Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2020-02-24 >>>

 

Z perspektywy Brukseli

 

Nawigacja

2020-02-25  

|<<

   

 >>|

2020-02-24  

<<<

>>>

 >>|

2020-02-21  

|<<

     

 

Data publikacji: 2020-02-24

Dz.U. nr: 4931

Ultrabezpieczny czy ultradrogi?

(PIU, UE)

Resolution - tak w Brukseli mówi się o regulacji, która ma być remedium na ewentualne kłopoty finansowe ubezpieczyciela. Ma ona ograniczyć ryzyko zarażenia całego systemu ubezpieczeniowego przez jeden toksyczny przypadek. Jak to zwykle bywa w UE, zostanie do tego powołany nowy, niezależny organ.

- Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Resolution to część trwającego przeglądu Solvency II. Na razie nie wiadomo, czy resolution wejdzie w życie wraz z nowym Solvency II, co oznacza czekanie do 2025 r., czy zostanie uchwalone wcześniej, odrębną regulacją.

Czym jest resolution?

Na resolution złożą się takie elementy jak dodatkowe uprawnienia nadzoru, obowiązek dodatkowego planowania dla zakładów ubezpieczeń oraz utworzenie "organu resolution" i zapewnienie jego finansowania. Mowa tu o:

  • wczesnej interwencji i restrukturyzacji - czyli uprawnieniach do interwencji nawet przed spadkiem środków własnych poniżej wymogu SCR. Kryteria uruchamiające interwencję (ilościowe i jakościowe) miałyby być subiektywne i pozwalać na swobodę w działaniu nadzoru lub organu resolution.
  • planowaniu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji - wyprzedzające plany naprawcze, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji mają przygotować ubezpieczycieli, nadzorców oraz organy resolution na gwałtownie pogarszającą się sytuację finansową.
  • proponowanych narzędziach resolution - zakaz wypłaty i umożliwienie odzyskania wynagrodzenia zmiennego zarządu, zakaz nowej sprzedaży i ograniczenia w dotychczasowej działalności, sprzedaż lub przeniesienia akcji na rzecz osoby trzeciej itp.
  • organie resolution - wyznaczonym przez państwa członkowskie niezależnym operacyjnie organie, który przeprowadzałby restrukturyzację i uporządkowaną likwidację.

Resolution będzie wyzwaniem z perspektywy lokalnej, ale jeszcze większym ze względu na działalność transgraniczną.

Trudne sprawy

Resolution będzie wyzwaniem z perspektywy lokalnej, ale jeszcze większym ze względu na działalność transgraniczną. Prosty przykład: centrala ubezpieczyciela w innym kraju niż faktyczny obszar działalności. Brzmi znajomo? W tym kontekście urzędnicy UE muszą sobie odpowiedzieć na kilka bardzo trudnych pytań:

  • Jak zapewnić równą ochronę ubezpieczających w całej UE?
  • W jaki sposób kraj macierzysty mógłby ocenić narażenie na ryzyko działalności w ramach swobody świadczenia usług?
  • Kto ponosi odpowiedzialność za koszty ponoszone przez państwo przyjmujące?

Obecnie systemy resolution funkcjonują jedynie w 3 krajach Unii: Francji, Holandii i Rumunii. Każdy z nich był tworzony w innym celu. W konsekwencji bardzo się od siebie różnią. Na polskim rynku trwają prace nad funduszem pomocowym, ale o nim nie można mówić wyłącznie w kategoriach resolution, bo polskie rozwiązanie ma szerszą rolę.

Na polskim rynku trwają prace nad funduszem pomocowym, ale o nim nie można mówić wyłącznie w kategoriach resolution.

PIU powalczy o niższe koszty

Einstein powiedział: gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję i miałbym na to godzinę, to przez 40 minut badałbym problem, przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem i w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję. Unia zdaje się robić odwrotnie.

W Europie są już systemy bezpieczeństwa, wkomponowane w Solvency II. To m.in. plany naprawcze przy ryzyku przekroczenia wymogu kapitałowego SCR. Nie można też dyskutować o resolution bez spojrzenia na toczącą się dyskusję o ubezpieczeniowych funduszach gwarancyjnych. Nowe rozwiązanie, niezależnie od tego, jak będzie wyglądało, musi być spójne z już istniejącymi. Jeśli natomiast będzie ono zbyt kosztowne, to na rynkach, które się rozwijają, może doprowadzić do większej konsolidacji. A to nie jest korzystne dla ubezpieczonych.

Iwona Szczęsna (i.szczesna@piu.org.pl)

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń


Partnerem cyklu jest Polska Izba Ubezpieczeń.


Archiwum:

Z perspektywy Brukseli

 

Zobacz firmy: PIU, UE

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2020-02-24 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.