Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-10-07 >>>

 

Ubezpieczenia zdrowotne

 

Nawigacja

2009-10-08  

|<<

   

 >>|

2009-10-07  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2009-10-06  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-10-07

Dz.U. nr: 2342

Służba zdrowia w oczach pacjentów

(Circle Sante Societe, Europ Assistance)

Większość Polaków ocenia stan opieki medycznej w naszym kraju jako ubogi. - wynika z badania przeprowadzonego przez Europ Assistance Group.

 

+ Europ Assistance przeprowadziło badanie opinii dot. stanu służby zdrowia

+ 48% Polaków ocenia służbę zdrowia jako ubogą

+ 55% Polaków za mieszanym finansowaniem leczenia

 

Badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia Health Barometre przeprowadzane jest przez Europ Assistance Group oraz Circle Sante Societe od 2006 r. W tym roku objęło 6 krajów: Niemcy, Francję, Włochy, Wielką Brytanię, Szwecję i Polskę.

Pozytywnie oceniło służbę zdrowia w Polsce jedynie 12% respondentów. 48% przyznało, że polska służba medyczna jest uboga (48%). Najlepiej oceniana jest służba zdrowia w Wielkiej Brytanii (60% pozytywnych ocen).

93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia.

W odróżnieniu do ogólnej służby zdrowia, indywidualne konsultacje lekarskie oceniane są pozytywnie. 51% badanych Polaków uważa, że konsultacje medyczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Jedynie 11% odpowiedzi wskazuje na niezadowolenie z obsługi lekarskiej w Polsce.

Obawy dotyczące leczenia

Health Barometre sprawdzał ponadto obawy i zagrożenia przedstawicieli krajów europejskich dotyczące opieki medycznej. 93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia. Wśród wielu zagrożeń, wymienione zostały również: niedostateczne finansowanie służby medycznej (70% wskazań w Polsce, 52% w Szwecji), nierówny dostęp do usług medycznych (78% wskazań w Polsce, 54% we Francji), brak lekarzy (70% wskazań w Polsce, 54% we Francji), ryzyko infekcji w szpitalach (73% wskazań w Polsce, 42% we Francji), błędy lekarskie (70% wskazań w Polsce, 33% we Francji) oraz nowe choroby (60% wskazań w Polsce, 46% w Niemczech).

Zagrożeniem są również błędy lekarskie.

Europejczycy pytani byli o równy dla wszystkich dostęp do usług medycznych w ich krajach. 78% badanych Polaków odpowiedziało na to pytanie negatywnie. Z kolei 69% Brytyjczyków uważa, że w ich kraju każdy ma równy dostęp do służby zdrowia.

Opieka nad starszymi

Według pytanych Polaków, opieka nad osobami starszymi w ich kraju jest słaba (34% wskazań) lub średnia (51% odpowiedzi). Podobnie negatywna ocena padła we Francji. Opieka nad starszymi, niesamodzielnymi obywatelami najwyżej oceniana jest w Niemczech (47% pozytywnych ocen) oraz w Wielkiej Brytanii i Szwecji (42%). Znacząca liczba Europejczyków opowiada się za domową opieką nad niesamodzielnymi seniorami (68% badanych). Jedynie w Szwecji większość badanych opowiedziała się za umieszczeniem seniorów w instytucjach przeznaczonych do tego celu (45% za ośrodkami opieki, 41% za domową opieką).

55% Polaków za finansowaniem usług medycznych ze środków publicznych i ubezpieczeń.

Nowe technologie w zagadnieniach zdrowotnych mają dla Europejczyków duże znaczenie. Z internetu, w celach sprawdzenia, bądź znalezienia informacji na temat zdrowia, korzysta najwięcej Szwedów (58%). Na drugim miejscu znajdują się Polacy (52%). Za rozwinięciem możliwości konsultacji online opowiada się 58% Polaków i 69% Szwedów. Francuzi oraz Niemcy niechętnie podchodzą do tego typu usług. 82% badanych przedstawicieli Francji oraz 66% ankietowanych Niemców nie zgadza się na tego typu rozwiązania.

Finansowanie

Finansowanie służby zdrowia było kolejnym zagadnieniem badaczy Health Barometre 2009. Pytali oni ankietowanych, jak według nich finansowana powinna być opieka medyczna w ich kraju. Większość Europejczyków wolałaby finansować usługi medyczne w systemie zintegrowanym: część ze środków państwowych, część z prywatnych ubezpieczeń. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55% badanych Polaków, 70% Niemców, 63% Francuzów, 54% Włochów, 51% Brytyjczyków oraz 52% Szwedów. Jedynie 35% Polaków uważa, że służba medyczna finansowana powinna być w pełni ze środków państwowych, a 6% z nich finansowałoby w całości usługi medyczne z własnego portfela. (EKO)

Za:

Europ Assistance

 

Zobacz firmy: Circle Sante Societe, Europ Assistance

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-10-07 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.