Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2014-02-10 >>>

 

Konferencje

 

Nawigacja

2014-02-11  

|<<

   

 >>|

2014-02-10  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2014-02-07  

|<<

     

 

Data publikacji: 2014-02-10

Dz.U. nr: 3426

Prawne aspekty działalności agencyjnej

(IMP, Janyga Nawracała i Wspólnicy, KNF, Sejm)

Rynek nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może powodować niewłaściwe prawne uregulowanie współpracy ubezpieczyciela z agentem ubezpieczeniowym czy agenta z OWCAMI. Ewentualnym konfliktom można łatwo zapobiec przez odpowiednie zapisy. - Kinga Wiśniewska

 

Grono agentów ubezpieczeniowych, ubezpieczycieli i prawników spotkało się 7 lutego na seminarium Insurance Meeting Point zatytułowanym "Aspekty prawne współpracy ubezpieczyciel - agent ubezpieczeniowy". Dyskutowano o szeregu spraw związanych z działalnością agencyjną, od tych związanych z podstawami prawnymi działalności, po praktyczne problemy rynku.

Umowa agencyjna

W jaki sposób skonstruować umowę agencyjną tak, żeby współpraca na linii ubezpieczyciel - agent ubezpieczeniowy przebiegała bezproblemowo mówił Jakub Nawracała z Kancelarii Radców Prawnych Janyga, Nawracała i Wspólnicy. Podkreślał, że niekiedy trzeba się mocno nagłowić przy jej tworzeniu, żeby wszystkie zapisy były spójne. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej kwestii zostanie w niej uregulowanych tym lepiej. Czasem oczywiste kwestie budzą bowiem najwięcej wątpliwości. Dlatego dobrze w umowie agencyjnej wyraźnie zapisać m.in., że agent odpowiada za działania i zaniechania swoich OWIEC.

Deregulacja zawodu agenta ubezpieczeniowego to dobre rozwiązanie.

Jakub Nawracała podkreślał, że działalność agentów nieraz odbiega od obowiązujących przepisów. Żeby podać przykład nie trzeba daleko szukać: kiedy agent zostaje poproszony o pokazanie pełnomocnictwa, często gorączkowo zaczyna szukać dokumentu lub zastanawia się o jaki dokument chodzi.

Pełnomocnictwo a kompetencje

Jedna z kwestii, która rodzi najwięcej nieporozumień w praktyce to zakres kompetencji agenta, który określa nie tylko pełnomocnictwo. Ograniczenia mogą wynikać z innych dokumentów, np. z treści umowy agencyjnej, regulaminów, wytycznych, taryf. Im ogólniejszy zakres kompetencji agenta w pełnomocnictwie, tym lepiej z praktycznego punktu widzenia, m.in. z tego względu, że zmiany pełnomocnictwa wiążą się z niedogodnościami organizacyjno-obsługowymi czy koniecznością zawiadamiania Komisji Nadzoru Finansowego. Lepiej gdy szczegółowy zakres kompetencji regulują akty o charakterze wewnętrznym.

Im ogólniejszy zakres kompetencji agenta w pełnomocnictwie, tym lepiej z praktycznego punktu widzenia.

System szkoleń do weryfikacji

Rozmawiano również o zakresie szkoleń dla agentów i OWIEC oraz poważnej zmianie, jaką będzie prawdopodobnie zniesienie obowiązku szkoleń, przy zachowaniu egzaminu. Wszyscy zgodzili się, że deregulacja to w tym przypadku dobre rozwiązanie. Rynek powinien jednak zweryfikować system szkoleń, ponieważ nie da się ich uniknąć, jeśli agenci mają być kompetentni. Obecnie projekt II transzy deregulacji jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i wysłuchaniu publicznym. Ustawa powinna wejść w życie jeszcze w 2014 r.

Ważną kwestią do uregulowania jest ubezpieczanie przez agenta osób z nim spokrewnionych albo umowy zawarte z samym sobą i pobieranie za nie prowizji. Szczególnie w kontekście limitów podpisanych umów nakładanych na agentów.

Należy przemyśleć ochronę własnej sieci agentów przed nielojalnymi zachowaniami innych agentów.

Potencjalne konflikty

Jakub Nawracała wskazał na wiele innych praktycznych problemów. Przyjrzano się m.in. różnorodnym rozwiązaniom wypłat prowizji dla agentów. Zastanawiano się, kiedy agent powinien nabywać prawo do wynagrodzenia, jak uniknąć ryzyka podwójnej prowizji, a także co jest czynnikiem przesądzającym o tym, który agent doprowadził do zawarcia umowy ubezpieczenia. Podkreślano, że należy przemyśleć ochronę własnej sieci agentów przed nielojalnymi zachowaniami innych agentów. Problemem może okazać się np. niechciana konkurencja i potencjalne konflikty w sytuacji gdy np. sprzedawcy bankowi wykonują działalność agencyjną niezwiązaną z prowadzoną przez bank działalnością bankową.

Zagadnieniem, które zamknęło dyskusję był wywołany przez słuchaczy problem, jak daleko ubezpieczyciel powinien ingerować w działalność agenta.

Kinga Wiśniewska


OFERTA DLA AGENTA

10 kwietnia 2014 r., Warszawa

Prowadzący: Łukasz Babula (PZU), Michał Miklewski (Compensa), Krzysztof Skarbek (Proama), Krystian Wesołowski (Blue Finance), Andrzej Zalega (Uniqa)

PROMOCJA TYLKO DO 20 MARCA!

Szczegółowy program i zapisy TUTAJ

 

Zobacz firmy: IMP, Janyga Nawracała i Wspólnicy, KNF, Sejm

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2014-02-10 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.