Dziennik Ubezpieczeniowy

 

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 Mapa strony

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

Szukaj

 

Ostatnie Dzienniki

Ostatnie Dzienniki:

 

Wiadomości

 

Polska

Market ubezpieczeniowy w serwisie bm.pl
Ergo Hestia: energia w pakiecie z ubezpieczeniem
Aviva i Liberty dołączyły do BLS
Aplikacja mobilna dla agentów EuCO
9% wzrostu aktywów zgromadzonych w PPE w 2014 r.
Odpowiedzialność za kolizję na polnej drodze
Pierwsze efekty Rekomendacji U
Wartość zderzaczka
Akcjonariusze PZU ograniczyli autonomię prezesa
Biura usług płatniczych niewystarczająco zabezpieczone
Concordia rusza z własnym BLS
Odszkodowanie za szkodę na płatnym parkingu
Szkody w skrócie
Aviva ma zgodę UOKiK-u na przejęcie Expandera
Jak sprzedać ubezpieczenie GAP
RSSWięcej...

 

Świat

Zobacz..

 

Zamówienia publiczne

Zobacz..

 

Artykuł: <<< 2004-09-16 >>>

 

Felietonik - Świat pełen ryzyka

 

Nawigacja

2004-09-17  

|<<

   

 >>|

2004-09-16  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2004-09-15  

|<<

     

 

Data publikacji: 2004-09-16

Dz.U. nr: 1075

Dżender obosieczny

Zapewne wszyscy wiedzą, że nie ma już dwóch płci, tylko kilka dżenderów (ang. "gender" - "rodzaj gramatyczny"). Ostatnio przeciw logice dżenderystycznej występuje jedna z głównych grup dawniej ten obóz tworzących - feministki. I ma to związek także z ubezpieczeniami. Pół roku temu (z grubsza) pisałem o losach inicjatywy "gender equality" w ubezpieczeniach unijnych. Nie muszę tego terminu, jak mniemam, tłumaczyć na nasze.

Przyjęcie dyrektywy w sprawie - niech już będzie - równości dżenderów nie wydaje się obecnie bliskie. Wyjaśnić warto, że w tym konkretnym przypadku dżendery - to tradycyjne płci. Faktycznie chodzi o zastosowanie w ubezpieczeniach akcji afirmacyjnej na rzecz "płci prześladowanej" czyli kobiet. Ta "pozytywna" dyskryminacja dająca przywileje kobietom jest elementem oficjalnej ideologii unijnej elity i ma trafić do unijnej konstytucji. Tak! Pod hasłem "równości płci" kryje się wyrównywanie krzywd ponoszonych rzekomo w przeszłości przez kobiety. Dramatyczne skutki tej logiki widać już jak na dłoni w Ameryce, gdzie "pozytywną" dyskryminację zastosowano wobec Murzynów doprowadzając do zapaści system socjalny i edukację publiczną.

Po kontrowersji w Parlamencie Europejskim przedstawiciele rządów mają pewien kłopot. Na ostatnim, czerwcowym spotkaniu Rady Ministrów ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych większość państw członkowskich wskazała na potrzebę dokładniejszej oceny wpływu planowanej dyrektywy zwłaszcza na konsumentów. Te zastrzeżenia są bliskie stanowisku ubezpieczycieli reprezentowanych przez Europejski Komitet Ubezpieczeń (CEA). 7 września w Grupie Roboczej Rady Unii okazało się, że państwa członkowskie są dalekie od porozumienia w sprawie sformułowania ostatecznej propozycji.

Ubezpieczyciele oczywiście doceniają szczytne cele przyświecające autorom koncepcji równości dżenderów. CEA w swym stanowisku zwraca jednak uwagę na nieznane autorom okoliczności dotyczące wyceny produktów ubezpieczeniowych. Wycena zaś związana jest z ryzykiem. Przywileje dla kobiet prowadzą wprost do podwyżki składki dla wszystkich klientów.

Znalazła się feministka, z zawodu brokerka ubezpieczeniowa (hmmm... może feministki wolą "brokera ubezpieczeniowego"?) Nicole Rosa, Francuzka, założycielka organizacji "La Compagnie des Femmes" czyli "Towarzystwo Kobiet", która publicznie zadenuncjowała projekt. Pierwszymi ofiarami dyrektywy padną właśnie kobiety - zauważyła Rosa. Lada dzień, 21 września Grupa Robocza spotka się ponownie. Wcześniej jeszcze, 17 września tym tematem zajmie się COREPER czyli Komitet Stałych Przedstawicieli, który przygotowuje plan spotkania ministrów. Celem prezydencji holenderskiej jest osiągnięcie porozumienia tychże ministrów ds. zatrudnienia i spraw socjalnych 4 października. Nie od rzeczy będzie przypomnieć, że na spotkaniu spodziewany jest nasz minister, skądinąd znawca spraw ubezpieczeniowych.

Marcin Masny

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2004-09-16 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.