatywnej księgowości. W efekcie zmniejszy się transparentność polskich finansów publicznych.

BCC jest przekonany o potrzebie zmian regulacji dotyczących OFE. Zmiany powinny się jednak koncentrować wyłącznie na poprawie funkcjonowania obecnego systemu. Zmianą jednoznacznie korzystną z punktu widzenia przyszłych emerytów byłaby liberalizacja limitów inwestycyjnych OFE, a w szczególności odejście od nakazu inwestowania 60% środków OFE w papiery skarbowe polskich emitentów publicznych. Kryteria podmiotowe (polskie jednostki budżetowe) powinny być zastąpione ratingami renomowanych międzynarodowych instytucji. Dzięki takim zmianom, OFE mogłyby prowadzić bardziej niezależną i korzystniejszą z punktu widzenia ubezpieczonych politykę inwestycyjną. (AS)

Za:

BCC

 

Zobacz firmy: BCC, MF, MPiPS, ZUS

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-11-23 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.