Dziennik Ubezpieczeniowy

 

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 Mapa strony

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

Szukaj

 

Ostatnie Dzienniki

Ostatnie Dzienniki:

 

Wiadomości

 

Polska

Rzekomy ubezpieczyciel
"Podatek bankowy" zamrożony (tylko)
Nie każde włamanie kwalifikuje się do odszkodowania
Większy wzrost directów
KNF broni banków
Możliwości ekspansji międzynarodowej PZU
Kiedy sprawdza się model all risks
Będą porządki w bancassurance
Proama płaci mądrze
Proama w miastach i na prowincji
Przesolonego VAT nie będzie
Szkody w skrócie
Nowy produkt strukturyzowany w Raiffeisen Banku
Zmiany w zarządzie Uniqi
Dolar Klik - nowy produkt Warty w Kredyt Banku
RSSWięcej...

 

Świat

Zobacz..

 

Zamówienia publiczne

Zobacz..

 

Artykuł: <<< 2007-10-25 >>>

Rzecznik Ubezpieczonych

 

Nawigacja

2007-10-26  

|<<

   

 >>|

2007-10-25  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2007-10-24  

|<<

     

 

Data publikacji: 2007-10-25

Dz.U. nr: 1853

Konsument na rynku ubezpieczeniowym

(Axa, HDI, Link4, Rzecznik Ubezpieczonych)

Konsumenci mają narzędzia do walki o swoje prawa. Nie zawsze jednak mają na ten temat wiedzę.

 

Rzecznik Ubezpieczonych wraz z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej wręczył wczoraj nagrody dla osób i firm, które w sposób szczególny wyróżniły się na rynku. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

+ zasłużony dla ochrony konsumentów usług ubezpieczeniowych - nagrody otrzymali Tomasz Mintoft-Czyż, dr Stanisław Nowak i dr Marcin Orlicki,

+ kategoria media - Bożena Dołęgowska-Wysocka, Wioletta Fotyga, Eliza Kosicka,

+ wspieranie działalności w sferze edukacji ubezpieczeniowej - Axa, Link4, HDI Asekuracja (ten ostatni ubezpieczyciel został wyróżniony za pozytywny stosunek do idei polubownego rozstrzygania sporów).

Konsument

Główna część wczorajszej konferencji poświęcona była jednak ochronie konsumentów usług ubezpieczeniowych. Temat omawiano z punktu widzenia edukacji ubezpieczeniowej, rozstrzygania sporów oraz rozwiązań prawnych.

Po co edukacja?

Uczestnicy sympozjum podkreślali wielokrotnie, iż nie ma sprzeczności między dwiema stronami rynku: ubezpieczycielami a konsumentami ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, podkreślali, iż w długookresowej perspektywie ubezpieczyciele są zainteresowani wyedukowanym klientem, gdyż jest on bardziej podatny na nową ofertę.

Polacy wciąż mają ograniczone zaufanie do ubezpieczycieli.

Jednak z edukacją nie jest najlepiej. Dr Stanisław Rogowski, Rzecznik Ubezpieczonych, wskazywał na blaski i cienie edukacji ubezpieczeniowej. Wśród pozytywów wymienił ogólny wzrost świadomości zachowań rynkowych w społeczeństwie, co przekłada się również na świadomość ubezpieczeniową. Jednak ta świadomość i wiedza rosną niejednolicie i dość wolno. Mimo, iż klienci mają coraz większe możliwości pozyskania wiedzy, nie zawsze występuje na nią popyt. Podobnie, aby stosować lepsze przepisy prawne, czy rozwiązania systemowe, trzeba je znać.

