Komisja Europejska po kilku bezskutecznych próbach zmiany przepisów dotyczących podatku od wartości dodanej od usług finansowych, ponownie pracuje nad przepisami, które miałyby ujednolicić zasady opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych.
Kraje unijne odmiennie opodatkowują usługi finansowe i ubezpieczeniowe. |
|
|
Przedmiotem zmian miałyby się stać przepisy VI Dyrektywy (77/388/EWG), zmienionej na Dyrektywę VAT (2006/112/WE). Chodzi o dostosowanie jej brzmienia do rzeczywistości gospodarczej.
Coraz więcej trudności sprawia bowiem ustawodawcom poszczególnych państw członkowskich jej stosowanie, przez co kraje Unii odmiennie opodatkowują usługi finansowe i ubezpieczeniowe.
Podmioty finansowe i ubezpieczeniowe, działając na rzecz zwiększenia efektywności i konkurencyjności, w rzeczywistości podnosiły kwoty podatkowe od towarów i usług, które nie podlegały odliczeniu oraz sukcesywnie zwiększały koszty obsługi administracyjnej.
Za:
Dziennik, nr (2007-11-12), The Wall Street Journal, str. 3, Radosław Krupa, Roman Namysłowski, Kłopotliwy VAT od usług finansowych
Zobacz firmy: KE
Artykuł: <<< 2007-11-12 >>>