Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-10-02 >>>

 

Prawo na weekend

 

Nawigacja

2009-10-05  

|<<

   

 >>|

2009-10-02  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2009-10-01  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-10-02

Dz.U. nr: 2339

Ubezpieczenie nieuczciwych działań pracowników

(CMS Cameron McKenna)

Zawarcie umowy ubezpieczenia sprzeniewierzenia wymusza na pracodawcy podjęcie pewnych działań, które same w sobie podnoszą poziom bezpieczeństwa majątku firmy. - Konrad Piech z CMS Cameron McKenna

 

Media od jakiegoś czasu częściej donoszą o szkodach, jakie w firmach wyrządzają... pracownicy. Nie chodzi przy tym straty wynikające z nieefektywnej pracy, ale o świadome oszustwa osób w nich zatrudnionych. Jako jedną z ich przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się kryzys i pogarszającą się sytuację materialną pracowników. Zdarza się, że motywem są także osobiste urazy żywione wobec pracodawcy. Przestępstwa tego rodzaju popełnić jest im tym łatwiej, że najczęściej znają sposób organizacji firmy, jej słabe strony i okoliczności, które mogą wykorzystać.

Ubezpieczone sprzeniewierzenie

Ochroną mogą być objęte przede wszystkim szkody poniesione na skutek zaboru mienia przez pracownika.

Ryzyko poniesienia szkody na skutek nieuczciwych działań pracowników także podlega ubezpieczeniu. Straty majątkowe wywołane przez tego rodzaju praktyki mogą zostać zrekompensowane przez zakład ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia ryzyka sprzeniewierzenia.

Zakresem ubezpieczenia mogą być objęte przede wszystkim szkody poniesione na skutek zaboru mienia przez pracownika (np. na skutek kradzieży towarów powierzonych jego pieczy). Często jednak ubezpieczyciele oferują także ochronę przed szkodami, które powstały w wyniku umyślnego działania skierowanego na uszczuplenie majątku pracodawcy, choć niekoniecznie nastawionego na osiągnięcie korzyści przez sprawcę (świadome uszkodzenia urządzeń należących do firmy). Istotą działania pracownika jest świadomość popełnienia czynu niedozwolonego, wyrządzającego szkodę pracodawcy. W grę mogą tu wchodzić także takie czyny jak: bezprawne przejęcie pieniędzy przez osoby rozporządzające nimi w imieniu firmy, oszustwa komputerowe skutkujące utratą pieniędzy, mienia, danych lub inną stratą finansową, będącą skutkiem skasowania, nieuczciwego wprowadzenia danych lub manipulacji oprogramowaniem, a nawet wymuszenie wypłaty środków pod groźbą użycia przemocy lub bezprawnego uszkodzenia systemów informatycznych.

Ochrona przed pracownikami

Od pracodawcy oczekuje się wdrożenia środków mających na celu kontrolowanie i zapobieganie nadużyciom ze strony pracowników.

Do osób, przed działaniami których ubezpieczenie ma chronić należą przede wszystkim pracownicy - każdego szczebla, od szeregowych do managerów. W grę wchodzić może jednak również ochrona przed działaniami ze strony osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, praktykantów, a także członków zarządu i rad nadzorczych. Ubezpieczenie obejmuje przy tym wszystkich członków personelu w danym okresie, niezależnie od ewentualnych zmian w ich składzie.

Od pracodawcy wykupującego tego rodzaju ubezpieczenie oczekuje się przede wszystkim wdrożenia odpowiednich środków mających na celu kontrolowanie i w miarę możliwości zapobieganie nadużyciom ze strony pracowników. Wymagane jest wdrożenie przez nich odpowiednich procedur zapewniających stały i rzetelny nadzór nad procesami związanymi z zarządzaniem majątkiem firmy, kontrolowanie przepływu środków pieniężnych oraz sposobu podejmowania decyzji przy dysponowaniu nimi.

Regres

Za szkody wyrządzone umyślnie pracownik odpowiada o w pełnej wysokości.

Rekompensata przez ubezpieczyciela szkody poniesionej przez pracodawcę na skutek przestępczego działania pracownika oznacza dla tego ostatniego, że najprawdopodobniej otrzyma on wezwanie do zwrotu zakładowi ubezpieczeń wartości wypłaconego odszkodowania. W myśl przepisu art. 828 kodeksu cywilnego, po wypłacie odszkodowania roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie odpowiedzialnej za szkodę przechodzi na zakład ubezpieczeń. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ze względu na charakter działania pracownika, nie służy mu przewidziana przepisem art. 119 kodeksu pracy ochrona w postaci ograniczenia jego odpowiedzialności do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia. Za szkody wyrządzone umyślnie odpowiada on bowiem w myśl przepisu art. 122 kodeksu pracy w pełnej wysokości.

Tendencja rosnąca

Jak zgodnie podkreślają przedstawiciele podmiotów zajmujących się badaniem szkód wyrządzanych przez pracowników pracodawcom, nie należy raczej spodziewać się, aby liczba szkód spowodowanych przez osoby zatrudnione w firmach miała zmaleć. Dlatego ubezpieczenie od ryzyka sprzeniewierzenia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem tego problemu. Przy okazji warto także zaznaczyć, że już zawarcie umowy ubezpieczenia wymusza na pracodawcy podjęcie pewnych działań, które same w sobie podnoszą poziom bezpieczeństwa majątku firmy.

Konrad Piech, radca prawny w CMS Cameron McKenna

 

Zobacz firmy: CMS Cameron McKenna

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-10-02 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.