Michał Matul z The Microfinance Centre (Polska), zwracał uwagę na kilka wymiarów edukacji: wiedzę, umiejętności, postawy, zachowania. Podawał jako przykład badania prowadzone w ramach programu edukacji finansowej dla osób o niskich dochodach. Okazuje się, że mówiąc o kulturze ubezpieczania, grupę tę można podzielić na trzy typy:

+ nowocześni - posiadający świadomość zagrożeń i znajomość oferty, z których aż 69% kupuje ubezpieczenia,

+ sceptycy - przyjmujący postawę, że ubezpieczenia są tylko dla bogatych, a w razie potrzeby sami sobie poradzą. Z tej grupy ubezpiecza się tylko 34%,

+ reaktywni - żyjący z dnia na dzień. Aż 43% łatwo zaciąga pożyczki, a 52% ubezpiecza się.

Do każdej z tych grup trzeba w umiejętny sposób trafić.

Brytyjski rzecznik zauważył też grupę polskich emigrantów.

Niestety, jak wskazywał prof. Tadeusz Szumlicz, Polacy wciąż mają ograniczone zaufanie do ubezpieczycieli. Z Diagnozy społecznej 2007 wynika, iż 49% osób, które mają zdanie, ma zaufanie do ubezpieczycieli życiowych. W 2003 r. było to 39%, a w 2005 r. - 43%. Niestety w ubezpieczeniach majątkowych jest znacznie gorzej: 27% w 2003 r., 28% w 2005 r. i 34% w 2007 r. Jako powód tak słabego wyniku prof. Tadeusz Szumlicz wskazywał likwidację szkód. Niepokojące, że aż połowa respondentów nie ma na ten temat zdania.

Lepiej polubownie

Nie najlepiej przedstawiają się również efekty działania Sądu Polubownego przy Rzeczniku Ubezpieczonych. Tadeusz Szumlicz wskazywał, iż od kwietnia 2004 r. do Sądu trafiło mniej niż 200 wniosków, a rozpatrywano mniej niż 20 spraw. Nie jest to imponująca statystyka. Szczególnie, przy zestawieniu tych efektów z doświadczeniami Malty, Portugalii czy Wielkiej Brytanii, gdzie promuje się alternatywne rozwiązywanie sporów. W Wielkiej Brytanii do instytucji Financial Ombudsman Service w roku kończącym się 31 marca 2007 r. trafiło ponad 627 tys. skarg dotyczących usług finansowych. Z tego rozpatrzono 94 tys. spraw. Jako ciekawostkę można dodać, iż rzecznik ds. usług finansowych jest otwarty także na konsumentów innych narodowości mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na jego stronie można znaleźć informacje m.in. w języku polskim (http://s.ogma.pl/bb9b3e30).

Ubezpieczony, który nie jest ubezpieczającym, nie korzysta z ochrony konsumenckiej.

Polskie doświadczenia wydają się mizerne. Prof. Szumlicz wskazywał, iż do zmiany tego stanu rzeczy konieczny jest nacisk ze strony klientów, z drugiej zaś strony - bardziej pozytywny odbiór idei sądu polubownego ze strony ubezpieczycieli.

Prawo nie pomaga?

Podczas konferencji poroszono również kwestie prawne związane z ochroną konsumenta. Dr Marcin Orlicki stawiał pytania dotyczące ubezpieczonego, który nie jest ubezpieczającym. Wskazywał, iż taki ubezpieczony nie korzysta z ochrony konsumenckiej. Chociaż podkreślał, iż nie jest to teza ostateczna.

Z kolei Michał Ziemiak z Zakładu Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji UMK, mówił o klauzulach abuzywnych, na tle praktyki niemieckiej i francuskiej. Wskazywał na możliwość występowania organizacji konsumenckich z powództwami i reprezentowania konsumentów. W Niemczech na 196 spraw dotyczących ubezpieczeń we wszystkich konsumenci reprezentowani byli przez organizacje konsumenckie. A w 119 sąd uznał ich powództwo. W Polsce, mimo, że są odpowiednie narzędzia, ta aktywność sądowa organizacji jest znikoma.

Eliza Kosicka

Zobacz firmy: Axa, HDI, Link4, Rzecznik Ubezpieczonych

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2007-10-25 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.